Zbieram co roku i robię ocet z jego płatków. Przyśpiesza metabolizm, łatwiej się chudnie, do tego działa przeciwzapalnie
Niewiele osób wie, że czerwone płatki maku polnego są nie tylko śliczne, ale stanowią również cenny materiał zielarski, który się pozyskuje. Warto o tym pamiętać, szczególnie teraz, kiedy możemy spotkać tę roślinę na łąkach oraz polach. Wystarczy kilkanaście kwiatów, aby uzyskać cenny ocet o unikatowych właściwościach. Dowiedz się, w jaki sposób go przygotować oraz stosować.
Niepozornemu makowi polnemu w dawnych wierzeniach ludowych przypisywano niezwykłą moc. Uważano, że zapewnia równowagę pomiędzy śmiercią a życiem. Z kolei w niektórych rejonach Polski w przeddzień imienin Łucji przypisywano tej roślinie działanie ochronne, odstraszające uroki czarownic. Jaki rzeczywiście ma wpływ na nasz organizm?
Zdrowotne właściwości maku wynikają przede wszystkim z zawartości readyny. To przez nią mak stosowano jako roślinę, która uśmierza ból oraz uspokaja. W dawnych czasach stosowano mak do leczenia nerwic oraz bezsenności. Mak stosowany był również w przypadku problemów z układem pokarmowym oraz oddechowym, ze względu na to, że wykazywał właściwości wykrztuśne oraz powlekające błonę śluzową.
Preparaty oraz kremy, które wykorzystują płatki maku polnego, mają działanie przeciwzapalne. Wykorzystywane są do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia dziąseł i polecane są również przy bólu gardła, chrypce oraz przy anginie, jako środek pomocniczy.
Mak polny wykorzystywany również jest do przygotowania domowego płynu do higieny intymnej lub toniku do twarzy. Ma działanie łagodzące i pomaga w przypadku podrażnień, oparzeń oraz leczeniu stanów zapalnych skóry.
Z kolei ocet z płatków maku polecany jest szczególnie podczas odchudzania. Pobudza on pracę jelit oraz przyśpiesza metabolizm, przez to, że wspiera organizm przy oczyszczaniu się z toksyn i produktów przemiany materii.
Zobacz także: Nie doceniamy tego mięsa, tymczasem jest zdrowsze od kurczaka. Robię z nich rewelacyjne kotlety
Ocet przygotowujemy w słoiku dwulitrowym. Do jego przygotowania będziemy potrzebowali:
- 1/3 słoika płatków maku,
- 6 łyżek cukru,
- 1,5 l wody,
- opcjonalnie kawałek matki octowej lub kilka kawałków jabłka.
Umyte płatki maku polnego umieszczamy w słoiku. Przegotowaną wodę mieszamy z cukrem do momentu, aż się całkiem rozpuści. Wlewamy roztwór do słoika i mieszamy. Jeśli posiadamy matkę octową, możemy wrzucić jej kawałek do naczynia. Nie zakręcamy słoika, ale przykrywamy go ręcznikiem papierowym i zabezpieczamy gumką recepturką.
Odstawiamy i zaglądamy do niego co 1-2 dni, aby zamieszać jego zawartość. Po 10 dniach powinien powoli zacząć zmieniać swoją barwę.
Zobacz także: Czy bób można jeść ze skórką? Nigdy jej nie wyrzucam, robię chrupiące chipsy
Ocet z płatków maku stosujemy podobnie jak inne octy. Jedną albo dwie łyżki płynu rozcieńczamy w szklance wody i pijemy raz lub dwa razy dziennie. Osoby o wrażliwym żołądku powinny uważać i nie stosować octu nadmiernie, ponieważ może on im zaszkodzić, zamiast pomóc.
Osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów, powinny uważać podczas picia octu. Lepiej, aby piły go przez słomkę, aby nie narażać szkliwa na zniszczenie. Po wypiciu octu warto wypłukać dokładnie jamę ustną.
Zobacz też:
Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki