Jaka kasza jest najlepsza na kutię? Zrób ją według starej receptury
Wśród dwunastu potraw wigilijnych nie może zabraknąć kutii. Należysz do grona fanów tego słodkiego dania? W takim razie spróbuj przygotować ją według starej receptury. Jakie składniki są niezbędne do jej wykonania? I jaka kasza jest najlepsza na kutię? Zapraszamy do lektury.
Kutia to jedna ze słodkich potraw, które pojawiają się na wigilijnym stole. Wykonuje się ją przy pomocy określonych składników – gros osób rzadko decyduje się na zmianę tradycyjnej receptury. Wśród nich nie wolno zapomnieć o bakaliach, maku, miodzie czy ziarnach łuskanej pszenicy. Przysmak ten jest na tyle charakterystyczny, że dzieli on domowników na dwa przeciwstawne obozy – kutię albo się kocha, albo nienawidzi.
Należysz do tej pierwszej grupy i nie wyobrażasz sobie wigilijnej wieczerzy bez tego słodkiego rarytasu? W takim razie dowiedz się, z czego można zrobić kutię i czy kasza to jedyny wybór? Oczywiście, że nie – więcej wariacji na temat tej pozycji znajdziesz poniżej.
Większość osób nie wyobraża sobie biesiadowania bez kutii – i nic dziwnego. Oferuje ona wyjątkowy smak, który można uzyskać, stawiając na połączenie takich składników jak ziarna pszenicy, mleko, rodzynki, mak, miód i słodkie dodatki. Tworzą one tradycyjną bazę, którą obecnie wzbogaca się o szereg zróżnicowanych produktów, w tym skórkę pomarańczy czy wiórki kokosowe. W tym wypadku możesz dać się ponieść swojej kulinarnej fantazji, ponieważ pasują do niej nie tylko migdały czy orzechy laskowe, ale także suszone owoce, w tym morele i śliwki.
Kutia – kasza czy makaron? Do przygotowania kutii możesz wykorzystać co najmniej kilka bazowych komponentów. Niektórzy sięgają po makaron. Dobrym pomysłem jest na przykład postawienie na długie jajeczne nitki, które fantastycznie komponują się z bakaliami i miodem. Jeśli obawiasz się, że taki komponent może stanowić pewną techniczną przeszkodę podczas nakładania kutii na talerze, możesz śmiało sięgnąć po świderki lub kokardki z pszenicy durum. Niektórzy lubią także, gdy na ich talerzach goszczą kolanka lub drobniejsze odmiany tego produktu – gwiazdki lub literki. Te ostatnie najbardziej zadowolą najmłodszych gości.
Nie przepadasz za zwykłym makaronem? A może uważasz, że ten jajeczny jest zarezerwowany wyłącznie dla rosołu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić użytek z produktu pełnoziarnistego lub mąki pochodzącej z nasion roślin strączkowych – na przykład ciecierzycy lub soczewicy. Pamiętaj również, że kutię można z powodzeniem przyrządzić z opcji bezglutenowych, w tym takich pseudozbóż jak komosa ryżowa czy amarantus. Są one nieco mniej wyraziste w smaku, ale świetnie współgrają ze słodyczą tradycyjnych składników na ten wigilijny deser.
Chcesz, aby na twoim stole znalazł się ten słodki rarytas, ale nie do końca wiesz, jak go przyrządzić? Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie kaszy do kutii, masz całkiem spore pole do popisu. W pierwszej kolejności proponujemy przyrządzenie jej z pomocą kaszy pęczak. Jej tekstura świetnie łączy się z innymi sypkimi składnikami, dlatego dobrze sprawdzi się ona w towarzystwie maku, rodzynek i bakalii.
Innym pomysłem na zaserwowanie kutii jest sięgnięcie po kaszę kuskus. Ta pozycja jest dedykowane wszystkim kucharzom, którym zależy na czasie. Dlaczego? Ponieważ przygotowuje się ją w mgnieniu oka. Jeśli nie chcesz jej gotować, wystarczy, że zalejesz ją wrzątkiem i zostawisz pod przykryciem. Po około pięciu minutach kasza będzie gotowa do spożycia – lub w naszym przypadku do połączenia z innymi składnikami świątecznej kutii.
Jaka kasza jest najlepsza na kutię, jeśli nie pęczak ani kuskus? Jeśli dwa pierwsze pomysły nie przypadły ci do gustu, spróbuj poeksperymentować z kaszą jaglaną. Jej delikatny smak bardzo dobrze współgra ze słodkimi dodatkami, takimi jak miód czy suszone owoce. Polecamy także wypróbować uzupełnienie kutii o prażone jabłka i cynamon – palce lizać.
Nie lubisz eksperymentować? A już na pewno nie w okresie okołoświątecznym? Nic w tym dziwnego – domorośli kucharze uważają ten okres za bardzo stresujący i nierzadko wybierają wyłącznie sprawdzone przepisy, które zawsze wychodzą. Zastanawiasz się, jak robić kutię? Stara receptura, którą znajdziesz poniżej, sprawi, że poczujesz się pewnie przed świętami i nie popełnisz kulinarnego faux pas.
Jednym z takich tradycyjnych przepisów jest ten od Marii Ochorowicz-Monatowej pochodzący z 1910 roku. Idealnie sprawdzi się on dla koneserów sprawdzonych rozwiązań. Zainteresowała cię ta stara receptura? W takim razie zaopatrz się w takie składniki jak mielone ziarna pszenicy, mak, biały cukier, miód, blanszowane migdały, rodzynki sułtańskie oraz słodka śmietanka.
O czym należy pamiętać podczas wykonywania powyższego przepisu? Na przykład o tym, że pszenica powinna być bardzo dokładnie sparzona i ugotowana – nie chcesz przecież, aby jej mielone ziarna chrzęściły w zębach twoich gości. Aby tego uniknąć, należy porządnie ją ugotować do miękkości w garnku o grubym dnie. Pamiętaj również o tym, aby ją od czasu do czasu pomieszać.
Spalona pszenica może zepsuć finalny efekt twojej kutii. Sparz mak w gorącej wodzie, a następnie zmiel go dwa razy w maszynce. Powinien on mieć gładką, a wręcz kremową konsystencję. Po jego utarciu pomieszaj go razem z cukrem i miodem w dużej misce. Posiekaj migdały bez skórki i dorzuć je do masy makowej. W oddzielnej misce zalej rodzynki wodą, tak aby płyn je dokładnie przykrył. Gdy te już dobrze namokną, dorzuć je do maku razem z ugotowaną pszenicą.
Ostatnim krokiem podczas przyrządzania kutii jest dokładne wymieszanie wszystkich składników. Najlepiej robić to drewnianą łyżką. Wymieszaną masę połącz z sowitą ilością śmietanki, która nada potrawie kremowej konsystencji. Wstaw gotową kutię do lodówki na dwie godziny, aby wszystkie smaki dokładnie się przeszły. Kiedy ją podawać? Najlepiej pod sam koniec wieczerzy jako słodki deser wieńczący tę wyjątkową okazję.
Nie przepadasz za tradycyjnym podejściem do świąt? W takim razie nie bój się eksperymentować. Klasyczne bakalie możesz wymienić na przykład na mieszankę orzechów i suszonych lub kandyzowanych owoców.
Innym pomysłem jest wykonanie kokosowej posypki, która z pewnością zainteresuje wszystkich fanów tego egzotycznego orzecha. Nieco odważniejsi kucharze mogą pokusić się o wymianę blanszowanych migdałów na nieco bardziej luksusowy składnik, a mianowicie pistacje. Do wyboru, do koloru.
Zobacz też:
Kotlety ziemniaczane z grzybami. Idealne do czerwonego barszczu
Wyśmienity karp po polsku. Przepis ze starej książki kucharskiej
Łamańce z makiem. Tradycyjne ciasteczka wigilijne z 1913 roku