Reklama
Reklama

Jadalne chwasty na talerzu. Takich potraw jeszcze nie próbowałeś

Jadalne chwasty cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród zwolenników medycyny naturalnej, jak i mniej lub bardziej doświadczonych kucharzy. Czym się charakteryzują i jak wykorzystać je w kuchni? Możliwości jest naprawdę wiele!

Jadalne chwasty cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród zwolenników medycyny naturalnej, jak i mniej lub bardziej doświadczonych kucharzy. Czym się charakteryzują i jak wykorzystać je w kuchni? Możliwości jest naprawdę wiele!

Nie bez powodu jadalne chwasty są od lat cenione zarówno w gastronomii, jak i w medycynie alternatywnej - nie dość, że wspomagają leczenie wielu chorób i dolegliwości, to jeszcze doskonale smakują i stanowią kluczowy składnik rozmaitych dań. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Jakie właściwości posiadają i w jakich potrawach sprawdzają się najlepiej? Sprawdź, jak wykorzystać jadalne chwasty - przepisy z ich zastosowaniem są tak liczne, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! 

Jadalne chwasty - właściwości

   

  • Koniczyna czerwona to roślina, na którą można natknąć się na łąkach oraz w parkach. Obfituje ona w witaminy C, E i A oraz te z grupy B. Ponadto zawiera potas, wapń, żelazo, magnez, selen oraz chrom. Chętnie sięgają po nią osoby zmagające się z przykrymi objawami menopauzy. 
  • Mniszek lekarski posiada liczne prozdrowotne właściwości - wzmacnia odporność, poprawia trawienie, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe. Często mylony jest z mleczem, choć są to dwie różne rośliny.  
  • Bluszczyk kurdybanek to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych, które pomagają łagodzić wszelkie zmiany skórne, w tym trądzik, oparzenia oraz owrzodzenia. Roślina ta działa bakteriobójczo i przyspiesza gojenie się ran.  
  • Stokrotka pospolita koi podrażnienia skóry, wspiera pracę wątroby, leczy przeziębienie, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego oraz likwiduje siniaki i obrzęki.  
  • Szczawik zajęczy ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Znakomicie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju owrzodzeniach, trudno gojących się ranach oraz infekcjach. 
  • Lebioda  to źródło przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Zawarte w niej witaminy i mikroelementy wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz dróg moczowych. Jej regularne spożywanie chroni przed rozwojem miażdżycy.  

Jadalne chwasty - przepisy

Risotto z koniczyną   Masz ochotę na dość nietypowe i niezwykle aromatyczne risotto? Zatem postaw na to z dodatkiem koniczyny! Jego przygotowanie nie jest nadmiernie skomplikowane ani czasochłonne, więc z pewnością sobie z nim poradzisz, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w kuchni. 

Do przyrządzenia risotto z koniczyną potrzebujesz czosnku, cebuli, wywaru warzywnego, białego wytrawnego wina, oliwy z oliwek, masła, tartego parmezanu, ryżu, soli, pieprzu, kwiatów koniczyny oraz kilku ulubionych ziół - świetnie sprawdzi się tutaj szałwia, tymianek oraz kolendra.  

Przeciśnij czosnek przez praskę, a cebulę posiekaj i podsmaż obydwa warzywa na maśle i oliwie. Dodaj ryż i smaż go do momentu, aż stanie się szklisty. Zalej całość winem, dokładnie wymieszaj i zaczekaj, aż trunek odparuje. Wrzuć na patelnię koniczynę, wlej wywar warzywny i kontynuuj obróbkę termiczną, zmniejszając wcześniej moc palnika. W międzyczasie dolewaj kolejne porcje wywaru, który będzie odparowywał w trakcie smażenia. Dorzuć do potrawy parmezan, masło oraz zioła i zamieszaj. Gdy będzie gotowa, przełóż ją do miseczek i podawaj na gorąco.  

Kwiaty mniszka w cieście naleśnikowym 

Kwiaty mniszka w cieście naleśnikowym? Dlaczego nie! Na pierwszy rzut oka danie to może wydawać się nieco egzotyczne, jednak w rzeczywistości zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, zapachem oraz wyglądem.  

Aby przygotować przysmak w tym wydaniu, musisz zaopatrzyć się oczywiście w jadalne chwasty - w tym przypadku kwiaty mniszka lekarskiego. Ponadto przyda ci się mąka, jajko, mleko, sól oraz olej do smażenia. Rozłóż kwiaty na białym płótnie, aby pozbyć się owadów, a następnie odetnij łodygi. Zmiksuj składniki na ciasto, kolejno zanurz w nim kwiaty i usmaż na głębokim tłuszczu. Gotową przekąskę możesz podawać zarówno na słodko, jak i na słono - np. z dodatkiem dżemu lub twarogu.  

Zupa z kurdybankiem   Jak jeszcze możesz wykorzystać w kuchni jadalne chwasty? Przepisy na aromatyczne zupy to kolejna opcja, jaką masz do dyspozycji! Jeśli jesteś fanem ciekawych kulinarnych połączeń, postaw na zupę ziemniaczaną z kurdybankiem.  

Planujesz przyrządzić powyższy specjał? Zatem na twojej liście składników powinny znaleźć się ziemniaki, por, korzeń selera, marchew, czosnek, cebula, kasza jęczmienna, sól, pieprz, mielony kminek, olej oraz bluszczyk kurdybanek.  

Wlej do garnka wodę, dodaj do niej sól i zagotuj. W międzyczasie rozgrzej na patelni olej i podsmaż na niej kaszę. Pokrój ziemniaki i seler w kostkę, a marchewkę w talarki i wrzuć wszystkie kawałki do garnka. Pokrój por w drobną kostkę, cebulę podziel na krążki, a czosnek przeciśnij przez praskę. Wlej na patelnię olej i podsmaż cebulę oraz kawałki pora - po kilku minutach wrzuć wszystko do gotującej się zupy. Dopraw danie kminkiem oraz pieprzem i solą, a następnie dorzuć do niego drobno posiekany bluszczyk. Gdy kasza i ziemniaki zmiękną, dołóż roślinę wraz z czosnkiem i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne pięć minut. 

Sałatka z kurdybankiem 

Chętnie zjadłbyś lekki i pożywny posiłek? Idealną opcją dla ciebie będzie sałatka z kurdybankiem! Nie dość, że jest bardzo pożywna i sycąca, to jeszcze powstaje w zaledwie kilka minut. Jak wygląda cały proces krok po kroku? 

Niezbędne składniki do zaserwowania sałatki w tej wersji to oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron, sałata masłowa, czerwona papryka, sok z cytryny, biały mielony pieprz, odrobina cukru oraz bluszczyk kurdybanek. 

Pierwszym krokiem w przepisie jest przyrządzenie dressingu - jedyne, co musisz zrobić, to wymieszać oliwę z sokiem z cytryny, cukrem oraz solą i pieprzem. Pokrój paprykę w kostkę, a liście sałaty podziel na mniejsze kawałki. Dodaj do nich bluszczyk i skrop całość wcześniej przygotowanym sosem.  

Sałatka z chwastów   Jak najlepiej wykorzystać różne jadalne chwasty w jednym daniu? Wyczaruj z nich pyszną, kolorową sałatkę! Możesz uwzględnić w niej składniki, które najbardziej przypadną ci do gustu - nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą koniczynę, stokrotkę, kurdybanek, mniszka lekarskiego, a także babkę lancetowatą, pokrzywę oraz miętę. Zwieńcz potrawę swoim ulubionym dressingiem - np. na bazie śmietany oraz majonezu - i podawaj ze świeżym pieczywem. Smacznego!  

Źródło: Smaker.pl

Zobacz też:

Najlepsze dania ze szpinakiem. Sezon na świeży szpinak rozpoczęty

Dziś zapomniane, a w PRL-u było przysmakiem. I słusznie, bo to warzywo to witaminowa bomba

Zdrowsze od brzoskwiń, w sezonie warto jeść codziennie. Knedle wychodzą obłędne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bluszczyk kurdybanek