Reklama
Reklama

Męczy cię zgaga? Lista produktów, których warto unikać

Zgaga to przypadłość, która dotyka miliony ludzi na całym świecie i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Mimo że jest powszechna, jej przyczyny bywają różnorodne i nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania. Jak cieszyć się jedzeniem bez obaw o późniejsze dolegliwości?

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicy przełyku to zgaga. Wynika z nieprawidłowego działania mechanizmu, który powinien zapobiegać cofaniu się kwasu żołądkowego do gardła. Mówiąc obrazowo, przełyk to rurka, łącząca jamę ustną z żołądkiem. Jego zadaniem jest transportowanie pokarmu do żołądka i nie jest on przystosowany do kontaktu z kwasem żołądkowym. Kiedy więc dostanie się on do przełyku, dochodzi do podrażnienia delikatnej błony śluzowej, co z kolei skutkuje uczuciem pieczenia. Co jednak sprawia, że kwas żołądkowy zaczyna się cofać?

Sprawdź także: Domowe sposoby na obniżenie cukru we krwi. Powinien być w domu każdego cukrzyka

Zgaga - przyczyny, czyli lista podejrzanych

Pierwszym podejrzanym jest dieta. Spożywanie niektórych pokarmów prowadzi bowiem do zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego. To przede wszystkim dania tłuste i pikantne, cytrusy, czekolada czy napoje gazowane. W efekcie żołądek wytwarza więcej kwasu, niż jest w stanie utrzymać w swoim wnętrzu, a nadmiar trafia do przełyku i wywołuje dyskomfort.

Kolejnym potencjalnym czynnikiem wywołującym zgagę jest styl życia, a dokładnie - stres. Tutaj natomiast do nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego dochodzi w wyniku różnego rodzaju napięć. Nie pomaga również jedzenie w pośpiechu (nie przeżuwamy wówczas dokładnie pokarmu) oraz tuż przed snem (gdy żołądek jest jeszcze pełny, leżenie sprzyja cofaniu się kwasu do przełyku).

Do zgagi przyczyniają się też choroby (przede wszystkim refluks żołądkowo-przełykowy), otyłość (nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej zwiększa ciśnienie na żołądek) oraz niektóre leki przeciwbólowe (mogą osłabiać dolny zwieracz przełyku). Mimo że zgaga potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, istnieje wiele sposobów, aby się jej pozbyć lub przynajmniej zmniejszyć jej częstotliwość oraz intensywność. Zatem, jak pozbyć się zgagi?

Co na zgagę? Skutecznych sposobów jest sporo

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co w naszym przypadku wywołuje zgagę. Najczęstszą przyczyną jest dieta - należy więc zwrócić baczniejszą uwagę na to, co i jak jemy. Warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych: unikać spożywania posiłków przed snem, przygotowywać mniejsze porcje oraz zwrócić uwagę na dokładne przeżuwanie kęsów.

Jeśli często sięgamy po tłuste lub pikantne potrawy, dobrym pomysłem będzie wyeliminowanie ich na jakiś czas z diety, aby sprawdzić, czy zgaga ustąpi. Niektóre osoby korzystają z leków zobojętniających kwas żołądkowy, które dostępne są bez recepty. Mogą one przynieść ulgę, ale tylko w krótkim czasie - nie jest to rozwiązanie długoterminowe.

Jak pozbyć się zgagi, czyli jakich produktów unikać?

Część produktów, nie tylko tłuste i ostre, ma szczególne tendencje do wywoływania zgagi. Niestety, na szczycie listy znajduje się czekolada. Zawiera ona bowiem teobrominę, czyli substancję, która osłabia dolny zwieracz przełyku. Podobnym działaniem cechują się popularne napoje: kawa, napoje gazowane (zwłaszcza energetyki) oraz alkohole. Warto ponadto ograniczyć picie kwaśnych soków, takich jak cytrynowy czy grejpfrutowy (mogą drażnić przełyk) oraz sięganie po cebulę i czosnek.

Najważniejsze pozostaje jednak ograniczenie spożywania ciężkich, smażonych potraw, fast foodów i tłustych mięs - tłuszcze trawią się wolniej, co może prowadzić do zalegania pokarmu w żołądku i zwiększenia produkcji kwasu. A także wyeliminowanie ostrych przypraw, takich jak chili, pieprz cayenne czy tabasco.

Zgaga w ciąży - jak sobie radzić?

Zgaga jest jedną z najczęstszych dolegliwości w ciąży. W organizmie kobiety zachodzi wówczas wiele zmian hormonalnych, które powodują rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Co więcej, rosnąca macica wywiera nacisk na żołądek, co również sprzyja pojawianiu się tej dolegliwości.

Aby złagodzić zgagę w ciąży, należy stosować kilka prostych zasad, które nie różnią się znacząco od opisanych powyżej. To małe, ale częstsze posiłki, unikanie jedzenia na krótko przed snem oraz ograniczenie produktów wywołujących zgagę. Jeśli mimo to będzie ona dokuczać - warto skonsultować się z lekarzem.

Zgaga, choć nieprzyjemna, nie jest groźna, a zazwyczaj skuteczną metodą na jej pozbycie się są zmiany w diecie i stylu życia. Dopiero jeśli pojawia się często i nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny i dobrać odpowiednie leczenie.


Źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Jak zmiękczyć awokado? Włóż je do papierowej torebki i dodaj popularny owoc

Tak Duńczycy przyrządzają polędwiczki wieprzowe. Mięso rozpływa się w ustach

Złota kawa to coraz modniejszy napój. Nie tylko dlatego, że przyspiesza odchudzanie

INTERIA.PL