Reklama
Reklama

Przywołują smak dzieciństwa i beztroski. Papatacze robię tylko z przepisu babci

Nic tak dobrze nie przywołuje wspomnień jak zapachy i jedzenie. Ten przysmak od razu kojarzy się z beztroską i utęsknionym dzieciństwem. Regularnie powracam do tego wypieku. Papatacze robię tylko z przepisu mojej babci, która zawsze mi je piekła. To aromatyczne i wybitnie miękkie drożdżowe bułeczki.

Słodkie bułki każdy dobrze zna. Bardzo często podawane są z nadzieniem z marmolady lub słodkiego sera. Spośród wszystkich propozycji papatacze są zdecydowanie najlepsze. Smaczne, słodkie, a do tego całkiem zdrowe.

Papatacze - bułeczki drożdżowe z dodatkami

Papatacze są to zawinięte w ślimaczki słodkie drożdżowe bułki. Wyróżnia je wyjątkowe nadzienie, które kryje w sobie bakalie i cynamon. Połączenie suszonych owoców z orzechami i popularną przyprawą korzenną nadaje wypiekowi charakterystycznego aromatu i przyjemnej, naturalnej słodyczy.  

Najczęściej papatacze wzbogacane są o migdały i rodzynki, ale możemy użyć dowolnych, ulubionych bakalii. Sprawdzą się orzechy włoskie, nerkowca lub brazylijskie, a do tego suszone morele czy pomarańczowa skórka. W ten sposób bułki będą przepyszne, a przy tym stają się świetnym sposobem na przemycenie zdrowych witamin i związków. Całość znakomicie dopełnia kwaskowy lukier. Prawdziwa skarbnica smaków. 

Reklama

Przeczytaj też: Ciasto drożdżowe - najlepsze przepisy. Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyrosło?

Papatacze - przepis

Papatacze robię jedynie z przepisu babci. Od lat krąży on w naszej rodzinie i za każdym razem wracamy do niego z sympatią. I nie jest to spowodowane tylko nostalgią. Z tą recepturą bułeczki wychodzą wybitnie miękkie i puszyste. Na długo pozostają wilgotne i świeże, przez co można je jeść nawet jeszcze dwa lub trzy dni po przygotowaniu. Warto zrobić więcej, żeby dawać dzieciakom do szkoły i samemu zabrać na drugie śniadanie w pracy. Coś fenomenalnego. 

Składniki:

  • 500 g mąki, 
  • 150 g cukru, 
  • 60 g margaryny, 
  • 190 g margaryny do starcia, 
  • łyżka oleju, 
  • 4 małe jajka, 
  • 150 ml mleka, 
  • 40 g drożdży, 
  • duża porcja ulubionych bakalii (np. migdałów, orzechów włoskich, laskowych, rodzynek, suszonych moreli, żurawiny), 
  • sok z połowy cytryny. 

Składniki na lukier: 

  • sok z dwóch cytryn, 
  • 7 płaskich łyżek cukru. 

Sposób wykonania:

Drożdże rozkrusz i zalej połową ciepłego mleka, wsyp łyżkę cukru, wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia na ok. 15 minut. Mąkę przesiej do dużej miski przez sito i wlej wyrośnięty zaczyn drożdżowy.  

W osobnym naczyniu jajka utrzyj z cukrem do białej, puszystej masy. Jajeczną masę dodaj do mąki i zacznij wyrabiać. W trakcie ugniatania zacznij stopniowo dolewać resztę ciepłego mleka. Całość wyrabiaj dłońmi lub mikserem do momentu, aż osiągnie jednolitą konsystencję. 

Do wyrobionego ciasta wlej roztopione i przestudzone 60 g margaryny oraz olej. Ciasto ponownie zacznij wyrabiać do momentu, aż zacznie odchodzić od dłoni i nie będzie się lepić. Wyrabianie może trwać nawet 15 minut. Następnie ciasto drożdżowe przełóż do miski, przykryj bawełnianą ściereczką lub folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na co najmniej godzinę. Przez ten czas powinno podwoić swoją objętość. 

Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę i delikatnie wyrób. Uformuj z niego prostokąt o grubości ok. centymetra. Na całej powierzchni rozsyp posiekane orzechy i suszone owoce. Skrop sokiem z połowy cytryny. Na koniec na górę zetrzyj na tarce o grubych oczkach 190 g zimnej margaryny

Ciasto zawiń w roladę wzdłuż dłuższego brzegu. Następnie pokrój je w plastry o grubości ok. 1,5 cm. Bułeczki wyłóż na blachę z papierem do pieczenia, pozostawiając między nimi spore przerwy. Ciastka pozostaw na kolejne 20 minut. Po tym czasie papatacze piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza do uzyskania złotego koloru

W trakcie pieczenia do rondelka wlej sok z cytryn, cukier i podgrzewaj, cały czas mieszając, aż do połączenia się składników. Po upieczeniu bułki wyciągnij je z piekarnika i pozostaw na kratce do przestygnięcia. Na koniec polej je cytrynowo-cukrowym sosem

Gotowe papatacze podawaj najlepiej, gdy jeszcze będą delikatnie ciepłe.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Aromatyczny żurek na święta. Jest sycący, więc wystarczy za cały obiad

Potrzebujesz tylko kilku składników, a wszyscy będą się zajadać. Najlepsza sałatka majonezowa

Onieśmiela wyglądem, zachwyca smakiem. Wiedeńskie ciasto czekoladowe idealne na święta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: desery | wypieki | słodycze