Ciasto kruche zawsze mi wychodzi, nigdy nie ma zakalca. Stosuję trik Magdy Gessler
Ciasto kruche na ciastka, babeczki czy ciasta robię od dawna, ale nigdy nie wychodziło mi tak dobre, jak teraz. Kiedyś mimo moich starań często pojawiał się zakalec i nie wiedziałam, jak mu zapobiec. Od pewnego czasu stosuję trik Magdy Gessler i ciasto zawsze wychodzi tak kruche, jak powinno.
Ciasto kruche jest bazą do wielu wypieków i dań, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Przygotowuje się je z kilku prostych składników, bo wystarczy połączyć mąkę, masło, cukier i jajka. Mimo tej prostoty nadal może wyjść z niego gumowy zakalec. Znaczenie mają m.in. odpowiednie proporcje.
Dobry przepis na kruche ciasto powinien zawierać odpowiednie proporcje. To w nich leży połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie przygotowanie i metody wyrabiania ciasta. Z tego przepisu wypiek wychodzi kruchy i delikatny. Świetnie nadaje się do ciastek z marmoladą i wszelkich tart.
Składniki:
- 150 g mąki pszennej (typ 550 lub 500),
- 100 g masła,
- 3 łyżki cukru,
- 2 żółtka jaj,
- łyżeczka wody,
- szczypta soli.
Sposób wykonania:
Do miski wysyp mąkę, zrób w niej wgłębienie i nasyp tam cukier oraz szczyptę soli. Dodaj zimne, pokrojone w kostkę masło, żółtka i wodę. Wszystko zacznij ze sobą łączyć za pomocą miksera z hakiem do wyrabiania ciasta. Możesz również zrobić to dłońmi, jednak wówczas ciasto wyrabiaj szybko, aby niepotrzebnie go nie ocieplać.
Wyrobioną masę uformuj w gładką kulę, zawiń w folię spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut. Dno wybranej formy posmaruj tłuszczem jak np. masło lub margaryna i oprósz mąką. Ciasto rozwałkuj i wyłóż nim wybraną formę.
Ciasto kruche piecz w piekarniku rozgrzanym do 200 st. Celsjusza przez 20-25 minut. Po tym czasie powinno być przyrumienione i zacznie delikatnie odchodzić od brzegów formy.
Magda Gessler ma specjalny trik na przygotowanie kruchego ciasta tak, aby wychodziło zawsze idealne. Zwykle wyrabiamy je dłońmi, a znana restauratorka poleca na początku wykorzystać do tego nóż i widelec. Gdy dopiero zaczynamy wyrabianie, istotne jest, aby utrzymać niską temperaturę wszystkich składników.
Dłonie będą sukcesywnie ogrzewać ciasto, przez co zacznie wytwarzać się w nim większa ilość glutenu, który odpowiada za elastyczność. Poskutkuje to tym, że masa, która była zbyt długo wyrabiana w dłoniach, będzie mniej krucha i bardziej zwarta.
Dzięki sposobowi Magdy Gessler z użyciem noża i widelca, nie dojdzie do wytworzenia za dużej ilości glutenu. Do wyrabiania dłońmi przechodzimy dopiero na sam koniec wyrabiania kruchego ciasta. Z tym trikiem po upieczeniu będzie idealne.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości