Reklama
Reklama

Błyskawiczny pasztet z pieczarek i wątróbki. Strzelczyk tylko mlaska przy testowaniu

Domowy pasztet stanowi zdrowszą alternatywę dla kupnych przetworów mięsnych. Przygotowując go we własnej kuchni, mamy pewność, jakie składniki trafią do środka. Co więcej, z przepisem powinien poradzić sobie nawet początkujący kucharz. Tomasz Strzelczyk, prowadzący kanał w serwisie YouTube oddaszfartucha, pokazuje, jak szybko i łatwo przygotujesz domowe smarowidło do kanapek.

Błyskawiczny pasztet z pieczarek i wątróbki Strzelczyka

Składniki:

  • 500 g pieczarek,
  • 500 g wątróbki,
  • 2 cebule,
  • 6 ząbków czosnku,
  • 50 g masła,
  • 30 ml śmietanki 30 proc.,
  • 3 łyżki serka śmietankowego,
  • pęczek tymianku,
  • gałka muszkatołowa,
  • masło klarowane do smażenia,
  • sól i pieprz.

Zacznij od pokrojenia pieczarek na grube plastry. Zostaw kilka sztuk, aby później ozdobić pasztet. Na rozgrzanej patelni rozgrzej klarowane masło, a następnie wrzuć na nie pieczarki. Posiekaj połowę pęczku tymianku i dorzuć do pieczarek. Co jakiś czas mieszaj. Obierz i posiekaj cebulę, a następnie czosnek. Dorzuć je po kilku minutach do pieczarek. Dodaj szczyptę soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej. Kiedy cebula i czosnek będą podsmażone, a woda z pieczarek odparuje, ściągnij je z patelni do innego naczynia, aby lekko się ostudziły. Na tej samej patelni przygotujesz wątróbkę.

Ustaw patelnię na ogniu, a następnie wrzuć wątróbkę. W trakcie kiedy będzie się podsmażać, obierz i pokrój cebulę na drobną kostkę, a następnie zrób to samo z czosnkiem. Odwróć wątróbkę na drugą stronę, dorzuć cebulę, czosnek, masło oraz posiekaną drugą część pęczku tymianku. Podsmażaj przez ok. 10 minut, co jakiś czas mieszając. Kiedy wątróbka nie będzie surowa, a wszystkie składniki się zarumienią, możesz ściągnąć ją z ognia. Przełóż ją do naczynia, w którym znajdują się przygotowane wcześniej pieczarki. Możesz zblendować składniki za pomocą blendera ręcznego lub umieścić je w blenderze kielichowym. Dodaj do nich odrobinę czarnego pieprzu, soli oraz śmietankę. Zmiel na gładką masę, a następnie dodaj serek śmietankowy i ponownie zblenduj. Spróbuj i zależnie od smaku dodaj soli albo pieprzu.

Gotową gładką masę przełóż do pojemnika. Możesz ozdobić jego wierzch za pomocą podsmażonych pieczarek. Umieść pasztet w lodówce na co najmniej kilka godzin. Po tym czasie będzie gotowy do podania.

Zobacz także: Nie wiesz, jakie danie zrobić na jutrzejszy obiad? Wypróbuj przepis na kotlety Aloha

Z czym podawać pasztet z pieczarek? Jak go przechowywać?

Pasztet z wątróbki ma kremową, bogatą konsystencję i delikatny smak. Doskonale smakuje podany ze świeżym pieczywem, a także z kwaśnymi konfiturami, jak te z żurawiny. Sprawdzi się jako zdrowe smarowidło na kanapki.

Pasztet można przechowywać przez 3-4 dni w lodówce. Warto jednak pamiętać, że nadaje się do pasteryzacji w słoiczkach. Dzięki temu będzie można go zjadać nawet przez kilka miesięcy. Należy jednak pamiętać, że pasteryzacja mięsa może być odrobinę bardziej skomplikowana niż klasycznych przetworów. Ważne jest, aby poddać je gotowaniu trzy razy, a pomiędzy każdym powinny być 24 godziny przerwy.

Źródło: youtube.pl/@ODDASZFARTUCHA, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Włoskie gołąbki w wybornym sosie. Ostatnio rodzina nie chce jeść innych

Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu

Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieczarki | pasztety