Reklama
Reklama

U babci w kredensie zawsze była. Miksuj z owocami i pij, kiedy możesz

Dawniej produkcja własnego sera była na porządku dziennym. Co za tym idzie, w domach naszych babć zawsze można było znaleźć pozostałą po tym serwatkę. Niegdyś dająca ukojenie w upalny dzień, a dziś zapomniana i odstawiona w cień. A niesłusznie, gdyż kryje w sobie dużo właściwości zdrowotnych, więc warto do niej powrócić. Przedstawiamy najlepsze koktajle z serwatki.

Dawniej produkcja własnego sera była na porządku dziennym. Co za tym idzie, w domach naszych babć zawsze można było znaleźć pozostałą po tym serwatkę. Niegdyś dająca ukojenie w upalny dzień, a dziś zapomniana i odstawiona w cień. A niesłusznie, gdyż kryje w sobie dużo właściwości zdrowotnych, więc warto do niej powrócić. Przedstawiamy najlepsze koktajle z serwatki.
Serwatka pełna właściwości zdrowotnych może być pita samodzielnie lub z dodatkiem owoców. /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Serwatka to nic innego jak produkt uboczny produkcji serów twardych lub twarogów. Ma ona postać mętnego, delikatnie żółtego płynu, który pito samodzielnie lub z dodatkiem owoców. Dziś serwatka jest kojarzona z proszkiem używanym w produkcji słodyczy, serków topionych lub odżywek. To jednak klasyczna, tradycyjna wersja serwatki pozytywnie wpływa na działanie naszego organizmu.

Niepozorna mikstura z babcinej szafki kryje w sobie moc właściwości

Serwatka bogata jest w liczne witaminy i minerały. Między innymi dostarczy do organizmu witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Uzupełni również fosfor, jod, magnez, potas czy wapń.

Taki skład sprawia, że serwatka naturalnie wspiera układ odpornościowy. Działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo i grzybobójczo. Pomoże więc nie tylko uchować się od ataków drobnoustrojów chorobotwórczych, ale zarazem pomoże w leczeniu przechodzonych infekcji.

Serwatka wyróżnia się właściwościami antyoksydacyjnymi. W efekcie regularne picie jej zahamuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Tym samym będzie zapobiegać rozwojowi wielu chorób i opóźni procesy starzeniowe.

Wysoka zawartość fosforu i wapnia w serwatce pozytywnie wpłynie na stan kości oraz zębów, które dodatkowo zostaną ochronione przed atakiem osteoporozy. Do tego babciny napój to naturalny probiotyk, więc unormuje florę bakteryjną układu pokarmowego.

Picie serwatki obniży zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz za wysoki poziom złego cholesterolu. Tym samym wesprze funkcjonowanie układu krążenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia jego zaburzeń i chorób.

Poza tym świetnie sprawdzi się dla osób, które są na diecie odchudzającej. Serwatka poprawi perystaltykę jelit, wymiecie złogi i pomoże utrzymać prawidłową masę ciała. Do tego jest naprawdę niskokaloryczna, gdyż w 100 g ma zaledwie 25 kcal.

Z czym pić serwatkę? To najpyszniejsze koktajle

Serwatka ma delikatnie kwaśny smak, jednak wciąż pozostaje ona w miarę neutralna. Przez to jest idealną bazą do pysznych, owocowych koktajli. Tak naprawdę wszystkie owoce będą tu pasować, więc możesz wybrać swoje ulubione i je zmiksować. A jeśli nie masz pomysłu, to podsuwamy kilka pomysłów na pyszne połączenia.

Do pierwszego koktajlu z serwatki potrzebować będziesz:

  • 1 banana
  • garść truskawek lub malin
  • garść borówek
  • 1 łyżka miodu (opcjonalnie).

W misie blendera wystarczy umieścić wcześniej umyte owoce. Sprawdzą się tu zarówno świeże produkty, jak i mrożone. Do tego dolewamy płynną serwatkę i miód. Całość blendujemy, aż konsystencja będzie jednolita. Koktajl robimy tak gęsty, jak lubimy. Do smaku możemy też dodać odrobinę ulubionego mleka lub napoju roślinnego. To smak lata, który niejednemu z nas przypomni beztroskie dzieciństwo.

Pysznym owocowym połączeniem będzie koktajl z serwatki z:

  • 1/2 pomarańczy
  • 1/2 brzoskwini
  • kilkoma listkami mięty.

Owoce i zioła dokładnie myjemy, pomarańcze obieramy, a z brzoskwini pozbywamy się pestki. Kroimy je w mniejsze kawałki i wrzucamy do blendera. Zalewamy je serwatką i miksujemy do gładkości. Górę koktajlu warto przyozdobić startą skórką z pomarańczy i liściem mięty, które dodadzą jeszcze więcej aromatu podczas picia. Ta kompozycja na serwatce sprawdzi się jako orzeźwienie w upalne, letnie dni.

Źródło: Smaker.pl

Zobacz też:

Codziennie rano wypijam szklankę. Czuję się o niebo lepiej, kilogramów też jest mniej

Metabolizm ruszył z kopyta, łatwiej chudniesz. Wystarczy dodać odrobinę do herbaty

Napój z siemienia lnianego na zdrowe jelita. Przy okazji centymetry lecą w talii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje | dietetyczne napoje | koktajle