Reklama
Reklama

Babka wyjdzie puszysta i lekka jak chmurka, żadnego zakalca. Patent jest prosty

Babka to jedno z tych ciast, bez którego trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół. Można przygotować ją na wiele sposobów, świetnie smakuje w wersji cytrynowej, marmurkowej z dodatkiem kakao, czy drożdżowej z rodzynkami i skórką pomarańczową. Niestety nawet najlepszym gospodyniom czasem zdarzają się kulinarne wpadki, takie jak zakalec. Podpowiemy ci, co zrobić, aby tego uniknąć. Sprawdź, jak zrobić idealną babkę na Wielkanoc.

Idealna babka wielkanocna powinna być lekka, puszysta i delikatna. Niestety, nawet mały błąd może skutkować zrujnowaniem tego pysznego wypieku. Wówczas po rozkrojeniu babki możesz znaleźć niedopieczoną warstwę ciasta w postaci zakalca. Taką babkę trudno już uratować, w szczególności, jeśli zamierzałeś postawić ją na świątecznym stole. W poniższym artykule odpowiemy ci na pytanie, dlaczego w babce robi się zakalec? Przedstawimy także przepis na puszystą babkę na Wielkanoc. 

Dlaczego w babce robi się zakalec?

Powodów powstawania zakalca może być kilka. Aby go uniknąć, należy przestrzegać pewnych zasad. Zanim zabierzesz się za przygotowanie ciasta, wyjmij składniki z lodówki, aby ogrzały się do temperatury pokojowej. Chodzi tu przede wszystkim o jajka, olej, masło lub margarynę, w zależności od tego, na jakim tłuszczu chcesz przygotować wypiek. Warto także trzymać się proporcji i kolejności czynności zawartych w przepisie. Niestety eksperymenty w postaci zamiany mąki pszennej na tę bez glutenu, mogą poskutkować zakalcem. Użyj odpowiedniej ilości proszku do pieczenia, sody, czy drożdży, to one sprawiają, że ciasto wychodzi ładnie wyrośnięte. Uważaj jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę, zbyt duża ilość spulchniaczy może negatywnie odbić się na smaku. Aby ciasto było pulchne, warto także przesiać mąkę przez sitko.

Reklama

Lubisz, aby twoja babka była pełna słodkich bakalii? Uważaj! Może wyjść ci zakalec. Zbytnie obciążenie ciasta suszonymi owocami, może sprawić, że nie wyrośnie. Podobnie rzecz ma się w przypadku ciast z owocami lub budyniowymi kremami, jeśli są one zbyt mokre, może pojawić się zakalec.

Zobacz także: Jak zrobić dobrą paschę wielkanocną? Odpowiedni ser to podstawa

Ważna jest także temperatura pieczenia, nie powinna być ona zbyt wysoka, zazwyczaj występuje ustawienie 170 stopni. W niektórych przepisach zaleca się zmniejszenie temperatury w połowie pieczenia o kilkanaście stopni. W czasie pieczenia powstrzymaj się od zaglądania i uchylania drzwiczek piekarnika, zmiany temperatury mogą negatywnie wpłynąć na wyrastanie ciasta. Babka wielkanocna zazwyczaj piecze się przez około 40 minut. Wiele zależy jednak od naszego piekarnika, dlatego, kiedy czas pieczenia będzie zbliżał się do końca, koniecznie zrób test patyczka. Zanurz go w cieście, jeśli będzie suchy, możesz wyłączyć grzanie. Dodatkowo po upieczeniu ciasta, warto pozostawić je w wyłączonym piekarniku, uchylając delikatne drzwiczki, aby powoli mogło wystygnąć.

Czy ciasto z zakalcem nadaje się do jedzenia? Teoretycznie tak, jednak nieupieczona mąka może być ciężkostrawna, powodując problemy żołądkowe. 

Jak zrobić idealną babkę na Wielkanoc? Puszysta i bez zakalca

Przepisów na babkę wielkanocną jest wiele, poniżej przedstawimy ci pomysł na puszystą waniliową babkę wielkanocną bez mąki. Trzymaj się tych proporcji, a z pewnością nie wyjdzie ci zakalec.

Składniki:

  • 4 jajka,
  • 4 budynie bez cukru o smaku waniliowym lub śmietankowym,
  • 250 g cukru,
  • 125 ml oleju rzepakowego,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • kilka kropli aromatu waniliowego, 
  • szczypta soli.

Do podania:

  • cukier puder. 

Do miski wbij jajka, następnie wsyp cukier oraz szczyptę soli, całość ubij na gładką, puszystą masę. 

Następnie wlej olej, wsyp budynie, dodaj aromat waniliowy (świetnie sprawdzą się także świeże ziarenka wanilii) oraz proszek do pieczenia. Składniki połącz za pomocą miksera, tak aby ciasto nie miało żadnych grudek.

Formę do babki (24 cm średnicy) posmaruj tłuszczem, a następnie przelej masę. 

Do nagrzanego piekarnika wstaw ciasto, piecz je w 170 stopniach przez około 40 minut do suchego patyczka. Kiedy babka przestygnie, oprósz ją obficie cukrem pudrem. 

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Dwa składniki z kuchni i jajka są idealnie zielone. Nie farbuję ich chemią

Jaka jest różnica między żurkiem a barszczem białym? Nie tylko w smaku

Najszybsze ciasto drożdżowe. Wyrośnie poza miskę, każdemu się uda

INTERIA.PL