Reklama
Reklama

Ma zbawienny wpływ na oczy i jelita, witamin pod dostatkiem. W jadłospisie osób starszych powinna być obowiązkowa

Ma więcej składników odżywczych niż popularna w Polsce sałata lodowa, a wciąż nie każdy wie o jej prozdrowotnych właściwościach. Rukola ma charakterystyczny smak i świetnie sprawdza się do codziennego stosowania w kuchni. Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgać.

Ten specyficzny, lekko pikantny smak ma mnóstwo zwolenników. Rukola jest łatwo dostępna, nie dziwi więc fakt, że często stosowana jest w kuchni - przede wszystkim do przygotowywania pysznych sałatek. Nie każdy jednak wie, że jest skarbnicą wielu witamin i świetnie działa na zdrowie. 

Na co dobra jest rukola?

Nie każdy wie o tym, że rukola ma mnóstwo istotnych dla naszego codziennego funkcjonowania składników odżywczych. Już jej 100 g może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę K, która z kolei bardzo dobrze działa na układ kostny.

W rukoli znajdują się również witaminy A, C oraz te z grupy B. Nie brakuje w niej także folianów oraz cennych minerałów. Spożywanie rukoli pozwala dostarczyć organizmowi żelaza, co jest istotne w szczególności przy problemach z anemią. Ponadto roślina ta jest bogata w magnez, potas, mangan czy wapń.

Kolejne atuty tej coraz popularniejszej w kuchniach Polaków rośliny to duża zawartość błonnika i niska kaloryczność - dzięki temu rukola syci na długo i świetnie sprawdza się również w przypadku osób na diecie odchudzającej. Warto jeść rukolę także po to, aby zadbać o prawidłową pracę jelit.

Co ciekawe, dzięki zawartości antyoksydantów, rukola działa także przeciwnowotworowo i świetnie oczyszcza organizm z toksyn.

Jak przechowywać rukolę, żeby byłą świeża?

Częstym problemem jest szybkie więdnięcie rukoli, a nawet gnicie. Wszystko przez nieodpowiednie przechowywanie, a można temu łatwo zaradzić. Osuszoną rukolę należy przełożyć do wyłożonego ręcznikiem papierowym pojemnika. Na wierzchu również połóż ręcznik papierowy, skropiony zimną wodą - ma być lekko wilgotny, nie przemoczony. Zadaniem ręcznika papierowego jest wchłanianie wilgoci z rukoli, aby nie gniła. Pojemnik ma być szczelnie zamknięty.

Pojemnik z rukolą umieść na dolnej półce lodówki, nie w szufladzie na warzywa, gdzie panuje zbyt wysoka dla niej temperatura.

Rukola w kuchni - z czym jeść?

Rukola bardzo często stosowana jest jako baza do przygotowywania pysznych sałatek z dowolnymi dodatkami. Niejednokrotnie jest także składnikiem kanapek, bywa dodawana na wierzch pizzy czy makaronu. 

Świetną opcją jest również przygotowanie zielonego pesto z liści rukoli.

Źródło: odzywianie.wprost.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Przekąska dla cukrzyków i sercowców. Jedz dwie łyżeczki dziennie

Nic dziwnego, że mówią o nim "owoc bogów". Wygładza zmarszczki, działa przeciwzapalnie i wpływa na wagę

Śródziemnomorski rarytas o wyrazistym smaku. Mają niewiele kalorii, dużo błonnika i dobrze działają na serce

INTERIA.PL