Lada chwila pojawi się w warzywniakach. Ma niewiele kalorii, chroni serce i dba o jelita
Już niedługo rozpocznie się sezon na rabarbar. Owa roślina ma wielu entuzjastów. Wynika to z faktu, że można ją wykorzystać w rozmaitych przepisach kulinarnych. Co więcej, rabarbar zawiera mnóstwo cennych składników, które wykazują zbawienny wpływ na organizm. Kto powinien po niego sięgać i czy istnieją jakieś przeciwwskazania, jeśli chodzi o jego spożycie? Wyjaśniamy.
Rabarbar jest rośliną, która należy do rodziny rdestowatych (tej samej, co rdest, gryka czy szczaw). Co ciekawe – to wcale nie jest owoc, jak wiele osób uważa. Częścią jadalną rabarbaru są jego łodygi, wobec czego, z botanicznego punktu widzenia możemy uznać ów specjał za warzywo. Trzeba jednak zaznaczyć, że roślina jest wykorzystywana w kuchni jak owoc. Z uwagi na swój słodko-kwaśny smak stanowi doskonały dodatek do deserów.
Kiedy zaczyna się sezon na rabarbar? Zazwyczaj w połowie kwietnia, jednak w niektórych warzywniakach jest dostępna znacznie wcześniej – już na początku miesiąca.
Rabarbar to niezwykle zdrowy rarytas. W jego składzie znajduje się mnóstwo witamin (między innymi witamina A, witamina C czy witamina E) oraz innych ważnych dla funkcjonowania organizmu związków (takich jak potas, żelazo, magnez czy wapń). Co więcej, w 100 g rabarbaru znajduje się jedynie 21 kcal.
Rabarbar to dobre źródło antyoksydantów, które redukują stres oksydacyjny. Ponadto roślina może wspierać pracę układu sercowo-naczyniowego. Z kolei spora zawartość błonnika korzystnie oddziałuje na jelita.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że rabarbar zawiera kwas szczawiowy. Jego największe stężenie znajduje się w liściach – z tego względu nie nadają się one do spożycia. Kwas szczawiowy może przyczyniać się do wypłukiwania wapnia. Z rabarbaru powinny zrezygnować osoby mające problemy z nerkami czy układem pokarmowym. Co więcej, nie powinny go spożywać również kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Przed spożyciem i wykorzystaniem rabarbaru w przepisie, dobrze jest go ugotować. Dzięki temu można zredukować część szczawianów.
Przeczytaj też: Nie jest tanie, ale smakuje jak zerwane prosto z drzewa. Syci, poprawia pracę jelit, ma ogrom witamin
Z uwagi na swój słodko-kwaśny smak, rabarbar jest wykorzystywany do różnej maści deserów. Roślina doskonale nada się między innymi do przygotowywania słodkich koktajli, dżemów, a przede wszystkim wypieków. Kruche ciasto, placek lub drożdżówka z rabarbarem to coś, czego zdecydowanie warto spróbować.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by rośliny użyć także do przyrządzenia aromatycznych sosów, które można zaserwować wraz z daniami wytrawnymi. Taki dodatek rewelacyjnie będzie komponować się między innymi z mięsem lub serami.
Co ważne, spożywając rabarbar dobrze jest łączyć go z produktami zawierającymi wapń. Dzięki temu da się zniwelować negatywne działanie kwasu szczawiowego.
Źródło: terazgotuje.pl, wapteka.pl
Zobacz też:
Wszyscy robią wieprzowy albo drobiowy. U mnie na święta jest pasztet z najzdrowszego mięsa
Kawa z nietypowym składnikiem działa cuda. Syci na długo i ostro podkręca metabolizm
Z garści młodych liści parzę herbatkę na wiosenne osłabienie. Dodaje energii, zmniejsza niepokój