Wypij do kolacji, a najlepiej godzinę przed snem. Zaśniesz bez problemu i bez wybudzania
Wiele osób boryka się z trudnościami z zasypianiem, wcale nie oznacza to jednak, że trzeba sięgać po apteczne specyfiki. Z pomocą mogą przyjść ci napary na bazie ziół. Dziś przyjrzymy się bliżej melisie i zbadamy, jakie ma właściwości, kto powinien ją pić, a kto unikać. Sprawdź, jak zrobić napar z melisy, który pomoże ci przespać spokojnie całą noc.
Nie od dziś wiadomo, że zioła kryją w sobie moc prozdrowotnych właściwości, nie bez powodu wykorzystuje się je w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Niektóre z nich mogą wpływają kojąco na układ nerwowy, a co za tym idzie łagodzić napięcie i stres. Właśnie takie właściwości wykazuje melisa, znana jest już od około dwóch tysięcy lat. Pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, występuje także w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie, obecnie uprawiana jest również w Polsce. Ma orzeźwiający, cytrusowy smak i zapach, można przygotować z niej leczniczy napój. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie właściwości ma melisa oraz jak zrobić napar z melisy na dobry sen.
Przede wszystkim melisa znana jest ze swojego działania uspokajającego, pomaga redukować stres, wycisza organizm, a nawet może pomóc łagodzić stany lękowe. W szczególności polecana jest osobom, które mają trudności z zasypianiem, pomaga się wyciszyć oraz spokojnie przespać noc. Napar z melisy polecany jest osobom cierpiącym na nerwicę i bezsenność. Co ciekawe, melisie przypisuje się również właściwości łagodzące objawy choroby Alzheimera. Roślina ta może również pomóc przy bólach głowy, polecana jest również osobom, które skarżą się na częste migreny.
Dodatkowo melisa ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Dlatego picie jej będzie korzystne w okresie przeziębienia i grypy, pomoże pozbyć się infekcji i szybciej wrócić do zdrowia. Picie melisy ma również korzystny wpływ na układ krążenia, pomaga regulować ciśnienie krwi oraz zapobiega zaburzeniom rytmu serca.
W melisie znajdują się również flawonoidy i fenole, które mają właściwości antyoksydacyjne, wspierają one walkę z wolnymi rodnikami, działają również przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Związki te mają także właściwości przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzawałowe. Picie melisy pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy, ułatwia trawienie, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Działa również łagodząco na żołądek i jelita oraz ma działanie wspierające pracę wątroby.
Jeżeli chcesz pozbyć się problemów z zasypianiem, warto na godzinę przed snem wypić filiżankę napar z melisy. Przygotuj: garść świeżych liści melisy (około 20 listków), pół litra wody, opcjonalnie plaster cytryny oraz naturalny miód.
Zacznij od wypłukania liści melisy, następnie porwij je na mniejsze części. Przełóż do dzbanka i zalej gorącą wodą, napar powinien się parzyć przez około kwadrans. Następnie odcedź go, nalej do filiżanki, możesz dodać łyżeczkę miodu oraz plaster cytryny.
Możesz także posłużyć się melisą suszoną, dwie łyżeczki suszu, zalej szklanką wody, odczekaj kilka minut do zaparzenia.
Jak pić napar z melisy? W ciągu dnia możesz wypić od trzech do czterech filiżanek, jednak jeśli chcesz poprawić jakość swojego snu, warto sięgnąć po niego na godzinę przed snem.
Chociaż napar z melisy ma przeważnie bardzo korzystny wpływ na zdrowie, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Tyczy się to kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Melisa ma działanie obniżające poziom cukru we krwi, należy jednak pamiętać, by w przypadku diabetyków nie pić jej w nadmiarze, aby nie doprowadzić do hipoglikemii. Nie poleca się jej również osobom, u których w najbliższym czasie planowane są zabiegi chirurgiczne. Melisę ostrożnie powinny również stosować osoby chorujące na tarczycę, w szczególności te przyjmujące leki.
Źródło: Smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości