Reklama
Reklama

Genialny syrop na kaszel, grypę i płuca. Herbata z tego uroczego kwiatu też pomoże

Jak przygotować syrop na kaszel, grypę i problemy z płucami? W obliczu rosnącego zainteresowania naturalnymi, skutecznymi metodami wspomagającymi zdrowie, warto sięgnąć po sprawdzone receptury oparte na ziołach. Jednym z takich nieocenionych skarbów jest dziewanna, roślina ceniona za swoje właściwości łagodzące i wspierające układ oddechowy. 

Dziewanna stanowi naturalne wsparcie dla zdrowia, od wieków używana w tradycyjnej medycynie do zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych oraz łagodzenia uciążliwego kaszlu. Dlaczego jeszcze warto stosować dziewannę?  

 Sprawdź także: Niektórzy twierdzą, że jest lepsza od kawy. W upalne dni robię z nich orzeźwiający napój

Dziewanna - pachnące miodem zioło 

Pomaga ludzkości na wiele dolegliwości już od setek lat. Więc jeśli lubicie medycynę alternatywną, na pewno przypadnie wam do gustu zioło, którym jest dziewanna. Pachnące miodem zioło - tak niektórzy nazywają ten kwiat. Mówiono też, że wysoka, smukła kobieta z blond włosami to panna jak dziewanna. Kwiaty dziewanny są bowiem jaskrawo żółte, nic dziwnego więc, że ludzie kojarzą je z miodem i złotem.  

Dziewanna pospolita to dwuletnia roślina z rodziny trędownikowatych, występująca naturalnie w Europie i na Syberii. Charakteryzuje się wzniesioną pojedynczą łodygą, osiągającą wysokość od 30 do 150 centymetrów oraz jajowatymi liśćmi, które u podstawy tworzą duże, efektowne rozety. 

Co to w ogóle znaczy, że jest to roślina dwuletnia? Rośliny dwuletnie to grupa roślin, które jak sama nazwa wskazuje, mają dwufazowy cykl życia. W pierwszym roku wyrastają jedynie liście, natomiast w drugim pojawiają się kwiaty i nasiona. Po wydaniu nasion rośliny zazwyczaj obumierają. 

Jakie właściwości ma dziewanna? 

Jakie właściwości ma dziewanna? Co sprawia, że powinniśmy wprowadzić ją do swojego menu zwłaszcza jesienią i zimą? Istnieją różne zioła, które pomagają się rozprawić z wirusami, a dziewanna jest jednym z nich. 

Dziewanna to roślina znana ze swoich wszechstronnych właściwości leczniczych, które znajdują szerokie zastosowanie w medycynie tradycyjnej i współczesnej. Roślina ta zawiera wiele aktywnych składników, takich jak garbniki, saponiny, kwasy organiczne, flawonoidy, związki śluzowe oraz olejki eteryczne, które determinują jej lecznicze działanie. 

W medycynie tradycyjnej dziewanna była przez wiele lat uważana wręcz za magiczną. Stosowano ją do odpędzania złej energii i neutralizowania klątw. Aktualnie w medycynie alternatywnej, znajduje swoje zastosowanie między innymi w leczeniu depresji, dzięki swoim działaniom antystresowym i uspokajającym. Ten kwiat nas uspokoi, ale nie tylko. Można go wykorzystać jeszcze w kilku sytuacjach.  

W medycynie dziewanna jest ceniona przede wszystkim za swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Doskonale radzi sobie z chorobami układu oddechowego, jak zapalenie oskrzeli i płuc, gdzie pomaga rozrzedzać zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Oprócz pomocy w wykrztuszeniu, pomaga również  w łagodzeniu dolegliwości gardła. Robi to nawilżając błonę śluzową i łagodząc podrażnienia. Osoby cierpiące na astmę oraz z suchym kaszlem również znajdą ulgę po sięgnięciu po produkty zawierające dziewannę. Dodatkowo, jej wywar pomaga w problemach układu pokarmowego, takich jak biegunka, bóle żołądka, kolki jelitowe czy uczucie pełności. 

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, dziewanna może być stosowana również zewnętrznie na rany, gdzie działa regenerująco i łagodząco. Więc jeśli skaleczyliście się na zewnątrz i akurat macie pod ręką dziewannę, śmiało możecie ją wetrzeć w ranę. 

Olejek z dziewanny jest natomiast ceniony za swoje działanie przeciwbólowe, co czyni go skutecznym środkiem w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych. Może się okazać trafionym prezentem dla dziadków. 

Syrop z dziewanny, dostępny w aptekach lub w wersji domowej, jest polecany szczególnie w przypadku suchego kaszlu oraz bólu gardła. Może być również stosowany w stanach zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, gdzie wspomaga odkrztuszanie i łagodzi podrażnienia błon śluzowych. 

W kosmetyce dziewanna również znajduje zastosowanie dzięki swoim właściwościom nawilżającym, przeciwzapalnym oraz regenerującym. Jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów, nadając im blask i miękkość, oraz produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i trądzikowej. 

Podsumowując, dziewanna to roślina o bogatej historii stosowania w medycynie od pokoleń, która dzięki swoim licznych właściwościom leczniczym znajduje szerokie zastosowanie również we współczesnej medycynie. Jej naturalne składniki działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz łagodząco, co czyni ją cennym źródłem wsparcia dla zdrowia układu oddechowego i skóry. 

Co zrobić z dziewanny?  

Na koniec przedstawimy wam dwa przepisy na to, jak wykorzystać ten cudowny kwiat, abyście mogli być zdrowi cały rok. Co zrobić z dziewanny w kuchni, z urządzeniami, które każdy ma w domu? Mamy dla was pomysł zarówno na syrop, jak i herbatę. 

Syrop z dziewanny

Syrop ma wiele zalet i dobrze byłoby go mieć w posiadaniu przez cały rok. Przygotowuje się go trochę dłużej niż herbatę, ale można go trzymać w spiżarni niezależnie od pory roku. 

Do przygotowania syropu potrzebujemy jednej szklanki kwiatów dziewanny, szklanki cukru, półtorej szklanki wody oraz dwóch łyżeczek soku z cytryny

Przygotowanie syropu z dziewanny zaczynamy od oberwania kwiatów dziewanny z łodyg i rozmieszczenia ich na powietrzu, pozostawiając na godzinę, aby ewentualne małe żyjątka mogły je opuścić. Następnie zalewamy kwiaty gotującą się wodą, dokładnie mieszamy i pozostawiamy na 24 godziny, aby wywar nasiąknął wszystkimi składnikami rośliny. Po upływie tego czasu przecedzamy wywar przez sitko do garnka, starannie odciskając wodę z kwiatów. Same kwiaty możemy teraz wyrzucić. Do uzyskanego wywaru dodajemy cukier i sok z cytryny, mieszając wszystko razem. Gotujemy na średnim ogniu przez około pół godziny, bez przykrycia. 

Gotowy syrop przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików lub butelek. Każdy słoik odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Syrop można przechowywać w ten sposób przez cały rok, gotowy do użycia w razie potrzeby. 

Herbata z dziewanny 

Przygotowanie herbaty jest trochę mniej skomplikowane. Aby przygotować napar z dziewanny, należy zalać jedną łyżkę suszu tej rośliny wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Gotowy napar powinno się spożywać 2-3 razy dziennie, w małych ilościach. Można także ją trochę urozmaicić, dodając do naparu ulubiony sok lub miód. 

Wybór między herbatką z dziewanny a syropem zależy od gustu i tego, czy wolimy pić naszą dziewannę na ciepło czy raczej dać sobie szybki zastrzyk witamin pijąc odrobinę syropu. Herbatka jest świetnym codziennym wsparciem dla zdrowia, łagodząc objawy przeziębienia i zapobiegając infekcjom. Z kolei syrop z dziewanny, dzięki swojej intensywniejszej formule, może być skutecznym lekiem na kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych. 


Źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Ma w sobie pokłady magnezu i witaminy. Na promocji można kupić za kilka złotych, bierz na zapas

Nie znamy, więc nie kupujemy. Serce kocha ten owoc, to też roślinny zamiennik mięsa

Owoc męczennicy obniża ciśnienie i pomaga przy anemii. Niesłusznie nadal omijamy w sklepie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła