Najlepszy koper do kiszenia ogórków. Te z przepisu babci Władzi nigdy nie są puste w środku
Dzięki odpowiednim przyprawom ogórki kiszone zachwycają smakiem i aromatem. Zanim zamkniemy je w słoiku, musimy się upewnić, że wykorzystywane przez nas składniki są wysokiej jakości i wytrzymają w dobrym stanie nawet miesiące. Dowiedz się, jaki koper warto użyć do przygotowania kiszonych, aby mieć pewność, że będą smaczne i szybko się nie popsują.
Koper to niezbędny składnik do przygotowania smacznych ogórków kiszonych. Zanim zamkniemy go w słoiku, upewnijmy się, że jest dobrej jakości.
Nie każdy koper nadaje się do dodania do słoika z kiszonymi. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego trwałość. W przetworach nie sprawdzi się młody, zielony koperek. Szybko się psuje i jest bardzo delikatny, przez co w słoiku z ogórkami może spowodować, że wraz z nim popsują się również ogórki. Aby zminimalizować ryzyko sytuacji, w której będziemy zmuszeni do wyrzucenia całego słoika, lepiej wykorzystać starszy koper. Młody koperek nadaje się jedynie do ogórków małosolnych, które zjemy w przeciągu kilku dni.
Najlepiej nadają się baldachy kopru, które są bogate w olejki eteryczne, nadają ogórkom oryginalnego aromatu oraz przyspieszają proces fermentacji, bez którego ogórki kiszone by się nie udały. Jeśli hodujemy własny koper, będziemy wiedzieli, że jest on gotowy do użycia, kiedy zauważymy na nim nasiona. Kwitnący koper jest zbyt młody na umieszczenie w słoikach — należy zaczekać, aż pojawią się zielone ziarenka.
Przed włożeniem do słoików płuczemy koper pod zimną, bieżącą wodą. Dokładnie osuszamy i umieszczamy w słoikach razem z innymi przyprawami.
Zobacz także: Z przerośniętych ogórków robię genialną sałatkę i najlepszy sos na grilla
Składniki na osiem litrowych słoików:
- 3 l wody,
- 6 łyżek soli kamiennej,
- 4 kg małych ogórków gruntowych,
- 2 główki czosnku,
- korzeń chrzanu,
- pęczek kopru z kwiatami.
Słoiki myjemy, wyparzamy i dokładnie suszymy. Chrzan kroimy w ok. 3 cm słupki, czosnek obieramy ze skórki, koper dzielimy na mniejsze kawałki. Następnie w każdym słoiku umieszczamy 3 kawałki chrzanu, trzy ząbki czosnku oraz kwiat i łodygę kopru. Następnie ciasno wkładamy ogórki, jeden przy drugim. W wolne przestrzenie wciskamy jeszcze raz łodygi kopru oraz 1-2 ząbki czosnku.
Zagotowujemy trzy litry wrzątku i wrzucamy do niego 6 łyżek soli. Mieszamy, a kiedy się rozpuści, gorącym płynem zalewamy zawartość słoików. Porządnie zakręcamy. Pozostawiamy je na 3-4 dni w ciepłym pomieszczeniu, a potem przenosimy do piwnicy lub spiżarni.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Drożdżowe ciastka z jabłkowo-twarogowym nadzieniem. Jabłkowe Besoski krok po kroku
Sałatka Drwala z kurczakiem. Zrobisz błyskawicznie i najesz się do syta
Surówka, która pomoże na chandrę. Wesprze odporność i zadba o jelita