Latem zawsze robię "syrop z ziemi". Pomaga na mocną chrypkę i kaszel, również palacza
Najlepsze wsparcie podczas choroby to naturalne specyfiki, które można przygotować samodzielnie w domu. Taki właśnie jest "syrop z ziemi". Zawsze robię go latem, gdy mam dostęp do świeżych liści. Jest najlepszy na kaszel i mocną chrypkę. Pomoże nawet palaczom.
Receptura na "syrop z ziemi" została opracowana przez naszych przodków, a później była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od dziesiątek lat wspierała więc podczas przechodzonego kaszlu i chrypy.
Domowe, naturalne lekarstwo wykonuje się ze świeżych liści młodej babki lancetowatej. Jego nazwa, czyli "syrop z ziemi", jest nieprzypadkowa. Remedium było zakopywane w ziemi na około trzy miesiące. Obecnie nie trzeba już tego robić, ale nazwa pozostała.
Babka lancetowata to roślina, która od setek lat wykorzystywana była w medycynie tradycyjnej i pomoże nie tylko przy kaszlu. Jej liście obfituje w składniki aktywne, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Dostarczą m.in. pektyn, polisacharydów, flawonoidów, irydoidów, garbników, beta-karotenu. Do tego ziele uzupełni zapotrzebowanie na witaminę C, K, krzem oraz cynk.
Takie bogactwo i różnorodność sprawiają, że babka lancetowata ma właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu zredukuje działanie wolnych rodników, które mogą prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Liście złagodzą stany zapalne, zapobiegną wystąpieniu następnych i spowolnią procesy starzenia.
Liście babki lancetowatej mają również właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne. W ten sposób będą one przyspieszać gojenie się ran. Do tego zmniejszą obrzęk uszkodzonych tkanek i złagodzą zaczerwienienia.
Dzięki właściwościom śluzotwórczym babki lancetowatej jest ona pomocna podczas kaszlu i chrypy. Śluz złagodzi podrażnione i rozpalone tkanki. Ułatwi odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Będzie także łagodzić objawy kaszlu palacza.
"Syrop z ziemi" piję zawsze, gdy zaczyna się u mnie kaszel i chrypa. Raz-dwa dochodzę do zdrowia i mogę dalej cieszyć się życiem. Jednak jest jeden warunek. Latem muszę pamiętać, aby go przygotować. Gotowy jest dopiero po kilku miesiącach. Kiedy robię go pod koniec lipca, mogę się nim leczyć już w okresie jesienno-zimowym.
Składniki:
- garść świeżych liści babki lancetowatej,
- płynny miód.
Sposób wykonania:
Liście babki lancetowatej dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Następnie pokrój je na grube kawałki. W sporym słoiku wyłóż warstwę liści o grubości ok. centymetra. Na to wylej warstwę miodu. Proces powtarzaj do momentu, aż zapełnisz słój lub skończą ci się składniki. Ostatnią warstwą, musi być warstwa cukrowa.
Dalszy sposób przygotowania można poprowadzić na dwa sposoby, tradycyjny i uwspółcześniony. Jeśli chcesz skorzystać z tradycyjnej wersji, słoik szczelnie zakręć i zakop pod ziemią na głębokość około 50 cm. Natomiast wystarczy go tylko włożyć do lodówki. W obu miejscach syrop musi spędzić około 3 miesiące.
Gotowy syrop podczas choroby pij po jednej łyżeczce - trzy razy dziennie. Jest to produkt naturalny, więc jego data przydatności jest krótsza. W lodówce może być on przechowywany przez kolejne 2 miesiące.
Źródło: terazgotuje.pl, poradnikzdrowie.pl
Zobacz też:
Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu
Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce? Wołowna, wieprzowina i drób mają różne terminy
Najlepsze ciasto na pierogi. Sprężyste, delikatne, nie rozgotuje się