W sezonie robię jagodzianki tylko z tego przepisu. Ciasto jest puchate, a borówki wypływają przy każdym kęsie
Sezon na jagody już się zaczyna, a to oznacza jedno - jagodzianki. Cały rok czekamy na to, aby w końcu zjeść te pyszne, słodkie bułeczki wypełnione darami lasu. Często jednak ich ceny w cukierniach są niebotyczne. Odkąd zrobiłam je w domu z przepisu Strzelczyka, już wcale ich nie kupuję. Są puszyste i rozpływają się w ustach.
Jagodami można się zajadać od połowy czerwca do połowy sierpnia. Leśne owoce można kupić od sprawdzonych dostawców lub samodzielnie wybrać się do lasu na zbiory. Z nimi zrobisz pyszne słodkie bułki przepełnione jagodami.
Jagody, czyli tak naprawdę owoce borówki czarnej obfitują w witaminę C, A, witaminy z grupy B. Do tego to bogactwo selenu, cynku, miedzi, manganu. Nie można zapomnieć także o zawartości cennych garbników i dużej ilości błonnika spożywczego.
W ten sposób regularne spożywanie jagód pozwoli uchronić się od wielu chorób, w tym nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych. To dzięki ich działaniu antyoksydacyjnemu, które hamuje działanie wolnych rodników. Tym samym zahamowane zostaną procesy przedwczesnego starzenia.
Jagody mogą być pomocne w regulowaniu podwyższonego poziomu cholesterolu. Zredukują "zły" cholesterol LDL i poprawią produkcję tego pożądanego. Zarazem obniżą ciśnienie tętnicze krwi, chroniąc od rozwoju chorób układu krążenia.
Co więcej, jagody mają niski indeks glikemiczny, przez co mogą się nimi zajadać cukrzycy. Duża zawartość błonnika i antyoksydantów może obniżyć poziom glukozy we krwi. Tak mogą też uchronić od rozwoju tej choroby cywilizacyjnej.
Do tego jagody wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Złagodzą oznaki przechodzonego przeziębienia lub grypy. Spożywanie ich zapobiegnie atakom i rozwojom następnych infekcji.
Najlepsze jagodzianki to te zrobione samodzielnie w domu. Do tej pory nie miałam dobrego przepisu, aż trafiłam na ten od Strzelczyka. Bułeczki wychodzą słodkie, puszyste i rozpływające się w ustach. Kładę do nich solidną porcję jagód, a mimo tego nie rozpadają się.
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki tortowej
- 20 g świeżych drożdży
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 250 ml mleka
- 70 g roztopionego masła
- 100 g cukru
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- szczypta soli.
Składniki na nadzienie i lukier:
- 350 g jagód
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki bułki tartej
- 8 łyżek cukru pudru
- 3 łyżki ciepłej wody.
Wykonanie:
Do miski wkrusz drożdże i zasyp je łyżką cukru. W rondelku podgrzej mleko, aby było delikatnie ciepłe i zalej nim drożdże. Całość wymieszaj, aż składniki połączą się. Dosyp do nich 6 łyżek mąki i ponownie wymieszaj tak, aby nie było grudek. Zaczyn odstaw na około 15 minut.
Po tym czasie do zaczynu dodaj jajko, żółtko, pozostałą mąkę, sól, cukier oraz cukier waniliowy. Wszystkie składniki zacznij wyrabiać w dłoniach, a pod koniec wyrabiania dolej do nich roztopione masło. Dalej wyrabiaj je w dłoniach, aż ciasto będzie gładkie i jednolite. Przykryj je ścierką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1,5 godziny.
Po tym czasie ciasto wyłóż na stolnicę przysypaną mąką. Zacznij je delikatnie, ale szybko wyrabiać, po czym podziel je na 12 części. Każdy kawałek rozpłaszcz, aby utworzył się placuszek. Jagody wymieszaj z cukrem i bułką tartą. Do środka każdej części ciasta włóż czubatą łyżkę jagód. Placuszki zaklej tak, aby nie wypadał z nich farsz. Nafaszerowane ciasto odstaw na kolejne 30 minut.
Gdy jeszcze bardziej wyrosną, jagodzianki piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza przez około 25 minut. Gdy staną się rumiane, wyjmij je i odstaw je do ostygnięcia. W tym czasie przygotuj lukier, mieszając ze sobą cukier puder i ciepłą wodę. Gdy jagodzianki przestygną, podawaj je posmarowane porcją lukru.
Źródło: youtube.com/@ODDASZFARTUCHA, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Czy wiesz, co to za placek? Tylko mistrzowie zdobędą wszystkie punkty
Uczeń podstawówki sobie poradzi, a ty? Sprawdź, czy znasz te jednostki miar i wag
Triki kulinarne Magdy Gessler. Po nich potrawy nabierają innego smaku i wymiaru