Najlepszy sposób na zgagę. Raz-dwa poradzi sobie z uciążliwym problemem
Czosnek, cebula, pikantne przyprawy... To właśnie tym produktom zawdzięczamy wyrazisty smak przeróżnych dań. Niestety wiele osób po zjedzeniu posiłku bogatego w te składniki odczuwa dyskomfort, ból w nadbrzuszu oraz nieprzyjemne uczucie pieczenia. To główne objawy zgagi. W poniższym artykule podpowiemy ci, jaki jest najlepszy sposób na zgagę.
Zgaga może skutecznie pogorszyć twoje samopoczucie. Najczęściej pojawia się po obfitym posiłku, w którym znajdują się ostre przyprawy, czekolada czy kwaśne produkty. Osoby, które zmagają się ze zgagą od dłuższego czasu, często sięgają po apteczne specyfiki, które mają uśmierzyć nieprzyjemne pieczenie w przełyku i żołądku. Jeżeli jednak nie masz pod ręką odpowiedniego lekarstwa, możesz sięgnąć po naturalne sposoby, a konkretniej produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Sprawdź, jaki jest najlepszy sposób na zgagę oraz poznaj jej przyczynę tej dolegliwości, aby móc się przed nią uchronić.
Uczucie pieczenia za mostkiem, "odbijania" po posiłki, kwaśna treść w przełyku, a nawet ból w nadbrzuszu. Zgaga to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, to nic innego jak cofanie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Często związana jest z chorobą refluksową, w tym przypadku dochodzi również do stanów zapalnych przełyku, zmian błony śluzowej, a także nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza przełyku, znajdującego się pomiędzy przełykiem a żołądkiem. Zgaga dotyka również osób, która cierpią na chorobę wrzodową, przepuklinę rozworu przełykowego, problem ten tyczy się również bardzo często kobiet w ciąży.
Zgaga najczęściej wiąże się z nieodpowiednią dietą. Tłuste, smażone potrawy, duża ilość czosnku i cebuli, a także słodkie przekąski w tym czekolada, to produkty, po których pacjenci cierpiący na zgagę odczuwają nasilenie jej objawów. Odradza się również spożywanie tłustych serów, mięs, wysoko przetworzonej żywności z dużą ilością soli i tłuszczu. Niekorzystnie oddziaływać mogą również zdrowe produkty, takie jak: pomidory, szparagi, karczochy, grzyby, orzechy i pestki. Jeżeli często borykasz się ze zgagą, koniecznie może być odstawienie alkoholu, mocnej kawy, a także papierosów. Co więcej, przyczyną zgagi może być także długotrwały stres.
W przypadku często poważającej się zgagi niezbędna może być wizyta u lekarza. Warto jednak znać domowe sposoby, które w pewnym stopniu pomogą radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Częstą przyczyną zgagi jest zbyt wysoka masa ciała, co z reguły wiąże się także z niezdrową dietą. Redukcja wagi może skutecznie zmniejszyć ten problem. Warto także unikać pokarmów i napojów, po których dolegliwości mogą się pogorszyć. Dlatego, aby zapobiec zgadze, należy zadbać o odpowiednią dietę. Powinna być oparta o produkty lekkostrawne, chude mięso, ryby, jaja, niskotłuszczowy nabiał, jasne pieczywo, gotowane warzywa oraz owoce, które nie są zbyt kwaśne (lepiej unikać cytrusów). Warto zadbać również o odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, warto sięgnąć po szklankę wody przed każdym posiłkiem.
Zwróć również uwagę na wielkość oraz porę ostatniego posiłku przed położeniem się do łóżka. Zbyt obfita kolacja może skończyć się bolesnym pieczeniem w przełyku, co znacznie utrudni zasypianie. Najlepiej zjeść niewielki posiłek na trzy godziny przed zaśnięciem. Należy również unikać spania na płasko, pomocne może być podniesienie wezgłowia łóżka. Zaleca się również spanie na lewym boku, a nawet w pozycji półleżącej. Warto również unikać zbyt obcisłych ubrań, które mogą uciskać okolice żołądka.
Oczywiście w wielu przypadkach najlepszym sposobem na zgagę będzie terapia farmakologiczna przepisana przez gastrologa. Na zgagę mogą pomóc również produkty, które bez trudu znajdziesz w swojej kuchni. Świetnie sprawdzi się na przykład szklanka zimnego mleka, która szybko zneutralizuje zbyt dużą ilość kwasu w żołądku, a także wpłynie łagodząco na błonę śluzową układu trawiennego. Dobrze sprawdzą się również inne produkty mleczne, np. jogurt. Pomocna może być również szklanka wody z łyżką octu jabłkowego, a także delikatne herbaty i ziołowe napary, np. z kopru włoskiego lub kwiatu nagietka.
Kiedy dopadnie cię zgaga, warto również sięgnąć po migdały, już kilka sztuk pomoże obniżyć pH w żołądku, a co za tym idzie zredukować nieprzyjemne pieczenie. Dobrze sprawdzi się również siemię lniane, które warto połączyć z wodę i przygotować z niego domowy kisiel. Taka mikstura ma właściwości powlekające błonę śluzową żołądka, co skutecznie łagodzi podrażnienia. Poleca się również stosowanie imbiru, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, aby zmniejszyć uczucie pieczenia, przez kilka minut należy żuć plaster imbiru. Pomocna może być również owsianka, zjedzona na śniadanie, nie tylko na długo cię nasyci, ale i zmniejszy ryzyko wystąpienia refluksu. Wśród produktów, które zmniejszają zgagę wymienia się także: banany, ananasa, natkę pietruszki czy kminek.
Źródło: Smaker.pl
Zobacz też:
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości
Dlaczego śledzie są gorzkie? W prosty sposób uratujesz ich smak