Ewa Wachowicz ma pierwszorzędny sposób na młode szparagi i brokuły. Gdy robię, blacha jest pusta po 15 minutach
Szparagi to wiosenny dar, z którego koniecznie musisz skorzystać. Sezon na to warzywo trwa jedynie dwa miesiące, więc nie zwlekaj i przyrządź je swojej rodzinie. Wypróbuj ten przepis Ewy Wachowicz na szparagi, a przekonasz do warzyw nawet największych niejadków. Obiad zniknie w 15 minut.
Młode szparagi znajdziemy w sklepach w najlepszej cenie od maja do końca czerwca. W tym czasie warto więc skorzystać z tego, co oferuje nam natura. Jest to nie tylko obłędny smak i wiele możliwości przygotowania, ale też moc witamin i korzyści dla naszego organizmu. Z tym przepisem Ewy Wachowicz zachęcisz do jedzenia warzyw nawet najbardziej wybrednych.
Spożywanie szparagów skutkuje szeregiem korzyści dla zdrowia. Wynika to z faktu, że są pełne niezbędnych witamin, minerałów i związków. Między innymi dostarczą nam witaminy A, C, E i witamin z grupy B. Do tego nie zabraknie selenu, fosforu, cynku, żelaza, potasu, magnezu, wapnia. Warzywo uzupełni również aminokwasy, saponiny, związki fenolowe i flawonoidy. Do tego warto wspomnieć, że są wyjątkowo niskokaloryczne, a w 100 g zawierają tylko 18 kcal.
Szparagi są pełne antyoksydantów. Oznacza to, że będą one neutralizowały szkodliwe działanie wolnych rodników. Opóźnią procesy starzenia, pozwalając na zachowanie młodzieńczego wyglądu. Ochronią organizm przed rozwojem chorób nowotworowych i uszkodzeniami DNA.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy B12 i B9, czyli kwasu foliowego, regularnie jedzenie szparagów wesprze pracę mózgu. Poprawione zostaną funkcje poznawcze, co przełoży się na łatwiejszą naukę i zapamiętywanie. Pozytywnie działa też na funkcjonowanie układu nerwowego i rozwój płodu, więc warzywo powinno być chętnie wybierane przez kobiety w ciąży.
Poza tym szparagi obniżą poziom cukru, chroniąc organizm przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2. Obniżony zostanie także cholesterol oraz ciśnienie tętnicze krwi. Tym samym zmniejszone zostanie ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Dodatkowo szparagi mogą się okazać zbawienne, gdy dolega nam bezsenność, obniżona odporność czy infekcje układu moczowego.
Szparagi wykorzystaj do zrobienia tej wiosennej tarty od Ewy Wachowicz. Będzie idealna na obiad czy przekąska na imprezę, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest banalna do przygotowania, pyszna i zdrowa. Moja rodzina ją uwielbia, a po chwili już nic nie zostaje.
Do tarty szparagowej potrzebujesz:
- 300 g mąki
- 150 g masła
- 5 jajek
- 1/3 łyżeczki soli
- pęczek szparagów
- 1 brokuł
- 250 ml śmietany 18%
- mielonej gałki muszkatołowej
- sól i pieprz.
Rozpocznij od przesiania mąki na stolnicę. Zrób w niej kopczyk, do którego wbijesz 2 jajka, dodasz masło i całość posolisz 1/3 łyżeczki. Składniki wymieszaj nożem i szybko zacznij wyrabiać ciasto. Gdy osiągnie gładką konsystencję, zawiń je w folię spożywczą lub umieść w szczelnie zamykanym pojemniku, a po tym włóż do lodówki na pół godziny.
Po tym czasie ciasto wyciągnij i zacznij zagniatać. Po chwili je rozwałkuj i włóż do wysmarowanej masłem formy na tartę. Spód nakłuj widelcem i piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza przez około 15 minut, aż osiągnie złoty kolor.
Do osobnego naczynia wbij pozostałe jajka, dodaj śmietanę i dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Wcześniej umyte szparagi i różyczki brokułu na chwilę zanurz w osolonym wrzątku, a następnie wyjmij i opłucz pod zimną wodą. Warzywa pokrój i wyłóż na upieczony spód tarty. Całość zalej masą jajeczną i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. Celsjusza. Danie powinno tam spędzić około 20 minut.
Tak przygotowaną tartę ze szparagami podawaj na ciepło lub na zimno. Idealnym dodatkiem będzie tu świeży tymianek, który dopełni smak.
Źródło: smaker.pl, instagram.com/ewawachowicz, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Czy wiesz, co to za placek? Tylko mistrzowie zdobędą wszystkie punkty
Uczeń podstawówki sobie poradzi, a ty? Sprawdź, czy znasz te jednostki miar i wag
Triki kulinarne Magdy Gessler. Po nich potrawy nabierają innego smaku i wymiaru