Reklama
Reklama

W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie

Spiżarnia przed nadejściem zimy powinna być wypełniona różnymi domowymi przysmakami, dzięki którym będziemy mieć pewność, że niczego nam nie zabraknie podczas długich chłodnych miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, o jakie przetwory możesz wzbogacić swoje zapasy, podpowiadamy przepis na prosty dżem z winogron. Przygotujesz go szybko i nie będziesz musiał martwić się o pestki.

Przełom września i października to czas, kiedy winogrona są najlepsze. Warto wykorzystać ten moment na przygotowanie z ich dodatkiem domowych przetworów. Okazuje się, że stworzą nie tylko pyszne domowe wino, ale także smakowity dżem.

Jakie winogrona nadają się na dżem z pestkami?

Winogrona zwykle kojarzone są z domowym winem albo sokiem. Niektórzy samodzielnie przygotowują z nich rodzynki. Niewiele osób decyduje się jednak na domowy dżem. A szkoda. Okazuje się, że owoce te mogą stworzyć pyszną, rozkosznie słodką konfiturę, która będzie idealnie nadawać się do kanapek, deserów czy naleśników. Może być dodatkiem do domowych placuszków i gofrów. Z kolei osoby, które wolą zdrowe przekąski, mogą śmiało parować winogronowy dżem z jogurtem naturalnym, owsianką czy musli. Sprawdzi się również do przekładania ciast, ciasteczek oraz tortów.

Do dżemów najlepiej sprawdzą się dwie odmiany winogron. Jedną z nich są winogrona Lidia. To dość wczesna odmiana, która tworzy owoce o pięknym kolorze, a także słodkim, deserowym smaku. Dojrzewają w drugiej połowie września i charakteryzują się dość sporym rozmiarem. Druga odmiana, którą warto wykorzystać do dżemów to Izabella. Podobnie jak winogrona Lidia jej owoce są dość spore i nawet przed całkowitym dojrzeniem zawierają w sobie dużo cukru. Jej grona są dość małe, a owoce mają ciemnofioletowy kolor i idealnie nadają się do przetworów.

Obawą niektórych osób mogą być pestki oraz skórki tych owoców. Są dość spore i twarde, przez co mogą przeszkadzać w gotowym dżemie. W tym przepisie nie będą jednak stanowić problemu. Całe winogrona wystarczy włożyć do garnka z cukrem i zagotować. Już po kilkunastu minutach gotowania zaczną się rozpadać, a my bez problemu będziemy mogli przetrzeć owoce przez sito, aby się ich pozbyć. Przekonaj się, jak prosto to zrobić.

Zobacz także: Korzystnie działa na serce, pomaga obniżyć cholesterol. Zrób nalewkę z czerwonych owoców

Dżem z winogron z pestkami - przepis

Składniki:

  • kilogram ciemnych winogron,
  • 150 g cukru,
  • 2 cytryny,
  • opcjonalnie: pół łyżeczki mielonego kardamonu.

Sposób wykonania:

Winogrona umyj i umieść w garnku o grubym dnie. Dodaj cukier i opcjonalnie kardamon. Przemieszaj całość i odstaw w chłodne miejsce na co najmniej 2 godziny. W tym czasie owoce powinny puścić sok.

Następnie ustaw garnek na ogniu i gotuj całość, od czasu do czasu mieszając. Kiedy cukier się rozpuści, a owoce zaczną rozpadać, przestań gotować i pozostaw dżem do lekkiego przestudzenia. Owoce przetrzyj przez sito, aby pozbyć się pestek i skórek. Uzyskany dżem przełóż do garnka i ponownie gotuj na małym ogniu do momentu, aż masa zgęstnieje do pożądanej przez nas konsystencji. Wyciśnij sok z cytryn i dodaj go do dżemu. Po ok. 15 minutach całość powinna być gotowa. 

Przełóż dżem do wyparzonych słoików i porządnie zakręć. Słoiki pasteryzuj przez ok. 10 minut w garnku z wodą lub w piekarniku rozgrzanym do 120 st. C. Gotowe przetwory ustaw do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia. Przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy

Jesienny frykas pełen witamin. Robię zapas na zimę, bo jest niezastąpiona do naleśników i herbaty

Do sałatki z kurczakiem dodaj te owoce. Zrobi furorę, na każdej imprezie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dżemy | przetwory