Reklama
Reklama

Na odchudzanie, stres i wysokie ciśnienie. Jak stosować korzeń maca w kuchni?

Maca to roślina uprawiana już od 3000 lat. Jej korzeń nazywany jest peruwiańskim żeń-szeniem i wykazuje wiele właściwości korzystnych dla ludzkiego organizmu. Dowiedz się, co to za produkt, jak stosować korzeń maca w kuchni i jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania.

Co to jest korzeń maca?

Maca to roślina z rodziny kapustowatych, naturalnie występująca na wysokości 3800-4500 metrów w Andach Środkowych na terenie Peru. Jest bardzo odporna na wymagające warunki atmosferyczne - bez trudu rośnie na wyżynach andyjskich, gdzie temperatury wahają się od +20 do -25 stopni. Jej korzeń stosowany jest w żywieniu i suplementacji, ze względu na prozdrowotne działanie.

Korzeń maca - właściwości

Korzeń maca - zastosowanie prozdrowotne tej rośliny jest naprawdę duże. Ze względu na pochodzenie i działanie, nazywany jest peruwiańskim żeń-szeniem. Od lat uznaje się go za afrodyzjak, zwiększający kobiece i męskie libido. W przypadku mężczyzn pomaga przy zaburzeniach erekcji, poprawia jakość plemników, a u kobiet - działa pozytywnie na proces owulacji. 

Co więcej, korzeń maca to superfood, który dodaje energii do podejmowania aktywności, zwiększa wytrzymałość organizmu, poprawia procesy trawienne i odporność na stres. Regularne przyjmowanie tej rośliny powoduje poprawę ogólnej wydolności i pozwala kontrolować odpowiedni poziom glukozy. Właśnie dlatego suplementacja zalecana jest sportowcom lub osobom na diecie redukcyjnej.

To wszystko m.in. za sprawą zawartych w niej antyoksydantów, chroniących przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zatrzymujących procesy starzenia się komórek i wykazujących właściwości przeciwnowotworowe. Korzeń maca poprawia też pracę układu krwionośnego i obniża ciśnienie krwi. Ma również właściwości przeciwmiażdżycowe.

Zastosowanie prozdrowotne korzenia maca może też dotyczyć wzmocnienia kości - okazuje się, że dzięki zawartości wapnia, minimalizuje on ryzyko rozwoju osteoporozy. Poprawia również funkcje poznawcze i pracę mózgu oraz pomaga zapobiegać chorobom układu oddechowego lub alergiom. To remedium łagodzące bolesne miesiączki i objawy związane z menopauzą.

Jak stosować korzeń maca?

Peruwiański żeń-szeń można najczęściej kupić w formie sproszkowanej, tabletek lub kapsułek. Jak stosować korzeń maca? W przypadku suplementów zalecana dzienna porcja wynosi 240-800 mg/dzień. Porcja macy w proszku powinna wynosić nie więcej niż 1,5-3 g/dzień. Ponadto warto co dwa, trzy miesiące wprowadzić przerwę od stosowania.

Najlepiej spożywać ją w ciągu dnia i rozcieńczyć ją w wodzie lub dodać do jogurtu, koktajlu czy innego jedzenia. Nie stosuj jej nocą, bo pobudza organizm i dodaje energii. Jeśli przyjmiesz zbyt dużą dawkę, możesz doświadczyć nieprzyjemnych wzdęć, gazów lub nawet biegunki. 

Korzeń maca - przeciwwskazania

Jakie są główne przeciwwskazania do stosowania korzenia maca? Podobnie jak inne rośliny z rodziny kapustowatych, peruwiański żeń-szeń może hamować prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Nie jest dobrym suplementem dla osób z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy. 

Nie powinny stosować go również osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, ponieważ zażywanie rośliny wzmaga u nich ryzyko krwawienia. Ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania korzenia maca także kobietom w ciąży, podczas karmienia piersią oraz u dzieci. 

Korzeń maca w kuchni

Korzeń maca w kuchni ma bardzo szerokie zastosowanie. Charakteryzuje się lekko korzennym, delikatnym i słodkawym smakiem. Sproszkowany dodaje się do napojów aż po drugie dania. Najszybszym sposobem suplementacji jest dodanie niewielkiej ilości korzenia do jogurtu naturalnego, dosypanie go do owsianki, sałatki czy herbaty. Można też połączyć macę z owocowym smoothie, dodać do lodów, surówki, ziemniaków, a nawet dosypać do masy podczas pieczenia chleba. 

Zastosowanie korzenia maca w kuchni jest naprawdę duże, a jego prozdrowotne właściwości zachęcają do spróbowania. Pamiętaj, aby nie używać nadmiernej dawki i w przypadku chorób, skonsultować przyjmowanie suplementu z lekarzem.

Żródło: Smaker.pl

 

Zobacz też:

Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki

Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

INTERIA.PL