Reklama
Reklama

Wielu uważa, że jej owoce są trujące. Ja robię nalewkę na przeziębienie, dobrą pracę jelit i zszargane nerwy

Owoce czeremchy to niewielkie czarne kuleczki, które niektórzy mogą uznać za podobne do leśnych jagód. Często błędnie uznawane są za trujące. Prawda jest jednak inna. Kryją w sobie wiele cennych składników odżywczych, dzięki którym mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dowiedz się, jak zbierać owoce czeremchy i do czego je wykorzystać.

Owoce czeremchy nie są trujące. Wspierają organizm szczególnie w zimę

Zielarze od dawna doceniali właściwości lecznicze czeremchy. Do dzisiaj wykorzystują jej korę, liście oraz kwiaty. My jednak polecamy skupić się na drobnych owocach czeremchy, które mogą przypominać w smaku aronię. Można je jeść na surowo oraz wykorzystać do przetworów.

Niech nie zmyli cię ich niewielki rozmiar. W owocach czeremchy znajdziemy mnóstwo cennych składników odżywczych, które mają duży wpływ na nasze zdrowie. Mają sporą dawkę witaminy C, potasu, wapnia oraz fosforu. Unikatowe właściwości wynikają również ze względu na obecność karotenoidów, flawonoidów, antyoksydantów, rutyny oraz błonnika.

Czeremcha sprawdzi się doskonale podczas okresu jesienno-zimowego ze względu na właściwości wzmacniające układ odpornościowy. Działa również przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Z kolei jej działanie moczopędne pomaga w szybszym pozbyciu się toksyn z naszego organizmu.

Czeremchę warto również stosować w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Rozwiążą problemy związane z zatruciami pokarmowymi, biegunkami i problemami z trawieniem.

Jej właściwości docenią szczególnie kobiety. Owoce czeremchy wspierają organizm przy silnych miesiączkach, a także krwawieniach międzymiesiączkowych. Niektórzy stosują czeremchę również jako środek uspokajający. Może pomóc w rozluźnieniu się i regeneracji, szczególnie jeśli nasze zmęczenie wynika ze stresu.

Zobacz także: Najlepszy polski superfood. Latem robię zapas soku, bo obniża ciśnienie i dobrze wpływa na skórę

Kiedy zbierać owocowe czeremchy?

Czeremcha to roślina, którą możemy spotkać na terenie całej Polski. Często nazywana jest również śliwą kocierpką, trzemchą lub smrodynią. Lubi wilgotne środowisko, dlatego występuje w wilgotnych lasach, okolicach rzek, jezior oraz zbiorników wodnych.

Owoce czeremchy można spotkać na przełomie sierpnia i września. To właśnie pod koniec wakacji zbliża się okres zbioru tych cennych jagód. Aby mieć pewność, że są dojrzałe, szukajmy bardzo ciemnych, praktycznie czarnych owoców - będą idealne do obróbki.

Owoce czeremchy stanowią doskonały składnik do domowych przetworów. Można z nich zrobić pyszny dżem, konfiturę, sok, galaretkę czy nalewkę. Jej właściwości odżywcze sprawiają, że warto przygotować zapasy na zimę. Sprawdzi się idealnie w przypadku różnego rodzaju infekcji czy osłabienia organizmu. Dowiedz się, jak ją przygotować.

Nalewka z owoców czeremchy. Kiedy warto ją stosować?

Składniki:

  • kilogram dojrzałych owoców czeremchy,
  • 750 ml spirytusu 95 proc.,
  • 250 ml wody,
  • 500 g cukru.

Sposób wykonania:

Zacznij od dokładnego przejrzenia owoców. Pozbądź się wszystkich niedojrzałych, uszkodzonych oraz zepsutych sztuk. Najciemniejsze i nieuszkodzone owoce umyj, a następnie odłóż na 2-3 dni - w ten sposób stracą swoją gorycz.

Owoce czeremchy włóż do dużego słoika, zasyp je cukrem, zalej alkoholem oraz wodą. Jeśli wolisz mocniejsze nalewki, zamiast wody możesz wykorzystać do jej przygotowania litra spirytusu. Dokładnie zakręć i odstaw w ciemne miejsce. Pamiętaj, aby codziennie nim potrząsnąć, żeby mieć pewność, że cukier się rozpuści.

Po dwóch tygodniach przyjdzie czas na odcedzenie nalewki. Przelej ją przez gazę, a następnie rozlej do mniejszych butelek. Zamknij je i odstaw na ok. 4-6 tygodni. Dopiero po tym czasie nalewka będzie odpowiednia do picia.

Nalewkę warto stosować, kiedy zaczną nam dokuczać dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy infekcje. Wystarczy wypić 50-100 ml nalewki, aby wesprzeć doraźnie organizm.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Co jeść wieczorem, żeby mieć niski cukier rano? Najlepsze kolacje dla diabetyka

Wypijam szklankę dziennie. Talia robi się jak u osy, pamięć mam lepszą

Codzienny koktajl odchudzający. W końcu przestaniesz podjadać, waga poleci w dół

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | napoje