Chude mięso dobre dla sercowców i cukrzyków. Włącz do diety, gdy się odchudzasz
Masz problemy z sercem, cukrem, a może po prostu chcesz zadbać o swoje zdrowie? Na obiad koniecznie wybieraj chude mięso. Dlaczego warto je jeść i jak je przyrządzić? Wyjaśniamy również, jakie jest chude mięso i które najlepiej kupować.
W sklepach mięsnych dostępnych jest wiele różnych rodzajów mięs. Możemy je podzielić ze względu na pochodzenie i wyróżniamy tu m.in. drób, wieprzowinę, wołowinę, dziczyznę. Niektórzy dzielą je zarazem na mięso czerwone czy mięso białe. W tym artykule zajmiemy się natomiast podziałem ze względu na zawartość tłuszczu.
Chude mięso to takie, które w 100 g zawiera mniej niż 3 procent tłuszczu. Jest to najniższa możliwa ilość tego składnika i na rynku nie dostaniemy mocniej odchudzonego mięsa. Poza tym ze względu na zawartość lipidów w mięsie wyróżnimy: mięso wysokotłuszczowe (ponad 25 proc. tłuszczu), mięso tłuste (od 10 do 25 proc. tłuszczu), mięso niskotłuszczowe (od 3 do 10 proc. tłuszczu).
Chude mięso to pojęcie bardzo rozległe i nie będzie się ono ograniczać do jednego rodzaju. Wśród nich znajdziemy zarówno drób, wieprzowinę, jak i wołowinę, ryby. Dzięki temu każdy, bez względu na preferencje smakowe, znajdzie coś dla siebie.
Do chudych mięs należą m.in.:
- pierś z kurczaka,
- pierś z indyka,
- polędwica wołowa,
- łopatka wołowa,
- polędwica wieprzowa,
- szynka wieprzowa,
- królik,
- sandacz,
- dorsz.
Chude mięso warto włączyć do swojej diety przede wszystkim ze względu na niską zawartość tłuszczu. Oznacza to, że nie będzie ono stopniu podwyższać poziomu cholesterolu. Z tego powodu będzie bezpieczna do spożycia dla sercowców czy cukrzyków.
Ponadto niska zawartość tłuszczu, a zarazem duża ilość białka w chudym mięsie będą sprzyjać zrzucaniu zbędnych kilogramów. Podczas odchudzania nasyci na długie godziny, a przy tym nie dostarczy dużej ilości kalorii. Do tego białko wpłynie na lepszą regenerację mięśni, poprawi odporność i produkcję przeciwciał.
Chude mięsa warto jeść, gdyż dostarczą witamin z grupy B. Mają one kluczowy wpływ na pracę układu nerwowego i sen. Uzupełnią zarazem ważny minerał, jakim jest żelazo, stymulujące produkcję czerwonych krwinek.
Chude mięso można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Natomiast tutaj najważniejsze będzie pochodzenie mięsa. Inaczej potraktujemy drób, inaczej wołowinę, a jeszcze inaczej wieprzowinę czy ryby. Najważniejsze jest jednak, aby każde z nich zachowało jak najwięcej delikatności i soczystości.
Wszystkie najważniejsze składniki odżywcze chudego mięsa zachowamy, jeśli zdecydujemy się na przygotowanie go na parze lub w wodzie. Dobrą metodą będzie także przyrządzenie go w piekarniku. Przed pieczeniem warto mięso przesmażyć na patelni z niewielką ilością tłuszczu. Dzięki temu jego wszystkie soki zatrzymają się w środku i po upieczeniu kawałek nie stanie się suchy.
Z pewnością wystrzegajmy się smażenia go na dużej ilości tłuszczu. Wówczas zamysł jedzenia chudego mięsa straci sens, gdyż danie stanie się kaloryczne i niezdrowe.
Źródło: dietly.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Zielony eliksir młodości i witalności. Ma niewiele kalorii i nie zawiera cukrów prostych
Żółta herbata na odchudzanie. Przyspiesza trawienie i zdrową utratę wagi