Makowiec z jabłkami. Dzięki owocom wychodzi niezwykle wilgotny
Przepis na tradycyjny makowiec zawijany wydaje ci się zbyt trudny? Może masz ochotę na szybsze do zrobienia, świąteczne ciasto? Wypróbuj recepturę na makowiec z jabłkami, który jest nie tylko bajecznie łatwy w przygotowaniu, ale też dużo smaczniejszy. Pozostaje wilgotny nawet do kilku dni od upieczenia.
Makowiec z jabłkami jest znany pod nazwą makowca japońskiego. Co ciekawe, nie ma żadnego wytłumaczenia, dlaczego właśnie tak się nazywa. Azjaci wcale nie zajadają się makowcem japońskim. Niektórzy cukiernicy doszukują się więc skojarzenia z wzorem Ichimatsu, czyli szachownicą, którą miałaby przypominać kratka z ciasta upieczonego na wierzchu.
W Polsce przepis na makowiec z jabłkami był popularny w czasach PRL-u, kiedy na deser wołało się też japońska makotka lub japońska szarlotka z makiem. Do dziś piecze się go na święta Bożego Narodzenia. Dzięki dodatkowi owoców wychodzi bardzo wilgotny i ma jeszcze więcej smaku.
Składniki:
Składniki na kruche ciasto:
- 2 żółtka,
- 300 g mąki pszennej (+ do podsypania stolnicy),
- 170 g zimnego masła 82%,
- 75 g cukru pudru,
- łyżka kwaśnej śmietany (18%).
Składniki na masę makową:
- 250 g suchego maku,
- 300 g jabłek (po usunięciu niejadalnych części i odciśnięciu nadmiaru soku),
- 3 żółtka + 5 białek,
- 150 g cukru pudru,
- 130 g masła,
- 8 łyżek kaszy manny,
- 75 g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- 75 g rodzynek,
- 75 ml rumu + trochę wody,
- łyżeczka sody oczyszczonej,
- łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny,
- mleko (do gotowania maku).
Sposób wykonania:
Oddziel białka od żółtek (jajka muszą być w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmij je co najmniej 2 godziny przed przyrządzaniem makowca).
Połącz wszystkie składniki na kruche ciasto (masło - pokrojone w niewielką kostkę) i energicznie zagnieć na jednolitą masę. Uformuj z niej dwie podobnej wielkości kulki (jedną trochę mniejszą od drugiej, owiń folią spożywczą i włóż na pół godziny do lodówki.
Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkuj większą porcję ciasta i wyłóż nim dno blachy o wymiarach 20x25 cm. Ponakłuwaj ciasto widelcem i podpiecz około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Pozostałe ciasto także rozwałkuj, a placek pokrój na cienkie paski.
Namocz rodzynki i skórkę pomarańczową w rumie z niewielkim dodatkiem wody (tyle, by bakalie zanurzyły się w płynie). Przed użyciem odcedź i posiekaj.
Wypłucz mak. Zalej mlekiem (tak, by w rondelku znajdowało się 2-3 cm nad poziomem maku) i zagotuj. Gotuj na wolnym ogniu przez około 20-30 minut, co pewien czas mieszając. Ugotowany mak odcedź i zmiel w maszynce do mięsa przez sitko o najdrobniejszych oczkach.
Przygotuj masę makową. Utrzyj masło z cukrem pudrem na puch. Nie przerywając ucierania, dodaj do masy po jednym żółtku, a następnie kaszę mannę, zmielony mak, sodę oczyszczoną i ekstrakt waniliowy.
Obierz jabłka i usuń z nich gniazda nasienne. Zetrzyj na tarce i skrop sokiem z cytryny. Odciśnij jabłka z nadmiaru soku. Wmieszaj w masę makową miąższ jabłkowy i bakalie.
Ubij białka na sztywną pianę i delikatnie wmieszaj ją w masę makową.
Wyłóż masę makową na podpieczony spód. Wyrównaj. Na masie makowej ułóż kratkę z pasków ciasta. Wstaw formę z powrotem do piekarnika. Piecz przez około 50 minut - do suchego patyczka.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jak zrobić idealny bigos na święta? Tylko według starego, sprawdzonego przepisu dziadka
Chrupie i zachwyca smakiem. Ta przekąska imprezowa podbije serca gości
Domowa masa makowa z przepisu babci. Gęsta wilgotna, makowiec wychodzi perfekcyjnie