Zostawiam na noc w czajniku, rano jest jak nowy. Odkamieniam bez octu
Kamień w czajniku to popularny problem, z którym spotyka się praktycznie każdy, kto korzysta z urządzenia. Jego obecność nie tylko pogarsza smak wody, ale również może wpływać na efektywność, z jaką sprzęt grzeje wodę. Jeśli nie możesz sobie poradzić z pozbyciem kamienia z czajnika, koniecznie sprawdź, które domowe substancje uporają się z nim najszybciej. Zaskoczy cię to, jak prosto wyczyścisz urządzenie.
Czajnik to sprzęt domowy, który przydaje nam się każdego dnia. Jednak im częściej go używamy, tym częściej pojawia się potrzeba wyczyszczenia go. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić.
Kamień zbiera się zarówno w czajnikach elektrycznych, jak i tych tradycyjnych. Niezależnie od tego, z czego sprzęt jest wykonany i w jaki sposób działa, kamień będzie się w nim osadzał.
Jest to kamień kotłowy, który powstaje w wyniku rozkładu związków wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Kamień przypomina biało-szary osad i wytrąca się podczas ogrzewania wody. Jego większa ilość wytwarza się, kiedy gotujemy twardą wodę. Ma ona w sobie więcej jonów magnezu i wapnia niż miękka woda, a przez to gotując ją, musimy liczyć się z większą ilością kamienia.
Usuwanie kamienia z czajnika to zabieg, który wiele osób odkłada na później. Zwykle przez sitka zamontowane w czajnikach ciężko nam jest dostrzec, że kamień stał się problemem. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać stan czajnika i go czyścić.
Kamień osadzający się w sprzęcie znacząco pogarsza smak wody oraz jest po prostu nieestetyczny. Co więcej, ma on niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Może jednak spowodować rzeczywistą szkodę. Kamień wpływa źle na działanie urządzenia. Jego narastanie może uszkodzić powierzchnię czajnika i sprawić, że nie będzie nadawał się do użytku.
Zobacz także: Genialny patent na oddzielenie żółtka od białka. Sadzone na patelni też się nie rozleje
Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest zagotowanie w nim wody połączonej z octem. Co jeśli nie mamy go pod ręką? Możemy spróbować innych domowych substancji, które mamy w domu.
Jedną z nich jest kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać ok. 2-5 łyżek substancji i zalać je wodą do pełna. Następnie włączamy czajnik i całość zagotowujemy. Zostawiamy na kilka godzin i następnie wylewamy roztwór z urządzenia. Pozostaje nam tylko przepłukać czajnik i cieszyć się jego czystością.
W walce z kamieniem może pomóc nam coca-cola. Ten znany napój jest popularny przede wszystkim ze względu na właściwości, służące do pozbywania się rdzy. Warto wiedzieć, że poradzi sobie również z kamieniem, dzięki kwasowi fosforowemu, który zawiera. Wystarczy nam jedna puszka napoju, czyli 330 ml. Wlewamy ją do czajnika, uzupełniamy wodą i zagotowujemy. Roztwór zostawiamy na kilka minut i wylewamy go. Czajnik wystarczy przepłukać.
Z kamieniem szybko upora się także proszek do pieczenia. Jedną saszetkę wsypujemy do czajnika wypełnionego wodą i zostawiamy na kilka godzin albo na całą noc. Po upływie czasu wylewamy roztwór i płuczemy czajnik.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Te warzywa są zdrowsze po ugotowaniu niż surowe. Jedz ich więcej na ciepło
Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu
Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce? Wołowna, wieprzowina i drób mają różne terminy