W czym moczyć śledzie, żeby nie były gorzkie i twarde? Każda babcia powie, że to najlepszy patent
Śledzie to ryba, która w polskiej kuchni zajmuje specjalne miejsce. W domach najczęściej przygotowywana jest w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ryba jest uwielbiana przez wielu, jednak w wyniku niewłaściwej obróbki szybko może stracić na smaku i strukturze. Z tego powodu podpowiadamy kilka najlepszych sposobów na moczenie śledzi. Dzięki nim będą delikatne, miękkie i kruche.
Naturalny smak śledzi jest dość intensywny, przez co należy poddać je zabiegowi, dzięki któremu będą pyszne i miękkie. Poznaj nowe sposoby na ich przygotowanie.
Gorzki smak śledzi może być skutkiem wielu czynników. Przede wszystkim może wynikać z niewłaściwego przechowywania ryby. W śledziach naturalnie występuje histamina, która związana jest z procesem psucia się ryby. Jej wysokie stężenie może odpowiadać za gorzki smak. Z tego powodu ważne jest to, aby zadbać o przechowywanie ryb w warunkach chłodniczych.
Ryba może stać się gorzka również w wyniku niewłaściwego moczenia i marynowania. Częstym błędem jest niewłaściwe przygotowanie cebuli. Surowe warzywo wydziela do dania siarkę, która nadaje całości nieprzyjemnego, mocnego smaku. Z tego powodu cebulę do śledzi należy najpierw sparzyć albo zasypać solą.
Dużo zależy również od gatunku i jakości kupionej ryby. Najdelikatniejszym mięsem i łagodnym smakiem charakteryzują się matiasy, czyli młode śledzie. Są tłuste i mniej słone, przez co nie wymagają długiego moczenia, jak zwykłe śledzie. Gorzki smak mogą mieć świeże, dzikie śledzie albo te, o gorszej jakości.
Kiedy kupujemy śledzie w sklepie, warto zwrócić uwagę na ich strukturę oraz barwę. Mięso powinno być jędrne i w miarę twarde. Lepiej unikać ryb, które stały się matowe albo mają żółtawy kolor.
Zobacz także: Tym śledziom nikt się nie oprze. W mig znikną ze stołu
Moczenie śledzi w wodzie to najpopularniejszy sposób, który wykorzystywany jest w wielu domach. Łagodzi smak ryby i nadaje jej delikatnej struktury. Jest jednak neutralny i nie doda mięsu dodatkowego aromatu. Z tego powodu warto poeksperymentować.
Osoby, które uwielbiają ryby, doskonale wiedzą, że sok z cytryny doskonale komponuje się z ich smakiem. Warto wykorzystać ją również do śledzia. Zwykłą wodę warto zamienić na gazowaną, wzbogaconą o sok z cytryny. W ten sposób śledzie będą miały delikatniejszy smak i zapach oraz lepszą strukturę - lekko się wybielą, a ich ości nie będą, aż tak wyczuwalne. Mięso stanie się kruche i miękkie.
Moczenie śledzi z dodatkiem składników o kwaśnym odczynie, jest świetnym sposobem na poprawienie ich konsystencji. Z tego powodu śledzie można zamoczyć w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego, odrobiną cukru oraz przyprawami, jak ziele angielskie czy liść laurowy. Takie rozwiązanie na pewno zasmakuje osobom, które lubią intensywne smaki. Aby śledzie nie były zbyt ostre, warto wymieszać wodę z octem w proporcjach 2:1.
Delikatne i kruche mięso z łatwością uzyskamy, kiedy zamoczymy śledzie w mleku. Nada im subtelnego smaku i zapachu. Jeśli wolimy kwaśne śledzie, mleko możemy zamienić na maślankę. Również zadba o strukturę mięsa, ale nada mu ciekawszy smak.
Do moczenia śledzi idealnie sprawdzi się także alkohol. Można wykorzystać do tego zabiegu czerwone wino. Należy najpierw zagotować je wraz z przyprawami i cukrem przez ok. 5 minut. Pozostawiamy taką marynatę do ostygnięcia. Tymczasem śledzie, które były wcześniej wymoczone w wodzie, kroimy i wraz z pokrojoną w piórka cebulą wkładamy do słoika. Zalewamy całość marynatą z wina i wkładamy do lodówki na przynajmniej kilka godzin.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Co zrobić, gdy pierniczki wyszły twarde jak kamień? Wrzuć do słoika, szybko zmiękną
Jak zrobić idealne ciasto na pierogi i uszka? Magda Gessler biłaby brawo
Jak zrobić dobry barszcz wigilijny? Nie straci koloru, będzie pyszny i klarowny