Reklama
Reklama

Różowa skórka i biały miąższ z drobinkami o intensywnym smaku. Jak jeść pitaję?

Zrównoważona dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Niektórzy mogą jednak poczuć znużenie, jeśli nie próbują wpleść do swojego jadłospisu różnorodnych produktów. W sklepach coraz częściej pojawiają się egzotyczne owoce, dzięki którym możemy wzbogacić swoje posiłki. Dziś opowiemy ci o smoczym owocu, zwanym również pitają. Sprawdzimy, jakie ma właściwości, oraz do czego ją wykorzystać.

Pitaja — smoczy owoc 

Pitaja jest owocem kaktusa i pochodzi z Ameryki Środkowej, najczęściej z Meksyku. Kaktusy zakwitają tylko w nocy, przez co nazywane są "księżycowymi kwiatami".

Smoczy owoc ma owalny kształt, a rozpoznać ją można dzięki charakterystycznej skórce, z które wyrastają listki, przypominające łuski. To właśnie dzięki nim, pitaja nazwana została smoczym owocem. Niektórzy pitaję nazywają truskawkową gruszką, ze względu na kolor oraz wielkość owocu.

Warto wiedzieć, że pod czerwoną skórką, kryje się całkiem inny miąższ. Jest on biały lub czerwony, a kryją się w nim małe, czarne pestki. Ma on lekko słodkawy, kwaskowaty smak. Można porównać go do mieszanki kiwi i melona.

Możemy spotkać trzy odmiany tego owocu, a każdy z nich różni się kolorem skórki oraz miąższem. Najczęściej spotykanym rodzajem jest ten o różowej skórce i białym miąższu. W sklepach dostaniemy jednak równie często wersję owocu z różową skórką i czerwonym miąższem. Jest ona nieco bardziej intensywna w smaku i często wykorzystuje się ją do przetworów. Za najbardziej egzotyczną wersję smoczego owocu uznaje się odmianę o żółtej skórce oraz białym miąższu.

Zobacz także: Kvarg czy skyr — który jogurt jest lepszy na diecie?

Jakie właściwości ma pitaja?

Pitaja to nie tylko sposób na urozmaicenie diety, To również źródło cennych witamin oraz minerałów. Zawiera przede wszystkim sporą dawkę witaminy C, A oraz witamin z grupy B. W jej składzie znajdziemy również wapń, fosfor czy żelazo. Dodatkową zaletą jest niewielka ilość cukru oraz kalorii. Dzięki temu pitaja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które starają się zrzucić dodatkowe kilogramy.

Dzięki sporej ilości nasion, w których zawarte są kwasy omega 3 i 6, pitaja chroni nasz układ krwionośny. Wpływa pozytywnie na pracę serca, zmniejsza ilość złego cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób układu krążenia.

Co więcej, owoc wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, dzięki któremu opóźnia proces starzenia się organizmu, a także zapobiega powstawaniu nowotworów. Może również pomóc w neutralizowaniu negatywnych skutków, jakie powoduje w naszym organizmie nadmierny stres oraz zmęczenie.

Duża zawartość błonnika to z kolei ukłon w stronę naszego układu pokarmowego. Spożywanie pitaji może pozytywnie wpłynąć na pracę jelit, tym samym usprawniając nasz metabolizm.

Zobacz także: Wielu uważa, że jej owoce są trujące. Ja robię nalewkę na przeziębienie, dobrą pracę jelit i zszargane nerwy

Jak jeść pitaję?

Pitaja to owoc, który najczęściej podawany jest na surowo. Najlepiej smakuje mocno schłodzony. Jest orzeźwiającym dodatkiem, dzięki któremu charakteru nabierze każda sałatka owocowa, koktajl czy deser lodowy. Jego intensywna barwa sprawia, że możemy również użyć go jako ozdoby lub barwnika. Z łatwością uzyskamy intensywnie różową barwę, nawet jeśli dodamy niewielka ilość owocu. 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Jesienią i zimą powinna być na talerzu kilka razy w tygodniu. Reguluje poziom cukru we krwi, obniża "zły" cholesterol

Wystarczy dodać łyżeczkę do porannej kawy, serce będzie wdzięczne. I talia się wysmukli

Ani cynamon, ani imbir. Wrzuć do herbaty najlepszą z przypraw, działa kojąco

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce