Grzyby w chrupiącej panierce to hit w moim domu. Przepis jest naprawdę łatwy
Jeśli masz ochotę na pyszne danie z grzybami, przygotuj je w chrupiącej, panierowanej wersji. Może nie jest to potrawa dietetyczna, jednak jej smak sprawia, że raz na jakiś czas, warto się na nią skusić. Panierowane grzybki możesz podać jako przekąskę na rodzinnej imprezie, lub zaserwować na obiad zamiast kotletów. Świetnie komponować będą się z ziemniaczkami i ulubioną surówką, na przykład tą z buraczków.
Czy istnieje lepszy jesienny obiad dla grzybiarza niż panierowane grzyby smażone? Tak przyrządzone dary lasu, są mięciutkie, delikatne i rozpływające się w ustach. Moczenie w mleku pozwala wydobyć ich aromat i niepowtarzalny smak, a dzięki klasycznej panierce nabierają też chrupkości. Nie potrzebujesz do nich specjalnych przypraw, wystarczy jedynie odrobina soli i pieprzu. Danie przyrządzisz niezwykle szybko i łatwo, dzięki czemu poradzi z nim sobie nawet kulinarny laik. Będzie stanowiło wyjątkowo pyszny zamiennik zwykłych schabowych dla osób na diecie wegańskiej.
W tym daniu najlepiej sprawdzają się kanie, odpowiednio przyrządzone będą smakować jak najlepsze kotlety. Do przygotowania panierowanych grzybów w wersji smażonej na patelni, będziesz potrzebować:
- 2 duże kapelusze kani lub 4 małe,
- 100 ml mleka,
- 1 jajko,
- 150 g bułki tartej,
- ½ łyżeczki soli,
- ½ łyżeczki czarnego pieprzu.
Dodatkowo:
- olej do smażenia.
Z grzybów wykręcić nóżki - te możesz ususzyć lub wykorzystać do faszerowania lub sosu grzybowego. Kapelusze dobrze oczyść wilgotną ściereczką, a w razie potrzeby krótko pod bieżącą wodą. Połóż je na grubej warstwie papierowych ręczników i przykryj je kolejną warstwą. Lekko dociśnij, by lepiej oddały wilgoć.
Włóż grzyby do miski i zalej mlekiem. Pozostaw na ok. 15 minut. W jednym głębokim talerzu roztrzepać jajko z dodatkiem soli i pieprzu. Do drugiego talerza wsyp bułkę tartą. Na patelni rozgrzej olej na wysokość ok. 1 cm. Kanie obtaczaj w jajku, a następnie w bułce tartej.
Kładź je na rozgrzany tłuszcz i smaż na złoty kolor z obu stron, przez ok. 3-5 minut. Panierowane grzyby smażone podawaj jako główny element obiadowy lub jako ciepła przystawka. Kanie smaż najlepiej tuż przed podaniem. Po odgrzaniu tracą swoją chrupkość, więc jeśli dysponujesz większą liczbą grzybów, przechowuj je w lodówce do czasu obróbki cieplnej.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Mój autorski przepis na jesienny rosół. Rozgrzewający, aromatyczny i wzmacniający
To nie bigos ani gulasz. Poznaj przepis na rozgrzewającą kapustę po budapesztańsku
Zapomniane mięso na rosół, rzadko kupujemy. Przywołuje smak i zapach dzieciństwa