Reklama
Reklama

Czy bób można jeść ze skórką? Nigdy jej nie wyrzucam, robię chrupiące chipsy

Bób to sezonowe warzywo, które pysznie smakuje i sprawdzi się doskonale jako zdrowa przekąska. Zwykle skupiamy się na intensywnie zielonym wnętrzu, które obieramy z szarej skórki. Właśnie dlatego zaskoczeniem może być to, że nie warto się jej pozbywać. Łupinka bobu kryje w sobie wiele wartości, przez które warto ją przygotować. Poznaj wszystkie właściwości tej rośliny i sprawdź, jak ją przygotować, aby nic się nie zmarnowało.

Bób to pyszna przekąska o jędrnym wnętrzu oraz bogatym smaku. W sezonie warto włączyć ją do swojej diety, szczególnie kiedy panuje sezon. Teraz smakuje najlepiej.

Czy bób można jeść ze skórką? Jakie właściwości kryje?

Bób to warzywo strączkowe, które latem jest jedną z ulubionych przekąsek Polaków. Wiele osób skupia się na jego smaku, a zapomina o właściwościach, które sprawiają, że warto go jeść. Bób zawiera w sobie niewiele kalorii, ponieważ w 100 g znajdziemy jedynie 110 kcal. Posiada jednak wiele cennych składników odżywczych, takich jak m.in. witaminy A, C, K, witaminy z grupy B oraz minerały jak wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor i cynk.

Spożywanie bobu jest korzystne dla naszego zdrowia z wielu powodów. Przede wszystkim pomoże nam zadbać o układ krwionośny, dzięki zawartości potasu oraz błonnika. Wpływa na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia krwi.

Przez to, że znajdziemy w jego składzie sporą dawkę żelaza oraz witamin z grupy B, pomoże osobom, które cierpią na anemię. Pobudza organizm do produkcji czerwonych krwinek oraz pomaga w walce z niedokrwistością.

Bób to warzywo o właściwościach doskonałych przy odchudzaniu. Dzięki białku zapewnia nam uczucie sytości na dłużej, a błonnik sprawia, że nasz metabolizm lepiej działa.

Na bób powinni głównie uważać cukrzycy oraz osoby cierpiące na insulinooporność. Warzywo ma wysoki indeks glikemiczny, który po ugotowaniu może osiągać nawet 80.

Młody bób ma pyszny smak, a jego skórka jest bardzo delikatna. Właśnie dlatego nie warto go obierać. W niej kryje się dodatkowa dawka błonnika. Jeśli jednak warzywo jest starsze, łupina może być już twarda i nieapetyczna. W tym przypadku dobrze ją zdjąć i przygotować na inny sposób.

Z czym jeść bób?

Bób najczęściej funkcjonuje jako przekąska. Jemy go zaraz po ugotowaniu, obierając ze skórki. Warto jednak wiedzieć, że bób może sprawdzić się w kuchni również w połączeniu z innymi składnikami.

Z bobu możemy przygotować zupę lub sałatkę. Warzywo to smakuje doskonale na zimno i ciepło. Najlepiej łączyć go z sezonowymi warzywami, jak pomidory, ogórki, cebula, koperek czy szczypiorek. Sprawdzi się w połączeniu z jajkami oraz serami.

Bób ze względu na dużą zawartość białka oraz obecność witamin z grupy B stanowi doskonały zamiennik mięsa. Z tych właściwości będą szczególnie cieszyć się wegetarianie oraz weganie. Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, sprawdzi się idealnie jako baza do kotletów wegetariańskich lub klopsików. Warto go wykorzystać również do zrobienia pysznej pasty do chleba. Wystarczy, że zmiksujemy go z oliwą i ulubionymi przyprawami, a otrzymamy pyszne i wartościowe smarowidło do kanapek.

Zobacz także: Prościutkie i tanie kotlety siekane. Zobacz, jak robi je Strzelczyk i co dodaje

Chrupiące chipsy ze skórki bobu

Składniki:

  • 3 szklanki skórek od bobu,
  • 1 łyżeczka wędzonej papryki,
  • 0,5 łyżeczki ostrej papryki,
  • sól,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 3 łyżki oliwy z oliwek.

Wykonanie:

W dużej misce umieszczamy skórki bobu. W mniejszej miseczce mieszamy oliwę z oliwek, miód, sól oraz przyprawy. Łączymy ze sobą składniki, a następnie umieszczamy marynatę w misce ze skórkami. Dokładnie mieszamy, do momentu, aż każda łupinka będzie pokryta przyprawami. Rozkładamy skórki cienką warstwą na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 175 st. C. przez 10-12 minut, do momentu, aż łupiny będą ładnie zarumienione oraz chrupiące.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Koleżanka z Ukrainy dała mi tradycyjny przepis na kotlety po lwowsku. W domu już nie chcą innych

Żywieckie prażuchy podbiły serca domowników. Podaję je ze skwarkami z boczku

Rolada bankietowa na specjalne okazje. To połączenie smaków sprawdzi się zawsze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bób | przekąski