Reklama
Reklama

4 napary wiosenne, które mają moc. Zbieraj igły, liście i korę - pomogą na wiele schorzeń

Wiosna to czas budzącej się do życia przyrody. Warto wykorzystać ten moment, gdy promienie słoneczne wzmagają wzrost roślin wokół nas, do przyrządzenia cudownych herbat z owoców lasu. Udaj się na małą wycieczkę i sporządź wywary, które pomogą wejść w wiosenny czas z nową energią i bez problemów zdrowotnych.

Wzmocnij organizm po zimie. Przepis na napar z leszczyny

Charakterystyczne żółte kwiaty na leszczynie, to tak naprawdę męskie kwiatostany tego drzewa. Te wiszące "kotki" są pełne odżywczego pyłku, który idealnie nadaje się do stworzenia cudownej herbatki. Jak zrobić napar z leszczyny? Zbierz ok. 15 chwościków, włóż do filiżanki i zalej wrzącą wodą. Filiżankę przykryj i odstaw na kilka minut.

Kwiatostany leszczyny są bogate w alantoinę, fitosterole, flawonoidy oraz triterpeny. Napar z leszczyny działa odtruwająco i wzmacniająco, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza procesy rogowacenia naskórków i mieszków włosowych. Herbata z męskich kwiatostanów leszczyny idealnie sprawdzi się podczas przesilenia wiosennego, gdyż uspokaja i poprawia samopoczucie.

Przepis na przeciwzapalny napar z kory brzozy

  W korze brzozowej znajduje się betulina, która z jednej strony odpowiada za biały kolor, a z drugiej nadaje właściwości prozdrowotne. Picie naparu z kory brzozy poprawia metabolizm i odporność, wspiera przewód pokarmowy, skórę i włosy oraz działanie wątroby. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, co przyspiesza gojenie się ran i uśmierza ból.

Przepis na napar z kory brzozy jest niezwykle prosty. Dwie łyżki kory brzozowej zalej ok. 250 ml wrzącej wody, przykryj i zaparzaj przez 15 minut. Możesz wypić napar bez żadnych dodatków lub dorzucić do herbaty trochę imbiru, kardamonu lub miodu.

Napar z młodych igieł sosnowych działa przeciwbakteryjnie. Poznaj przepis

  Podstawowy przepis na napar z młodych igieł sosnowych nie różni się zbytnio od innych napojów. Wsyp do filiżanki dwie łyżki igieł sosnowych i zalej je 200 ml wrzącej wody lub mleka. Naczynie przykryj i odstaw na około 30 minut, po tym czasie odcedź igły. Możesz również dodać odrobinę miodu, jeśli wolisz słodszy napar.

Na co pomaga napar z młodych liści sosny? Przede wszystkim jest to idealna pomoc przy przeziębieniu. Duża ilość garbników, flawonoidów i witaminy C działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, więc warto je spożywać w przypadku bólu gardła, kaszlu, kataru czy zapalenia oskrzeli.

Sprawdź przepis na napar z modrzewia, który pomaga na górne drogi oddechowe


Modrzew to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, więc również jego działanie jest podobne do herbaty z młodych igieł sosnowych. Na co pomaga napar z modrzewia? Przede wszystkim w różnego rodzaju problemach z górnymi drogami oddechowymi, a także w infekcjach laryngologicznych (zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych). Za takie działanie odpowiadają garbniki, flawonoidy oraz terpenoidy.

Przepis na napar z modrzewia jest następujący: zalej wrzącą wodą (ok. 250 ml) dwie łyżki igieł modrzewia. Naczynie przykryj i odstaw na mniej więcej pół godziny. Po zakończeniu zaparzania odcedź igły i gotowe. W przypadku modrzewia można również wykorzystać szyszki tego drzewa. Wykonasz z nich zdrowotne dżemy, nalewki lub syropy.

Źródło: Smaker.pl

Zobacz też:

Uznawane za najzdrowsze danie na świecie. Warto jeść regularnie, pomaga utrzymać wagę

Zapomniana, choć jest znacznie zdrowsza od jogurtu. Do tego wspomaga odchudzanie

Koleżanka poczęstowała mnie kawą z nietypowym mlekiem. Była wyśmienita

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napary