Reklama
Reklama

Włosi uwielbiają ten ser — jest aromatyczny i lekkostrawny. W Biedronce można kupić najtaniej

Bogaty smak oraz bogactwo składników odżywczych. Ser gorgonzola jest jednym z najzdrowszych serów, jakie możemy znaleźć w sklepie. Włosi go uwielbiają i nic w tym dziwnego. Odkryj, dlaczego warto go wybrać i poznaj przepis na prosty obiad, dzięki któremu docenisz smak tego sera. Daj mu szansę i ciesz się jego charakterystycznym smakiem na co dzień.

Ser gorgonzola często jest pomijany na sklepowych półkach. Nie każdy przepada za jego smakiem czy strukturą. Warto jednak się do niego przekonać i cieszyć oryginalnym smakiem każdego dnia.

Gorgonzola — włoski przysmak, który warto mieć w kuchni

W serze gorgonzola znajdziemy mnóstwo cennych substancji odżywczych. Stanowi on pełnowartościowe źródło białka zwierzęcego oraz wapnia. Co więcej, bogaty jest w witaminy B2, B6 oraz B12, które wspierają układ nerwowy oraz odpornościowy. Witamina B12 jest ważna szczególnie dla wegetarian, którzy nie mogą jej sobie dostarczyć za pomocą mięsa.

Wapń, który znajdziemy w składzie gorgonzoli, ważny jest dla pracy mięśni oraz układu kostnego. Co więcej, może pomóc w regulacji gospodarki hormonalnej.

Gorgonzola zawiera również fosfor, który niezbędny jest do funkcjonowania wszystkich komórek w naszym organizmie — wspomaga metabolizm energetyczny i pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową całego organizmu.

Jako ser pleśniowy ma również działanie przeciwzapalne i wspomaga utrzymanie właściwej mikroflory jelit.

Zobacz także: Serowa sakiewka z kremem w środku, lepsza od mozzarelli. W Biedronce kupisz za kilka złotych

Czy gorgonzola jest lekkostrawna?

W gorgonzoli znajdziemy bakterie kwasu mlekowego oraz zielonkawą pleśń. To właśnie przez te dwa składniki ser jest lekkostrawny. Gorgonzola zawiera niewiele cholesterolu, a kiedy połączymy ją z warzywami, będziemy mieć pewność, że tworzy zdrowy i wartościowy posiłek. To ser, który ma bogaty smak, ale jest delikatny dla naszego układu pokarmowego i nie powoduje negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Gorgonzola w wyniku potrójnej fermentacji, która jest konieczna do jej produkcji, nie zawiera glutenu ani laktozy. Właśnie dlatego jest serem, który może wybrać tak duża grupa osób. Po jej zjedzeniu nie musimy obawiać się negatywnych konsekwencji ze strony naszego układu pokarmowego. Mogą ją wybrać nawet osoby cierpiące na nietolerancję produktów mlecznych.

Zanim kupimy ser, upewnijmy się jednak, że jest on wyprodukowany zgodnie z właściwymi zasadami. Na opakowaniu powinien znaleźć się dopisek DOP oraz niebieski symbol "g". Te dwa symbole pomogą nam w znalezieniu w sklepie produktu autentycznego, który nie tylko nam nie zaszkodzi, ale będzie również miał korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Gorgonzolę dostaniemy w praktycznie każdym większym sklepie i supermarkecie. Jej cena może się znacząco różnić zależnie od jakości. W Biedronce zapłacimy za nią ok. 8 zł. 

Zobacz także: 60-latkowie powinni go jeść obowiązkowo. Jet miękkie, kremowe i ma mnóstwo białka

Pomidorowe orzo z gorgonzolą. Przepis na prosty obiad

Do przygotowania pomidorowego makaronu z gorgonzolą będziemy potrzebować:

  • 200 g makaronu orzo,
  • 1 cebulę,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 4-5 suszonych pomidorów,
  • 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego,
  • 3 szklanki bulionu,
  • 2 duże pomidory lub 100 g pomidorków koktajlowych,
  • 50 sera gorgonzola,
  • oliwę z oliwek,
  • oregano,
  • pieprz cayenne,

Zaczynamy od pokrojenia cebuli w drobną kostkę. Wrzucamy ją na rozgrzaną na patelni oliwę. Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do cebuli, kiedy ta będzie już zeszklona. Smażymy kilka minut i dodajemy suchy makaron orzo. Wszystko razem przez chwilę smażymy, a następnie dodajemy przyprawy — oregano, pieprz cayenne oraz koncentrat pomidorowy. Po 1-2 minucie smażenia podlewamy całość bulionem, mieszamy i gotujemy. Następnie dodajemy pomidora pokrojonego w kostkę lub pomidorki koktajlowe. Mieszamy i gotujemy na małym ogniu bez przykrycia do momentu, aż makaron będzie miękki i wchłonie nadmiar wody. Na końcu dodajemy ser gorgonzola i mieszamy do momentu, aż się rozpuści. Danie serwujemy gorące, ozdobione świeżymi listkami bazylii oraz posypane pokruszonym serem.

Zobacz też:

Zdrowsze od brzoskwiń, w sezonie warto jeść codziennie. Knedle wychodzą obłędne

Wiele osób pije tę herbatę na dobre trawienie. Gdy przesadzić, możesz zrujnować wątrobę

Ulubione warzywo Polaków może działać toksycznie. Tej części lepiej unikaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ser