Reklama
Reklama

Wiesz, gdzie wyrzucać opakowanie po maśle? Nieliczni robią to dobrze

W teorii z segregacją śmieci powinno poradzić sobie nawet małe dziecko. Do zielonego kubła wrzucamy szkło, niebieski kontener przeznaczony jest na papier, żółty na metale i plastik, a brązowy na bio odpady. Jednak, czy na pewno jest to takie proste? Co zrobić z zatłuszczonym opakowaniem po maśle, lub plastikowym kubeczkiem z resztkami jogurtu? Podpowiadamy.

Codziennie każdy z nas produkuje ogromne ilości śmieci. Według danych World Bank Grup w ciągu roku ludzie wytwarzają ok. 2 miliardów ton odpadów komunalnych, czyli tych powstających podczas codziennego prowadzenia domu. Dlatego tak ważne jest, aby postarać się zadbać o środowisko, między innymi poprzez segregację śmieci. Na początku warto zaznajomić się, z tym, do jakich kontenerów powinny trafić poszczególne z nich.

Sprawdź także: Zostawiam na noc w czajniku, rano jest jak nowy. Odkamieniam bez octu

Gdzie wyrzucać opakowanie po maśle?

Produkty mleczne, takie jak jogurty, serki, twarożki, mleko, margaryna, czy masło stanowią podstawę jadłospisu w wielu domach. Nic więc dziwnego, że codziennie w naszych koszach ląduje mnóstwo plastikowych kubeczków, kartoników, czy papierków po maśle. Należy pamiętać, że opakowania po maśle, margarynie, czy smalcu zazwyczaj jest zatłuszczone, a co za tym idzie, nie może być poddane recyklingowi. Dlatego należy wyrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane - zazwyczaj ma on czarny kolor.

Co ze zużytymi opakowaniami po jogurcie i mleku?

Czy wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po jogurtach i serkach? Wszystko zależy od tego, z czego są zrobione. Te klasyczne plastikowe z wieczkiem z foli aluminiowej powinny trafić do kosza w żółtym kolorze na plastik i metal. Warto jednak zadbać o to, aby nie były one ubrudzone jogurtem, warto przepłukać je wodą. Jeżeli skusiliśmy się na jogurt lub serek w szklanym pudełku lub butelce, należy wrzucić go do niebieskiego opakowania na szkło. Takie opakowanie powinno być pozbawione plastikowych naklejek oraz przepłukane wodą. Pamiętaj również, aby zakrętkę, która zazwyczaj jest metalowa, wrzucić do żółtego kontenera.

A co z mlekiem w kartonie? Teoretycznie karton powinien trafić do niebieskiego kosza na papier. Jednak w tym przypadku jest inaczej, karton po mleku zrobiony jest z kilku tworzyw, w tym warstwy aluminiowej. Do tego dochodzi również plastikowy korek, dlatego opakowania po mleku powinny trafić do żółtego kosza na plastik i metale. Oczywiście jeśli kupimy mleko w szklanej butelce, wyrzucamy je do kosza na szkło.

Źródła: smieci.eu, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Lepiej jeść jajka na kolację czy na śniadanie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Zdrowy, pachnący koperek w kilka dni. Przestałam kupować, sama wysiewam

Co zrobić, żeby ogórki nie były gorzkie? Zastosuj prosty trik, uratujesz ich smak

INTERIA.PL