Jagodzianki już są. Te od Magdy Gessler zwalają z nóg, ale ceną
Korzystne warunki atmosferyczne w tym roku sprawiły, że owoce pojawiły się nieco wcześniej. Skorzystała z tego Magda Gessler, która w ofercie lokalu "Słodki Słony" od lat umieszcza popularne jagodzianki. Już dziś można ich spróbować - ile kosztują i czy są warte swojej wysokiej ceny?
Słodki smak jagodzianek i wspomnienie umorusanej twarzy wiele osób pamięta z dzieciństwa. Najlepsze piekły babcie, bo nigdy nie szczędziły owocowego nadzienia. Dziś drożdżowy deser można upiec samodzielnie, kupić w dyskoncie lub cukierni. Ile kosztują jagodzianki Magdy Gessler? Cena z roku na rok rośnie.
Magda Gessler prowadzi w Warszawie cukiernię i restaurację "Słodki Słony". Można tam znaleźć zarówno desery, jak i wytrawne propozycje. Do słodkiej oferty zaliczają się m.in. babeczki owocowe, bułeczki różane, eklerki czy cynamonki. Sezonowo pojawiają się także jagodzianki. Choć dotychczas kupić je można było latem, ze względu na korzystne warunki pogodowe, w tym roku są dostępne już wiosną.
Cena jagodzianek Magdy Gessler w "Słodko Słonym" jest naprawdę wysoka. W 2022 roku za sztukę trzeba było zapłacić 23 złote, rok temu - już 28 złotych. Wiele osób podnosiło, że to zbyt dużo jak za drożdżówkę. Magda Gessler, wraz z córką Larą, z którą prowadzi restaurację, wielokrotnie podkreślały w wywiadach, że kwota wynika z wysokiej jakości produktów, ręcznego wykonania i rodzinnej receptury. W tym roku jest jednak jeszcze drożej - 31 złotych za bułeczkę.
TikToker Amadeusz NieMozart postanowił przetestować smak jagodzianek Magdy Gessler. "Chrupiąca, idealnie maślana kruszonka i mnóstwo jagód. Powiem szczerze, wolę zjeść jedną w Słodkim (...) niż dziesięć z dyskontu" - podsumowuje.
Pod filmikiem twórcy użytkownicy umieścili wiele pochlebnych komentarzy, potwierdzających jego słowa: "Drogo, ale są pyszne. Najlepsze, jakie jadłem", "31 za dobrą jakość. To dobra cena", "Od lat są genialne. To samo tyczy się bułek z malinami". Przeważają jednak opinie wskazujące na to, że jagodzianki Magdy Gessler są zbyt drogie: "31 zł? Za jagodziankę? Nikt mi nie powie, że to jest rozsądna cena. Póki jest popyt, będzie podaż, wiadomo", "Już lepiej sobie samemu zrobić i wyjdzie o połowę taniej", "pomiędzy Słodki Słony a dyskontami jest jeszcze wiele innych dobrych cukierni/piekarni, które robią świetne jagodzianki w niższych cenach", "To ceny z kosmosu, dla elity".
Jak podkreślają internauci, najważniejsze, że jest wybór. Każdy z nas może wypróbować jagodziankę Magdy Gessler, wybrać tańszą drożdżówkę lub przygotować ją samodzielnie w domu. Poniżej znajdziesz pyszny przepis na jagodzianki.
Domowe jagodzianki
Składniki:
- 250 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- 30 g drożdży
- 125 ml ciepłego mleka
- 40 g masła
- 1 łyżeczka soli
- 1 jajko
- 100 g jagód
- 2 łyżki mleka
- cukier puder do oprószenia
Wykonanie:
Z drożdży, 1 łyżki cukru i 2 łyżek ciepłego mleka przygotuj rozczyn, odstaw na 10 minut aby drożdże zaczęły pracować. Wymieszaj w dużym naczyniu pozostałe składniki: mąkę pszenną, resztę cukru i mleka, rozpuszczone i przestudzone masło, sól i jajko, a na końcu dodaj rozczyn. Wyrób ciasto (najlepiej mikserem) i odstaw w ciepłe miejsce na ok. godzinę, aby podwoiło objętość.
Wyrośnięte ciasto uderz pięścią, aby je odgazować. Lekko zagnieć, w razie potrzeby podsypując mąką. Rozwałkuj. Z ciasta, za pomocą małej miseczki, wycinaj kółka. Na każdym kładź 1-2 łyżeczki jagód (jeśli używasz mrożonych, nie rozmrażaj ich wcześniej) i uformuj bułeczki.
Drożdżówki układaj łączeniem do dołu na wyłożonej papierem blaszce do pieczenia, odstaw na 15 minut do napuszenia. Przed włożeniem do piekarnika, za pomocą pędzelka, posmaruj jagodzianki mlekiem. Piecz w 190 stopniach w trybie góra-dół, aż nabiorą złotego koloru (około 20 minut). Wystudź, a przed podaniem oprósz cukrem pudrem.
Źródło: terazgotuje.pl, Tik Tok @niemozart, slodkislony.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Czy wiesz, co to za placek? Tylko mistrzowie zdobędą wszystkie punkty
Uczeń podstawówki sobie poradzi, a ty? Sprawdź, czy znasz te jednostki miar i wag
Triki kulinarne Magdy Gessler. Po nich potrawy nabierają innego smaku i wymiaru