Pieczony kurczak na różne sposoby - sprawdzone przepisy na pyszny i sycący obiad
Kurczak to jedno z najchętniej wybieranych mięs. Po odpowiedniej obróbce odznacza się ono niezwykłą soczystością, a także pasuje do rozmaitych dodatków i surówek. Jak upiec kurczaka w piekarniku, żeby był chrupiący? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej.
Wyobrażając sobie tradycyjny polski obiad, z pewnością od razu w myślach pojawia ci się kotlet schabowy z tłuczonymi ziemniaczkami, pierogi z serem i smażoną cebulką oraz kurczak serwowany ze świeżo przyrządzoną surówką. Jeśli masz ochotę wyczarować tę ostatnią opcję, zapoznaj się z niniejszym artykułem. Po głowie chodzi ci pieczony kurczak? Sprawdzone przepisy na to smaczne danie znajdziesz poniżej.
Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, żeby zaserwować danie, które zaskoczy twoich gości zarówno swoją teksturą, jak i smakiem. Jak upiec kurczaka w piekarniku, żeby był chrupiący? Pierwszą metodą jest dodanie do niego sowitej ilości masła. Łącząc je z zestawem odpowiednich przypraw i wcierając je w mięso tuż przed upieczeniem, sprawisz, że skórka zamieni się w delikatną i chrupiącą powłoczkę jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Kolejną złotą zasadą obróbki termicznej w piekarniku jest pilnowanie czasu pieczenia. Niezależnie od tego, czy do swojego dania wybrałeś piersi, udka czy może całą tuszkę - trzymaj się czasu podanego w realizowanym przez ciebie przepisie. Ponadto w celu uniknięcia przesuszenia możesz co jakiś czas polewać główny składnik sowitą porcją masła lub oliwy z oliwek - w zależności od tego, którą z tych opcji wybrałeś. W tym celu jeszcze przed obróbką termiczną przygotuj odpowiednie narzędzia, tj. głębszą łyżkę.
Należysz do fanów kurczaka pieczonego w całości? Jest to nie lada wyzwanie dla początkujących kucharzy i wymaga nieco wprawy. Jak piec kurczaka w całości, żeby był soczysty? Tutaj również do dyspozycji masz kilka trików kulinarnych.
Jedną z metod pozwalających na wykonanie soczystego dania jest wykorzystanie butelki z piwem. Jest to świetny wybór nie tylko dla osób, które są miłośnikami tego trunku. Okazuje się bowiem, że złocisty płyn ma pewną istotną funkcję, a mianowicie podkreśla smak kurczaka, nawilżając go i nadając jego skórce chrupkości.
Inną techniką jest zastosowanie dostępnych w większości sklepów rękawów do pieczenia. Opcja ta nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy i może okazać się najprostsza do zrealizowania - w szczególności, jeśli dopiero raczkujesz w dziedzinie pieczenia drobiu. Wystarczy, że natrzesz mięso wybranymi przyprawami - na przykład w połączeniu z masłem klarowanym - i upieczesz w ok. 200 stopniach.
Chcesz cieszyć się soczystą strukturą mięsa drobiowego? W takim razie nie zabieraj się za jego jedzenie zaraz po wyjęciu go z piekarnika. Zamiast tego, pozwól mu nieco odpocząć i wchłonąć wszystkie soki z żaroodpornego naczynia. Kolejną zasadą, którą stosują zaprawieni kucharze, jest unikanie nakłuwania kurczaka podczas samej obróbki termicznej. Wówczas pozbawiasz go cennych soków i zwiększasz ryzyko wyschnięcia mięsa.
Kolejnym sprawdzonym pomysłem na soczyste mięso kurczaka jest wlanie szklanki wody na dno naczynia, w którym go pieczesz. W trakcie obróbki termicznej z brytfanki będzie wydzielać się para wodna, chroniąca drób przed utratą wilgoci.
Wiele osób zastanawia się nad tym, ile czasu powinno się piec kurczaka, aby zachował on swój wyśmienity smak i nie utracił zbyt dużo soków. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ponieważ czas obróbki termicznej zależy od ilości mięsa.
Przyjmuje się, że optymalny czas pieczenia to 60 minut dla każdego kilograma kurczaka. Zatem wybierając do swojego dania objętość dwóch kilogramów, powinieneś obrabiać je przez dwie godziny. Warto także wspomnieć, że za standardową temperaturę dla tego mięsa przyjmuje się 180 stopni. Jeśli jednak korzystasz z termoobiegu, obniż ją nieco - tj. do pułapu 160-170 stopni.
Do swojego dania wykorzystałeś udka z kurczaka lub ćwiartkę? W takim razie piecz je przez 45-50 minut w 200 stopniach. Z kolei skrzydełka wymagają podobnego czasu pieczenia, ale w nieco niższej temperaturze, tj. 150-160 stopni. Jeśli natomiast chodzi o pierś, piecz ją przez około 30 minut w 180 stopniach.
Pieczony kurczak to iście królewskie danie. Jednak będzie ono niekompletne bez odpowiednio dobranych dodatków. W tym wypadku masz bardzo duże pole do popisu. Możesz go na przykład zaserwować w towarzystwie pieczonych warzyw lub ziemniaków. Jeśli nie przepadasz za tymi drugimi, śmiało postaw na ryż lub kaszę, w tym gryczaną, pęczak albo kuskus. Pozostaje jeszcze jedna kwestia do omówienia - jaka surówka pasuje do pieczonego kurczaka?
Jeśli przyrządzasz powyższą opcję latem, śmiało wybieraj sezonowe składniki. Przykładem takiego połączenia będzie sałata lodowa ze śmietaną lub jogurtem naturalnym wzbogacona o drobno posiekane zielone ogórki, koperek i szczypiorek. Innym pomysłem jest zmieszanie drobno posiekanej kapusty kiszonej z czerwoną cebulką, marchewką oraz chrzanową pastą stworzoną na bazie jogurtu lub śmietanki.
Powyższe pomysły nie przypadły ci do gustu? Nic nie szkodzi, wypróbuj surówkę z cukinii. Wykonasz ją z tytułowego warzywa, domowego sosu winegret, roszponki, rzodkiewek oraz koperku. Innym rozwiązaniem będzie surówka z czerwonej kapusty i rzodkiewek. Wyczarujesz ją dosłownie w pięć minut, a jako sos możesz zastosować oliwę z oliwek z ostrą lub wędzoną papryką.
Nie masz pomysłu na danie na bazie pieczonego kurczaka? Sprawdzone przepisy z drobiem w roli głównej znajdziesz poniżej.
Jeśli gustujesz w pieczonym drobiu, przygotuj faszerowanego kurczaka. Wystarczy, że natrzesz jego tuszkę ulubionymi przyprawami, a do środka włożysz własnoręcznie sporządzony farsz na bazie czerwonej cebuli, pieczarek, czosnku oraz cukinii. Podsmaż wszystko na patelni, a następnie rozpocznij nadziewanie kurczaka. Postaraj się, aby umieścić go w taki sposób, aby nadzienie nie wypadło ze środka. Doskonałym trikiem jest zastosowanie wykałaczek, które wbijesz pod odpowiednim kątem. Możesz także postawić całość do góry nogami.
Inną, ciekawą recepturą jest kurczak pieczony na warzywach. Tutaj możesz również dać ponieść się swojej fantazji. Do przyrządzenia tej potrawy wykorzystaj swoje ulubione składniki, na przykład paprykę, bataty, cebulę, marchew oraz ziemniaki. Po prostu umieść kurczaka w brytfance i nasmaruj go masłem lub oliwą z oliwek wraz z wybranymi przyprawami. Tak przygotowane mięso umieść na pokrojonych warzywach wstaw do piekarnika na 45 minut.
Źródło: Smaker.pl
Zobacz też:
Te warzywa są zdrowsze po ugotowaniu niż surowe. Jedz ich więcej na ciepło
Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu
Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce? Wołowna, wieprzowina i drób mają różne terminy