Reklama
Reklama

Leberką zajadają się w Wielkopolsce. Zrobiłam w domu według tradycyjnego przepisu

Historia tego wielkopolskiego przepisu sięga nawet XIX wieku. Leberka, znana również jako wątrobianka to specjał, który docenimy za intensywny, aromatyczny smak oraz delikatną konsystencję. Smakuje lepiej niż pasztetowa ze sklepu. Przekonaj się, jak możesz przygotować ją w domu.

Leberka — pasztetowa z wielkopolski

Leberka to specjał znany szczególnie mieszkańcom Wielkopolski. Przepisy na nią pojawiały się wśród starych receptur gospodyń domowych, a także w książkach kucharskich. Z czasem powstawały różne alternatywy, które różniły się delikatnie składem czy smakiem. Zwykle leberkę przygotowywano z okazji świąt. Specjalnie na tę okazję organizowano świniobicie i wykorzystywało się każdy kawałek wieprza. Z wątroby i słoniny przygotowywano wątrobiankę.

Co ciekawe, nazwa tego przysmaku pochodzi z języka niemieckiego. Słowo "die Leberwurst" oznaczało pasztetówkę, kiszkę wątrobianą. Szybko powstało zdrobnienie — leberka, które zaznaczyło się w gwarze poznańskiej.

Leberkę można porównać do pasztetowej. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice w smaku i strukturze. W składzie tej ciemnoróżowej kiełbasy przeważa wątróbka, która nadaje jej charakterystyczny smak. Wzbogacona jest o słoninę, która dzięki zawartości tłuszczu nadaje kiełbasie bogatej, kremowej struktury. Smak dopełniają przyprawy, których jest całkiem sporo. 

Wykonanie leberki w domu nie jest trudnym zadaniem. Jeśli nie chcemy przygotowywać kiełbasy w jelicie, możemy przełożyć masę do słoików albo foremki. Będzie smakować równie pysznie.

Zobacz także: Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

Leberka wielkopolska — przepis

Składniki:

  • 1,2 kg wątroby wieprzowej,
  • 0,6 kg słoniny,
  • 6 czerstwych bułek,
  • 300 ml śmietany 18 proc.,
  • 2 łyżeczki soli,
  • 1-2 łyżeczki majeranku,
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
  • 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu,
  • 1 łyżeczka zmielonego ziela angielskiego,
  • opcjonalnie: osłonka białkowa 55 mm.

W garnku zagotowujemy wodę. Słoninę oraz wątrobę dzielimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do garnka na 5-10 minut. Jeden kawałek słoniny zachowujemy i kroimy w drobną kostkę — przyda nam się później. Bułki zanurzamy w wodzie i pozostawiamy do namoczenia. Jeśli chcemy przygotować wątrobiankę w jelicie, osłonkę również pozostawiamy do namoczenia w wodzie. W maszynce do mielenia mięsa umieszczamy najdrobniejsze sitko.

Kiedy wątroba i słonina będą obgotowane, przechodzimy do mielenia ich za pomocą maszynki. Mięso mielimy dwa razy. Następnie dodajemy śmietanę, przyprawy i odciśnięte z wody bułki. Mieszamy za pomocą rąk do uzyskania jednolitej masy. Puszczamy jeszcze raz przez maszynkę. Na końcu do masy dodajemy posiekany wcześniej kawałek słoniny i mieszamy. Masa powinna być dość rzadka.

Nadziewamy dość luźno zawiązaną na końcu osłonkę białkową. Parzymy w temperaturze 85 st. C przez ok. 40-50 minut. Na końcu przelewamy ciepłą, a potem zimną wodą. Rozkładamy na desce, obciążamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Przechowujemy w zimnym miejscu.

Wątrobiankę możemy również przełożyć do słoików, porządnie ubijając, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Jeśli chcemy, aby masa wytrzymała przez długi czas w nienaruszonym stanie, warto poddać ją procesowi tyndalizacji.

Źródło: terazgotuje.pl, gov.pl, youtube.com/@NomartPl

Zobacz też:

Nie masz czasu, a niebawem mają zjawić się goście? Zrób ekspresową Sałatkę Książęcą

W latach 80. i 90. na niedzielę piekła każda gospodyni. Pyszne, szybkie i tanie ciasto znów jest przebojem

Koktajl na dobre trawienie, lepszy wzrok i ładną skórę. Dobrze działa też na odporność

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kiełbasa | wieprzowina