Nie ma w każdym sklepie, więc kup na zapas. Świetnie reguluje cukier i hamuje apetyt
Na półkach w Polskich sklepach najczęściej spotykamy łatwo dostępną fasolę czerwoną i fasolę białą. Gdy tylko zobaczą, że w ofercie dostępna jest czarna fasola, od razu biorę większy zapas i radzę ci zrobić to samo. Jest uważana za jedną z najzdrowszych fasoli, ureguluje cukier i zahamuje apetyt.
Czarna fasola to jedna z odmian fasoli zwyczajnej. Najczęściej wykorzystywana jest ona w kuchni meksykańskiej, gdzie stanowi podstawę dla wielu dań. Jest ona ceniona nie tylko za swoje walory smakowe, ale też walory zdrowotne.
Ugotowana czarna fasola może być delikatnie słodkawa. Dodatkowo podczas jedzenia wybija się lekko pikantny i orzechowy aromat. Jej konsystencja jest zwarta i znacząco przypomina fasolę czerwoną i białą.
Czarna fasola od czerwonej różni się wyglądem. Nasiona czarnej fasoli są mniejsze od nasion fasoli czerwonej. W dodatku, tak jak nazwa wskazuje, mają one barwę czarną, a czerwone - kolor czerwony, wpadający w ciemny fiolet.
Do tego oba warzywa mogą się różnić składem. Czarna fasola to źródło witamin z grupy B, witaminy A, wapnia, żelaza, manganu i flawonoidów o właściwościach antyoksydacyjnych. Fasola czerwona dostarczy za to witamin z grupy B, witaminy C, E, K oraz potasu, magnezu i wapnia.
Każda z tych fasoli natomiast wspomoże odchudzanie. W 100 g mają one 22 g białka. Składnik nasyca na długo, a tym samym sprawiają, że zjedzone zostanie mniej kalorii. Zapobiegną podjadaniu między posiłkami, które zwykle utrudnia proces zrzucania wagi.
Bogata zawartość błonnika w fasoli ureguluje poziom cholesterolu, jak i cukru. To za sprawą regulacji przepływu pokarmu i wsparcie procesów trawiennych. Wsparty zostanie więc nie tylko układ pokarmowy, ale także układ sercowo-naczyniowy. Zmniejszy się ryzyko rozwoju m.in. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego.
Czarna fasola w przeciwieństwie do czerwonej obfituje w antyoksydanty. Dzięki temu będzie wpływać na organizm przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo. Zahamuje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za stres oksydacyjny i stany zapalne.
Czarna fasola kojarzy się przede wszystkim z kuchnią meksykańską, gdyż to w niej jest bardzo często wykorzystywana. Z nią można więc przyrządzić klasyk w postaci chili con carne czy meksykańskiego taco z fasolą i mieloną wieprzowiną lub wołowiną.
Co więcej, czarna fasola świetnie wzbogaci smak i wartości odżywcze wszelkich sałatek, makaronów, dań z kaszą lub ryżem. Najlepiej skomponuje się z dodatkami takimi jak kukurydza, papryka i czerwona cebula.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność