Reklama
Reklama

Co podarować zamiast alkoholu? Goście coraz częściej wręczają sobie ten prezent

Na urodziny, imieniny, ale też w ramach prezentu weselnego lub podziękowań za dobrze wykonaną pracę - w Polsce alkohol wręcza się niemal przy każdej możliwej okazji. Młodsze pokolenie, świadome, jak szkodliwe może być jego spożywanie, chce odwrócić trend. Wymienia butelkę wina na butelkę równie drogiego i cennego produktu.

Alkohol w ramach prezentu

Alkohol wydaje się nieodłącznym elementem życia. Przy każdej uroczystości pojawia się na stole lub wręczany jest w formie prezentu. To również najczęstszy - uniwersalny, neutralny czy najszybszy - podarunek, gdy nie znamy zbyt dobrze solenizanta. Gdy jubilat nie skorzysta, na pewno przekaże butelkę dalej - tak sobie to tłumaczymy. Tymczasem, jeśli trunek trafi do osoby z problemem lub chorobą alkoholową, konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

W 2022 roku ukazał się raport "Stosunek Polaków do wydatków i marnowania żywności", w którym aż 8 proc. ankietowanych wskazało alkohol jako sposób na radzenie sobie z trudną sytuacją życiową (pandemią, inflacją, wojną w Ukrainie). Według badań Polacy najczęściej sięgają po wysokoprocentowe napoje, aby uciec od problemów - niestety coraz częściej są to osoby w wieku od 25 do 34 lat. W 2019 roku padł niechlubny rekord w ilości spożytego alkoholu w przeliczeniu na jednego obywatela (bez względu na wiek) - było to niemal 9,8 litra. Jak podaje serwis money.pl - w 2023 roku zamiast napojów niskoprocentowych znów coraz częściej wybierane były mocne alkohole, m.in. spirytus i wódka.

Tradycja wręczania alkoholu w ramach prezentu sięga kilkudziesięciu lat wstecz, gdy był to towar luksusowy. Jego wręczenie pokazywało, że ktoś postarał się, aby go zdobyć. Wtedy jednak spożywany był okazjonalnie, właśnie ze względu na wysoką cenę produktu. Dziś, gdy napoje wysokoprocentowe są łatwodostępne, starsze osoby, przyzwyczajone do nawyków, z chęcią po nie sięgają. Znaczną różnicę widać jednak w podejściu młodszego pokolenia (18-25 lat). Świadomi konsekwencji zdrowotnych związanych z regularnym piciem alkoholu, odchodzą od mocnych alkoholi, a w ramach prezentów wręczają zupełnie inne butelki.

Trend na "zamianę butelek"

Co podarować zamiast alkoholu? Zwłaszcza gdy nie znamy zbyt dobrze obdarowywanej osoby? Istnieje kilka bardzo uniwersalnych, gastronomicznych pomysłów na wyjątkowy prezent. Wciąż będzie praktyczny, można go przekazać dalej i nie ucierpi na tym niczyje zdrowie. Trend na "zamianę butelek" jest już coraz bardziej widoczny w dużych miastach.

Butelka oliwy z oliwek

Zamiast butelki drogiego wina czy wódki w ramach prezentu kup butelkę dobrej jakości oliwy z oliwek - cena będzie ta sama, jeśli nie wyższa. To źródło zdrowych tłuszczów, antyoksydantów, witamin (m.in. E i K) oraz minerałów (w tym potasu i wapnia). Oliwa zadba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, redukując zbyt wysoki poziom cholesterolu. Płynne złoto przyda się w kuchni - do sałatek czy kanapek albo smażenia ryb lub mięs. Możesz kupić kilka mniejszych butelek oliwy smakowej - cytrynowej, czosnkowej czy z chilli.

Domowe przetwory

Butelkę alkoholu możesz zamienić na inne szklane naczynie, czyli słoik. Solenizant będzie pozytywnie zaskoczony, gdy podarujesz mu własnoręcznie przygotowane przetwory. Świadomość na temat żywności i gotowania rośnie z roku na rok, a miłośnicy jedzenia z chęcią popróbują nowych smaków. Do słoiczka zapakuj m.in. hummus buraczany (idealny do kanapek i sałatek), konfiturę różaną i malinową (dodawaną do herbaty czy deseru), pesto, autorską passatę, chutney z mango albo orientalne kimchi. Każdy będzie wdzięczny, gdy odejmiesz mu godzin spędzonych w kuchni, szczególnie jeśli nie przepada za gotowaniem.

Napój bezalkoholowy

Coraz większą popularnością cieszą się też napoje bezprocentowe, które imitują popularne trunki. Wina, szampany, piwa bezalkoholowe - mają ten sam smak, co ich procentowe odpowiedniki, jednak są bezpieczniejsze dla zdrowia. Oczywiście ich także nie powinno się pić zbyt dużo, bo mają całkiem sporo węglowodanów, ale z pewnością nie zaszkodzą tak, jak alkohol. Możesz też kupić jubilatowi wszystkie składniki do przygotowania konkretnego mocktailu (czyli drinka bez dodatku alkoholu) i dołączyć wydrukowany przepis.

Kulinarny box

Ciekawą propozycją prezentu jest też przygotowanie kulinarnego zestawu dla solenizanta. Wybierz przepis kuchni azjatyckiej, włoskiej, gruzińskiej czy polskiej - panuje tu zupełna dowolność - i wydrukuj go w eleganckiej formie. Kup drewnianą skrzynkę i włóż do niej wszystkie produkty, które są niezbędne do przyrządzenia potrawy. Na wierzchu połóż recepturę i życzenia. To bardzo kreatywny i przede wszystkim pyszny pomysł.


Źródło: terazgotuje.pl, money.pl

Zobacz też:

Przepis na rosół z kurczaka ma od kolegi, który jest szefem kuchni. Ma smak beztroskiego dzieciństwa

Herbata przeciw grypie i przeziębieniom. Ma tylko trzy składniki, a działa lepiej niż witaminy z apteki

Chrupiący, pachnący, bez konserwantów. Ten chleb może długo leżeć i nadal jest świeży

INTERIA.PL