Reklama
Reklama

Najgorsze śniadanie na diecie. Cały trud pójdzie na marne

Wielu dietetyków oraz ekspertów do spraw żywienia uważa, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Rzeczywiście, to jakie produkty znajdą się na twoim talerzu o poranku, może determinować wybory żywieniowe w ciągu dnia, a także wpłynąć znacząco na samopoczucie. Sprawdź, jakie są najgorsze śniadania na diecie.

Chcesz zgubić zbędne kilogramy, wydaje ci się, że jesz mało i wiecznie jesteś na diecie, ale efektów odchudzania nie widać? Winowajcą jest prawdopodobnie nadwyżka kaloryczna, czyli spożywanie zbyt dużej ilości kalorii, w stosunku do twojego zapotrzebowania. Często dzieje się tak, ponieważ twój jadłospis bazuje na produktach wysokokalorycznych, które jednocześnie są niewielkie objętościowo. Przez to, mimo że nie jesz dużych ilości jedzenia, jesteś ciągle głodny, a twoja waga stoi w miejscu, albo – co gorsza – wzrasta. W poniższym artykule podpowiemy ci, jakie są najgorsze śniadania na diecie, oraz co jeść na śniadanie, gdy się odchudzasz.

Sprawdź także:

Najgorsze śniadanie na diecie - tego nie jedz

Czego nie jeść na śniadanie, jeśli się odchudzasz? Przede wszystkim nie należy komponować posiłków z samych węglowodanów oraz wysoko przetworzonych produktów. Listę dań, które mogą sabotować twoje efekty rozpoczynają oczywiście wszelkie słodkie wypieki, np. pączki, rogaliki, drożdżówki, słodkie babeczki. Mają dużo kalorii, w większości bazują na węglowodanach prostych (biała mąka, cukier), mają sporo tłuszczu i mało białka. Powodują gwałtowny wyrzut cukru we krwi, oraz szybkie uczucie głodu po ich spożyciu.

Do popularnych śniadań, które wydają się być zdrowszą opcją należą, m.in.: musli, płatki śniadaniowe oznaczone znakiem FIT, czy batoniki zbożowe z owocami suszonymi, gdzie często dodany jest cukier. Po takim śniadaniu nie tylko szybko będziesz znowu głodny, ale i zamiast obiecywanej energii na cały dzień, szybko odczujesz zmęczenie. Do tego zestawu posiłków warto dodać pozornie zdrową owsiankę, np. z bananem i rodzynkami, również nie będzie najlepszym wyborem. Nie zachęcamy również do tego, aby na śniadanie wypijać jedynie owocowy sok, nawet ten świeżo wyciskany. Napój, chociaż zawiera witaminy i minerały pozbawiony jest błonnika, który znajdziemy głównie w skórkach owoców. Dlatego w mig zrobimy się głodni i zechcemy sięgnąć po przekąskę.

A co z kanapkami? Jeśli wybierasz kanapki z białego chleba lub kajzerki z serem i keczupem, kremem czekoladowym lub dżemem, również musimy cię zmartwić. Takie śniadanie nie ułatwi ci odchudzanie. Białe pieczywo pozbawione jest cennego błonnika pokarmowego, a wymienione wyżej dodatki do kanapek to sam cukier i niezdrowe tłuszcze.

A może zaraz po przebudzeniu sięgasz po kubek kawy, a następnie wybiegasz z domu bez jedzenia? Często mówi się o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Wbrew pozorom nie oznacza to, że musisz zjeść coś od razu po przebudzeniu. Jeżeli lepiej się czujesz jedząc pierwszy posiłek w godzinach przedpołudniowych, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Warto pamiętać jednak, że jeśli na śniadanie wybierasz kawę z mlekiem i cukrem nie tylko spowodujesz podniesienie poziomu cukru we krwi, ale i w kolejnych godzinach z powodu głodu możesz stawiać na kiepskie wybory żywieniowe. Kawa będzie świetną opcją na diecie, pod warunkiem że zdecydujesz się na tę czarną, a następnie po jej wypiciu zjesz pełnowartościowe śniadanie.

Co jeść na śniadanie, gdy się odchudzasz?

Jakie dania w takim razie wybierać podczas odchudzania? Wspominaliśmy już o owsiance z owocami, czy można jeść ją na diecie i chudnąć? Jak najbardziej. Wystarczy, że dodasz tu źródło białka np. pod postacią wysokobiałkowego jogurtu, np. skyra, czy serka wiejskiego, oraz źródło zdrowych tłuszczów, np. masło orzechowe lub orzechy, aby zbilansować pełnowartościowy posiłek, który na długo cię nasyci i ułatwi odchudzanie.

Kanapki to także doskonały posiłek na diecie, pod warunek, że odpowiednio je skomponujesz. Zamiast białego chleba, dużo lepszym wyborem będzie pieczywo pełnoziarniste, np. graham. Do tego koniecznie wybierz dobre źródło białka, np. chudy twaróg, jajka, serek wiejski, czy dobrej jakości chudą wędlinę drobiową. Nie zapominaj również o dużej ilości warzyw, wybieraj to co lubisz, pomidory, ogórki, paprykę, rzodkiewki, sałatkę, kiełki, opcji jest wiele. Zdrowych tłuszczów dostarczyć może ci np. awokado.

Świetnie sprawdzą się także wszelkie dania jajeczne, począwszy od jajecznicy, jajek na miękko i twardo, przez szakszukę, po omlety wytrawne z serem, szynką i warzywami, lub te na słodko z owocami i jogurtem. Możesz także przygotować ekspresowe śniadanie w postaci koktajlu, tu jednak również należy zadbać o źródło białka, np. kefir, jogurt, serek wiejski, oraz zdrowe tłuszcze, masło orzechowe, nasiona chia, czy siemię lniane.

Warto podkreślić, że jeżeli lubisz jeść desery, możesz bez problemu znaleźć przepisy na ich dietetyczne wersje, które będą idealnym posiłkiem na śniadanie. Genialnie sprawdzą się, np. pieczona czekoladowa owsianka, które smakuje jak ciasto, kremowy pudding z kaszy manny z jogurtem i owocami, czy zdrowe domowe batony z twarogu z kokosem, oblane gorzką czekoladą.

Źródła: terazgotuje.pl 

Zobacz też:

Co zrobić, gdy kurki są gorzkie? Prosty trik i pozbędziesz się nieprzyjemnego smaku

Jest w każdej kuchni, ale mało doceniana. Z przyprawy robię herbatę na odporność, trawienie i wysoki cholesterol

Nakrętka prawdę ci powie. Po kolorze dowiesz się wszystkiego o wodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śniadania