Reklama
Reklama

Mizeria na kwaśno to niekwestionowany hit wśród dodatków do obiadu

Mizeria to ponadczasowy dodatek do dań obiadowych. Znakomicie komponuje się zaserwowana do kotleta schabowego, pieczonego kurczaka czy nawet smażonej ryby. Ile gospodyń, tyle przepisów i wariantów. Zobaczcie nasz patent na znakomitą mizerię.

Gwarancją dobrej mizerii, oprócz dodatków są przede wszystkim ogórki. Najlepiej sprawdzą się nasze rodzime ogórki gruntowe. Wybieraj niewielkie, które mają jasną skórkę bez przebarwień, są twarde i jędrne w dotyku. Jeśli akurat nie ma sezonu na ten rodzaj, sięgnij po krótkie ogórki szklarniowe.

Mając do dyspozycji młode warzywa, nie musisz obierać ich ze skórki. Wystarczy, że porządnie umyjesz je pod bieżącą wodą i osuszysz. Jeśli posiadasz inny rodzaj ogórków, ich skórka może nie być delikatna, wówczas warto się jej pozbyć.

Jak zrobić mizerię na kwaśno?

Mizeria na kwaśno to wariant, który w szczególności docenią osoby lubiące intensywne smaki. W naszej propozycji do ogórków dodaliśmy prócz czosnku i przypraw, kwaśną śmietanę wymieszaną wraz z octem winnym. Dzięki temu całość jest niezwykle orzeźwiająca, ma wyrazisty i lekko kwaskowaty smak.

Mizeria na kwaśno – przepis

Mizerię przygotujesz w kilka chwil. Ważne jest, aby po pokrojeniu i zasypaniu ogórków solą, odstawić je na kilku minut, po czym odsączyć z nadmiaru soku, który puszą. Pamiętaj, że tej prostej przekąsce możesz nadać wyjątkowy wygląd, osiągniesz to, umieszczając mieszankę ogórków na śmietanowym sosie i serwując mizerię w kieliszku od martini.

Składniki:

  • 400 g ogórków gruntowych
  • 1 mała cebulka
  • 1 ząbek czosnku 
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany lub greckiego/naturalnego jogurtu
  • 1 łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny
  • sól i czarny pieprz
  • świeży koperek do dekoracji

Wykonanie:

Ogórki umyj, osusz i pokrój obieraczką do warzyw lub mandoliną na podłużne, cienkie paski. Wybierz średniej wielkości ogórki, które nie mają dużych nasion w środku. Ogórki przełóż do miski, wsyp ½ łyżeczki soli, wymieszaj i odstaw.

W drugim naczyniu wymieszaj śmietanę lub jogurt z obraną i drobno posiekaną cebulką i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Sos dopraw solą, czarnym, świeżo mielonym pieprzem i octem winnym - w łagodniejszej wersji użyj soku z cytryny. Dokładnie wymieszaj sos i ułóż odpowiednią porcję na dno kieliszka do martini. Na wierzch ułóż zamarynowane i odsączone z soli ogórki, po czym posyp drobno posiekanym koperkiem.

Mizerię na kwaśno podawaj od razu po przygotowaniu i wymieszaj na chwilę przed konsumpcją.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę

Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut

To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut

INTERIA.PL