Reklama
Reklama

Możesz je podać na kilka sposobów. Domowe langosze jak z Budapesztu

Langosze to potrawa kuchni węgierskiej. Puszyste placki można zaserwować na naprawdę wiele sposobów. Przepis na domowe langosze możesz wykorzystać podczas sylwestra. Niech twoi goście doprawią je składnikami, które najbardziej lubią.

Co to jest langosz?

Langosz to tradycyjny węgierski przysmak, który zachwyca chrupiącą skórką i miękkim wnętrzem. Placek smażony jest na głębokim tłuszczu, dlatego w konsystencji przypomina nieco pączka, ale na słono. Langosza można jeść bez dodatków albo podać z dowolnymi składnikami czy ulubionym sosem na zimno. 

Usmaż langosze dla gości podczas sylwestrowej imprezy. Niech każdy z zaproszonych - w ramach wspólnej atrakcji - sam wybierze swoje dodatki. Langosze najczęściej jada się z masłem czosnkowym, ale też z boczkiem, cebulą, startym żółtym serem, ze śmietaną i cukrem, szynką czy serem feta. Przygotuj kilka opcji, a bliscy na pewno będą zachwyceni.

Domowe langosze - przepis

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej, 
  • opakowanie suchych drożdży (7 g), 
  • 130 ml mleka, 
  • pół łyżeczki soli, 
  • pół łyżeczki cukru, 
  • olej do smażenia,
  • dodatki (według uznania, np. cebula, ser żółty, boczek itd.).

Sposób wykonania:

Mleko podgrzej, aby było ciepłe, ale nie gorące. 

W dużej misce wymieszaj drożdże, sól, cukier i łyżkę mąki. Wlej mleko i dokładnie połącz składniki. Odstaw na 10-15 minut.  

Do drugiej miski wsyp pozostałą mąkę. Wlej zaczyn. Wyrób ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem do ciasta, aż stanie się elastyczne i jednolite. Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, aż podwoi swoją objętość. 

Po wyrośnięciu ciasto przełóż na oprószoną mąką powierzchnię i delikatnie zagnieć. Podziel ciasto na kilka równych części. Każdą część uformuj w kulkę, a następnie rozciągnij w dłoniach na cienkie placki o średnicy około 15 cm. 

W głębokiej patelni lub garnku rozgrzej olej do temperatury około 170°C. Smaż domowe langosze pojedynczo, po 1-2 minuty z każdej strony, aż nabiorą złocistego koloru. Po usmażeniu odsącz placki na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Na plackach ułóż dodatki według własnych preferencji.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Chcesz zrobić coś ciekawego dla gości? To danie sprawi, że będą wypytywać o przepis

Kotlety ziemniaczane z grzybami. Idealne do czerwonego barszczu

Wyśmienity karp po polsku. Przepis ze starej książki kucharskiej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: placki | kuchnia węgierska | przekąski