Strzelczyk zdradził przepis na racuchy swojej babci. Ona nie dodawała do nich jabłek
Dla wielu nie ma lepszego obiadu czy deseru niż słodkie, puszyste racuchy. Klasycznie przygotowuje się z jabłkami. Strzelczyk jednak ma na nie zupełnie inny sposób. Przepis jego babci zaskakuje nietypowym rozwiązaniem i pysznym smakiem. Wyjaśniamy, jakiego składnika użyć, żeby placuszki wyszły pulchne i nie opadały.
Dobre ciasto na racuchy jest puszyste, lekkie. Istotne, aby po usmażeniu ono nie opadało. Jeśli opadnie, placuszki będą o wiele bardziej zbite, a doznania z jedzenia ich już nie tak wyjątkowe. Są dwie szkoły robienia ciasta na racuchy - jedna opiera puszystość na sodzie i proszku do pieczenia, druga zaś na drożdżach.
Najlepsze ciasto na racuchy zrobimy za to z dodatkiem drożdży. Takie przygotowane placki utrzymają swoją pulchność o wiele dłużej od tych, do których użyje się sody oczyszczonej i proszku. Cały proces zajmie natomiast nieco dłużej, ale efekt jest tego warty. W wersji z drożdżami trzeba więc poczekać, aż grzyb w zaczynie zacznie pracować.
Strzelczyk w swoich drożdżowych racuchach zamiast jabłek dodaje truskawki. Sezon na ten owoc trwa w pełni, więc to idealny moment na zrobienie takiej wersji placuszków. Są pulchne, słodkie, a zarazem odświeżające.
Składniki:
- 350 g mąki
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 30 g drożdży
- 4 łyżki cukru
- 250 ml mleka
- 70 g twarogu półtłustego
- 30 g masła
- 1 łyżeczka cukru waniliowego.
Zacznij od przygotowania zaczynu. W tym celu podgrzej mleko, a do osobnej miski wkrusz drożdże i zasyp je 1 łyżką cukru. Mieszankę zalej letnim, nie gorącym mlekiem i wymieszaj do rozpuszczenia składników. Dosyp mąkę i ponownie wymieszaj. Zaczyn odstaw na 10 minut.
W tym czasie umyj truskawki i pokrój je na mniejsze kawałki. Po odczekanym czasie na zaczynie powinna pojawić się piana - to oznacza, że możesz przejść do dalszego kroku. Dorzuć do niego jedno całe jajko oraz jedno żółtko i całość połącz. Dodaj twaróg półtłusty, rozdrobnij go widelce i mieszaj. Podczas łączenia zacznij stopniowo dodawać mąkę.
Pod koniec dolej do masy rozpuszczone masło, wsyp pozostały cukier i cukier waniliowy. Mieszaj do połączenia składników. Do tego wrzuć pokrojone truskawki i znów wszystko wymieszaj. Ciasto na racuchy odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
Po tym czasie rozgrzej patelnię z niewielką ilością oleju lub masła klarowanego. Gdy tłuszcz będzie ciepły, ciasto nakładaj za pomocą zwilżonej w ciepłej wodzie łyżki. Smaż je bez przykrycia do zarumienienia z obu stron.
Ciepłe racuchy z truskawkami podawaj oprószone cukrem pudrem. Jeśli jeszcze mało ci owocowego smaku, możesz też zajadać je z ulubionym dżemem lub konfiturą.
Źródło: youtube.com/@ODDASZFARTUCHA, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Czy wiesz, co to za placek? Tylko mistrzowie zdobędą wszystkie punkty
Uczeń podstawówki sobie poradzi, a ty? Sprawdź, czy znasz te jednostki miar i wag
Triki kulinarne Magdy Gessler. Po nich potrawy nabierają innego smaku i wymiaru