Najlepszy przepis na steki z młodej kapusty. W sezonie nie wychodzi z menu
Sezon na nowalijki w pełni, a na naszych stołach coraz częściej pojawia się młoda kapusta. To przepyszne warzywo jest niezwykle uniwersalne i może posłużyć nam nie tylko jako dodatek do obiadu, ale również jako danie główne. Dowiedz się, w jaki sposób możesz przyrządzić niepowtarzalne steki z młodej kapusty. To niezwykle proste, szybkie i pyszne danie, które pokocha twoja rodzina. Wypróbuj, szczególnie jeśli będziesz gościć wegetarianina.
Steki z kapusty to uniwersalny przepis, który warto wykorzystać na imprezy oraz spotkania ze znajomymi. Coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm lub ogranicza spożycie mięsa w swojej diecie, przez co może się okazać, że steki będą doskonałym wyborem na większe wydarzenie.
Plusem tego dania jest jego uniwersalność. Steki z kapusty doskonale smakują podane na ciepło oraz na zimno. Współgrają z wieloma sosami i przyprawami, przez co możemy podać je w wersji łagodnej lub dla amatorów wrażeń, w wersji pikantnej z chilli.
Steki z kapusty będą również stanowić doskonale danie obiadowe. Pasują do ziemniaków i kasz. Najlepiej parować je z kaszą gryczaną, komosą ryżową, kaszą bulgur czy kaszą owsianą. W swoim składzie mają one najwięcej białka, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że obiad był pełnowartościowy i sycący. Musimy pamiętać, że kapusta jest warzywem stosunkowo niskokalorycznym. To właśnie dlatego steki z niej są lekkim daniem, doskonałym na wiosenny obiad. Nie zdziwmy się jednak, że aby się najeść, trzeba będzie zjeść trochę więcej niż zwykle.
Zobacz także: Jajecznica po kaszubsku. Tam się nie dodaje ani boczku, ani szczypiorku
Składniki na steki:
- 1 młoda kapusta,
- 40 g orzechów włoskich,
- 2 łyżki parmezanu,
- 2 łyżki oliwy,
- sól i pieprz.
Składniki na sos czosnkowo-ziołowy:
- 150 m jogurtu naturalnego,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- sól i pieprz.
Zaczynamy od przygotowania steków. Młodą kapustę obieramy z brzydkich liści, a następnie kroimy ja na grube plastry lub ćwiartki. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i kładziemy na niej kapustę. Smażymy z dwóch stron przez 4-5 minut, do momentu, aż będzie rumiana. Przekładamy ją na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i doprawiamy solą i pieprzem. Pieczemy przez ok. 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. W tym czasie siekamy orzechy włoskie i jeśli mamy parmezan w kawałku, trzemy go. Wyjmujemy kapustę z piekarnika, posypujemy orzechami i parmezanem i wstawiamy ją na kolejne 7-10 minut, do momentu, aż będzie miękka.
Przechodzimy do przygotowania sosu. Jogurt mieszamy z posiekanym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem, przyprawami i sokiem z cytryny. Na końcu do smaku doprawiamy sos solą i pieprzem.
Pieczoną kapustę podajemy na ciepło z sosem jogurtowym. Doskonale sprawdzi się jako przekąska, podwieczorek oraz danie główne.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie