Stosuję do mięsa i ziemniaków, ostatnio również do kawy. Metabolizm przyspieszył, fałdki "topnieją"
Rozmaryn znany był już w starożytnym Rzymie i Grecji, był symbolem miłości i pomyślności, przypisywano mu działanie wspierające pamięć i koncentrację. Dziś powszechnie używany jest w kuchni, zapominamy jednak o jego prozdrowotnych właściwościach. Okazuje się, że może być on również sprzymierzeńcem podczas odchudzania. Sprawdź, na co pomaga rozmaryn, oraz dlaczego warto dodać go do porannej kawy.
Jeżeli twoim celem w nowym roku jest utrata zbędnych kilogramów, oprócz deficytu kalorycznego oraz aktywności fizycznej, do swojej rutyny warto wprowadzić produkty, które podkręcą twój metabolizm. W ten sposób działa między innymi kawa, możesz podać ją wraz z rozmarynem. Nie tylko urozmaici jej smak, ale i pomoże przyspieszyć odchudzanie. Podpowiemy ci, jak zrobić kawę z rozmarynem oraz, co dodawać do kawy, żeby wspomóc metabolizm.
W rozmarynie znajdują się cenne olejki eteryczne, którym zawdzięcza nie tylko niepowtarzalny zapach, ale i właściwości prozdrowotne. Roślina ta pomaga pozbyć się infekcji, ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Polecany jest także w przypadku wystąpienia problemów żołądkowych, wspiera prawidłowe trawienie, ponieważ ma działanie żółciopędne, a także pomaga radzić sobie z niestrawnością. Pomaga także zapobiegać chorobie wrzodowej, może być również pomocny przy bólach brzucha, ponieważ ma działanie przeciwbólowe i rozkurczowe.
Rozmaryn ma właściwości przeciwutleniające, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, wspiera neutralizowanie szkodliwego działania wolnych rodników, a także ma właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Co więcej, pomaga regulować poziom cukru we krwi. Wykazuje również korzystny wpływ na układ nerwowy, łagodzi stres, pozytywnie wpływa na samopoczucie, a także wspiera pamięć i koncentrację. Co ciekawe, rozmaryn będzie pomocny także dla osób, które chcą schudnąć, wesprze działanie kofeiny, przyspieszy przemianę materii oraz ustabilizuje poziom glukozy, co korzystnie wpływa na proces utraty zbędnych kilogramów.
Można dodawać go do różnego rodzaju pieczonych i duszonych mięs, świetnie sprawdza się również przy smażeniu steków. Wiele osób nie wyobraża sobie pieczonych ziemniaków bez dodatku tych zielonych gałązek.
Przygotowanie kawy z rozmarynem jest bardzo proste, warto jednak pamiętać, aby gałązki rośliny zalewać wyłącznie bardzo gorącą kawą. Wówczas dużo łatwiej uwolnią się drogocenne olejki eteryczne. Zaparz swoją ulubioną kawę tak jak robisz to zwykle. Następnie w kubku lub filiżance umieść rozmaryn i zalej go gorącym napojem. Odstaw na pięć minut, następnie wyjmij gałązkę i gotowe.
Rozmaryn to niejedyna przyprawa, którą możesz dodać do kawy, aby wspomóc swój metabolizm. Świetną opcją będzie również porządna szczypta cynamonu, który ma działanie przeciwutleniające, pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi, a także wykazuje właściwości rozgrzewające, dzięki czemu pomaga spalać tłuszcz. Cynamon świetnie łączy się z goździkami, które mają silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające, a na dodatek również pomagają podkręcić metabolizm. Właściwości odchudzające przypisuje się również chili, rozgrzewa organizm i przyspiesza przemianę materii, ponadto pomaga zmniejszyć stany zapalne oraz działa przeciwmiażdżycowo.
Wśród przypraw, które świetnie sprawdzą się do kawy wymienić należy także imbir. Wzmacnia odporność, jest naturalnym antyoksydantem, oraz pomaga zbić zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie, pomaga pozbyć się wzdęć, a także działa rozgrzewająco i przyspiesza przemianę materii. Przyprawą wspierającą odchudzanie i poprawiającą metabolizm jest także czarny pieprz, wspiera produkcje soków żołądkowych, dzięki czemu korzystnie działa na trawienie, pomaga także przy problemach z układem pokarmowym, takich jak nudności, zapacia, czy biegunki. Dodatkowo reguluje ciśnienie krwi, a także działa przeciwnowotworowe. Dobrze sprawdzi się tu również kurkuma, obecna w niej kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne, pomaga także łagodzić stany zapalne, zwalcza bakterie i wirusy, wspiera także odchudzanie, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Źródło: smaker.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność