Norweska karpatka to moje najnowsze odkrycie. Tak dobrego ciasta jeszcze nie jadłam
Norwedzy również mają swoją karpatkę. Kvaefjordkake to migdałowe ciasto z gęstym budyniowym kremem, które podbije twoje kubki smakowe. Zwykle przygotowywane jest na norweskie święto uchwalenia konstytucji, które wypada 17 maja. Przekonasz się jednak, że warto je piec nie tylko od święta. Poznaj przepis, dzięki któremu zapomnisz na chwilę o tradycyjnej karpatce.
Ciasto Kvaefjordkake zrobiono po raz pierwszy niemal sto lat temu. Norweska karpatko to wypiek, który powstał na podstawie duńskiego przepisu na migdałowe ciasto. Jednak dzięki modyfikacjom piekarza Huldy'ego Ottestada znamy je dzisiaj w nieco zmienionej formie. Jego nazwa pochodzi od regionu, w którym powstał przepis - Kvaefjord. Ciasto uznaje się za jedno z najpopularniejszych okazjonalnych słodkich wypieków w Norwegii. Nic w tym dziwnego - jego smak zachwyci praktycznie każdego.
Kvaefjordkake składa się z trzech pysznych warstw - słodkiego ciasta, delikatnej, migdałowej bezy oraz gęstego kremu budyniowego. Jego bogaty aromat i słodki smak, przełamany szczyptą soli sprawiają, że norweska karpatka jest nieporównywalnie lepsza od jej tradycyjnej wersji. Dowiedz się, jak ją przygotować. Niech nie przerazi cię ogrom pracy - w tym wypadku naprawdę warto.
Zobacz także: Tak dobrej napoleonki jeszcze nie jadłam. Przepis dostałam od przyszłej teściowej - mega prosty
Składniki na ciasto:
- 160 g mąki,
- 150 g masła,
- 100 g cukru,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 4 żółtka,
- 70 ml mleka,
- szczypta soli.
Składniki na bezę:
- 4 białka,
- 170 g cukru,
- 100 g płatków migdałowych,
- szczypta soli.
Składniki na krem budyniowy:
- 400 ml mleka,
- 80 g cukru,
- 40 g skrobi ziemniaczanej,
- 30 g masła,
- 1 jajko,
- 3 żółtka,
- 2 łyżeczki aromatu waniliowego,
- 130 ml śmietanki 30 proc.
Zaczynamy od przygotowania ciasta. W dużej misce mieszamy suche składniki - mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. W osobnym naczyniu ubijamy masło wraz z cukrem na puch. Ciągle ubijając, dodajemy stopniowo po jednym żółtku. Miksujemy do połączenia składników. Następnie wsypujemy do masy suche składniki oraz mleko. Miksujemy do uzyskania gładkiego ciasta. Przelewamy je do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy na bok.
Przechodzimy do przygotowania bezy. Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy je na sztywną pianę. Cały czas miksując, stopniowo dodajemy cukier. Miksujemy do momentu, aż cukier się rozpuści, a piana będzie gęsta i błyszcząca. Przekładamy ją na wyłożone wcześniej ciasto w blaszce. Wyrównujemy i posypujemy płatkami migdałowymi. Pieczemy przez ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C.
Po tym czasie wyjmujemy ciasto i pozostawiamy je do ostygnięcia. Zaczynamy przygotowanie kremu budyniowego.
Do miski wbijamy jajka i żółtka, cukier, skrobię ziemniaczaną oraz aromat waniliowy. Miksujemy do całkowitego połączenia składników. Do rondelka przelewamy mleko i doprowadzamy je do zagotowania na małym ogniu. Kiedy będzie gorące, ale jeszcze nie wrzące, dodajemy do niego masę jajeczną. Od razu szybko mieszamy i gotujemy przez cały czas, aż masa zgęstnieje. Na końcu dodajemy masło i mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia, a później wstawiamy do lodówki. Kiedy masa budyniowa będzie zimna, ubijamy na sztywno śmietankę 30 proc. i delikatnie dodajemy ją do masy.
Kiedy wszystkie składniki będą zimne, możemy przejść do składania ciasta. Upieczone blaty kroimy na dwie części. Na jedną z nich wykładamy krem budyniowy, a następnie przykrywamy drugą. Przed podaniem wstawiamy ciasto na minimum dwie godziny do lodówki. Najlepiej jeśli jednak spędzi tam całą noc. Na następny dzień ciasto jest gotowe do podania.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie