Ranking najzdrowszych napojów od doktora dietetyki. Nr 1 mocno zaskakuje
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Obecnie mamy możliwość wesprzeć nasz organizm na różne sposoby. Jedną z najprostszych metod jest wzbogacenie swojego jadłospisu o prozdrowotne napoje. Doktor dietetyki Bartek Kulczyński mówi, które jego zdaniem są najbardziej wartościowe. Poznaj top siedem wyborów, które możesz podjąć każdego dnia, aby wzmocnić swój organizm.
Fermentowane napoje mleczne mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jest to źródło białka, którego nie może zabraknąć w naszej diecie. W maślance znajduje się leucyna, czyli bardzo ważny aminokwas, który odgrywa kluczową rolę w budowaniu masy mięśniowej oraz spowolnieniu osłabienia mięśni u osób starszych.
Maślanka to także źródło potasu, wapnia oraz witaminy B12 i B2. Dzięki temu poprawia wzrok oraz stan skóry. Ze względu na obecność zdrowych bakterii wspiera zdrowy stan mikroflory bakteryjnej jelit i pomaga poradzić sobie z problemami ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia czy zaparcia.
Ten sok charakteryzuje się wysoką zawartością antocyjanów. Ma on silne właściwości przeciwzapalne, przez co pomoże szczególnie osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne. Dodatkowo poprawia zdrowie stawów u osób, które zmagają się z dną moczanową. Warto go pić szczególnie przed snem, ponieważ powoduje on wzrost stężenia melatoniny we krwi. Jego regularne spożycie może pomóc w regulacji rytmu snu.
Charakteryzuje się wysoką ilością beta-karotenu, związku, który wpływa pozytywnie na stan naszych kości. Chroni nas przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak np. choroba Parkinsona. Co więcej, wspiera zdrowie oczu i zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy. Jego picie jest również lepszym sposobem na przyswajanie beta-karotenu niż jedzenie surowej marchwi.
To źródło potasu oraz nieorganicznych związków azotu. Może obniżać ciśnienie krwi, wspierać krążenie oraz wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki usprawnieniu krążenia krwi wspiera pracę mózgu oraz sprzyja tworzeniu się nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi.
Sok pomidorowy to wartościowe źródło likopenu, który ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Zawiera również dużo potasu. Jest to produkt, dzięki któremu możemy spowolnić proces starzenia się organizmu, szczególnie mózgu, Osoby, które regularnie piją sok pomidorowy, mają mniejsze ryzyko zachorowania w przyszłości na chorobę Alzheimera. Hamuje również proces starzenia się skóry i kości. W przypadku mężczyzn likopen może poprawić płodność. Składnik ten wspiera także układ sercowo-naczyniowy.
Zobacz także: Większość traktuje jako chwast, ja robię napar. Na jelita działa jak balsam, pomaga też w odchudzaniu
Zielona herbata stanęła na podium ze względu na zawartość polifenoli. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi i chroniąc przed wystąpieniem w przyszłości chorób serca czy udarów. Dodatkowo badania potwierdziły, że osoby, pijące zieloną herbatą mają o 33 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia. Wpływa pozytywnie na pamięć, wzmacnia odporność i obniża ryzyko wystąpienia w przyszłości nowotworów.
Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się kakao. Nie jest to jednak napój na bazie słodzonych mieszanek. Aby mieć pewność, że jest ono wartościowe, powinniśmy przygotować je z wysokiej jakości ciemnego, niesłodzonego kakao. Można dodać do niego mleko krowie lub roślinne.
Kakao zawiera cenne polifenole, takie jak katechiny, epikatechiny, proatocyjanidy oraz kwasy fenolowe. Znajdziemy w nim również sporą dawkę magnezu. Napój wspiera krążenie krwi, zmniejsza ciśnienie oraz sztywność tętnic, a także zapobiega miażdżycy. Chroni przed nadciśnieniem tętniczym, chorobą zakrzepowo-zatorową, udarem mózgu, zawałem serca oraz chorobą niedokrwienną serca.
Kakao poprawia nasze samopoczucie również pod względem psychicznym. Łagodzi objawy zmęczenia, objawy depresji i poprawia ogólną sprawność umysłową. Ma także działanie przeciwzapalne oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę w przyszłości. Może również wspomóc zdrowie jelit, ponieważ sprzyja wzrostowi dobroczynnych bakterii w naszych jelitach.
Źródło: YouTube @drbartekpl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Wystarczy dodać łyżeczkę do porannej kawy, serce będzie wdzięczne. I talia się wysmukli
Ani cynamon, ani imbir. Wrzuć do herbaty najlepszą z przypraw, działa kojąco