Reklama
Reklama

Niedoceniane warzywo, które poprawia trawienie i zmniejsza ciśnienie krwi. Co zrobić z fenkułu?

To warzywo sprawdzi się idealnie dla osób, które lubię eksperymentować w kuchni. Nazwa fenkuł może być nieco myląca, okazuje się jednak, że to nic innego jak koper włoski. Znamy go pod postacią naparu oraz bulwy, która świetnie sprawdzi się do wielu pysznych dań. Podpowiemy ci, co zrobić z fenkułu oraz jakie wartości odżywcze kryje to nietypowe warzywo.

Fenkuł, inaczej koper włoski jest nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy. Charakteryzuje się licznymi właściwościami leczniczymi, dlatego od dawna stosowany jest w medycynie naturalnej między innymi jako antidotum na kaszel. Herbatkę z kopru włoskiego wykorzystuje się np. na pobudzenie laktacji czy usunięcia kolki u małych dzieci. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma fenkuł oraz jakie jest zastosowanie kopru włoskiego.

Co to jest fenkuł? 

Z pewnością każdy go widział, ale na pewno nie każdy próbował. Co to jest fenkuł? To roślina znana również pod nazwą koper włoski należąca do rodziny selerowatych. Pochodzi głównie z rejonu Morza Śródziemnego. Bulwy fenkułu dostępne są także w południowej Azji i na przykład w Pakistanie czy Iranie. Warto jednak wspomnieć, że koper włoski uprawiany jest na całym świecie. Doceniony jest za swoje bogate właściwości lecznicze i wyjątkowy smak.

Bulwa kopru włoskiego przybiera spore rozmiary i głównie jasnozielony lub biały kolor. Z rośliny wyrastają małe łodyżki z drobnymi listkami. Gdy kwitną, przybierają małe, białe kwiatki. Można jeść właściwie każdą część fenkułu. Owoce i kwiaty często wykorzystuje się w formie przypraw. W fenkule nie brakuje oleju lotnego, który odpowiada za charakterystyczny, anyżkowy posmak. Dla niektórych jest nie do przyjęcia, inni zaś uważają go za wyjątkową cenną cechę.

Fenkuł – wartości odżywcze 

Dlaczego warto jeść fenkuł? Wartości odżywcze tej rośliny są naprawdę godne podkreślenia. Koper włoski posiada dużo właściwości prozdrowotnych. Szczególnie warte uwagi jest jego działanie antyoksydacyjne. W koprze włoskim znajdziemy sporą zawartość kwercetyny, rutyny oraz fitoskładników. Te działają nie tylko przeciwzapalnie, ale nawet przeciwnowotworowo.

W fenkule znajduje się dużo witaminy C, która wspiera nasz układ odpornościowy. Już jedna bulwa tej rośliny pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten właśnie składnik. W koprze włoskim nie brakuje również kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, fosforu, wapnia czy witaminy B1.

W fenkule znajduje się sporo także innych witamin z grupy B, jak również luteiny, witaminy D, witaminy E, witaminy K, selenu, manganu i cynku. Koprem włoskim powinny zainteresować się szczególnie panie chcące zajść w ciążę. Okazuje się, że roślina ta dzięki sporej zawartości estrogenów wpływa pozytywnie na regulację kobiecego cyklu rozrodczego. Do swojej diety koper włoski powinny dodać także panie w okresie menopauzy. Fenkuł wpływa również pozytywnie na zdrowe oraz mocne kości. To doskonałe źródło potrzebnych dla organizmu minerałów.

Fenkuł zawiera także sporo olejków lotnych, które wspomagają układ nerwowy i poprawiają trawienie. Dlatego rośliny te bardzo często wykorzystuje się jako środek na bóle brzucha czy lek na wzdęcia. Fenkuł pomaga uporać się z dolegliwościami po przejedzeniu, a jednocześnie jest bardzo łagodny dla naszego organizmu.

Koper włoski od lat znany jest jako antidotum na niemowlęce kolki. Czasem podaje się go najmłodszym zamiast syropu na kaszel. Sprawdzi się głównie w przypadku kaszlu mokrego, któremu towarzyszy duża ilość wydzieliny. Roślina ta ma bowiem wykrztuśne działanie.

Fenkuł zawiera także dużo błonnika pokarmowego, który obniża poziom złego cholesterolu i dobrze syci. Koper włoski jest nie tylko pyszny, zdrowy, ale także niskokaloryczny. W 100 g znajduje się zaledwie 31 kalorii. To świetna wiadomość nie tylko dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, ale również dla tych, którzy pragną utrzymać prawidłową masę ciała.

Fenkuł – zastosowanie 

Jak w kuchni wykorzystać fenkuł? Zastosowanie tej rośliny jest bardzo szerokie, świetnie sprawdzi się do przygotowania codziennych potraw. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, tj. lekko anyżowym, przez co może nadać nowego charakteru nawet znanym daniom. Poleca się go szczególnie do sałatek, ale tak naprawdę w jego stosowaniu ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. 

Bulwa kopru włoskiego może być nie tylko gotowana, ale także smażona, duszona czy grillowana. Jeżeli lubisz próbować nowych smaków, to koniecznie zrób z niego... konfiturę, która doskonale sprawdzi się do grillowanych czy pieczonych mięs. Nasiona fenkułu oraz jego kwiaty będą dobrą bazą pod mieszankę przypraw. Z liści kopru włoskiego można przygotować wspomniane już napary i herbatki.

Herbata z kopru włoskiego

Herbata z kopru włoskiego jest bardzo znana. Można ją przygotować z łyżki nasion fenkułu oraz szklanki wody. Nasionka należy najpierw rozgnieść, aby uwolnić aromatyczne olejki i smak. Kolejny krok to włożenie ich na sitko do zaparzania i zalanie wrzątkiem. Herbatka jest gotowa po około 10 minutach. Nasiona usuwamy i ewentualnie dolewamy trochę wody.

Napar można przygotować także ze świeżych liści. Tutaj potrzebujemy tylko szklanki wrzątku oraz szklanki świeżych liści kopru. Liście trzeba odciąć od łodygi i bardzo dokładnie umyć. Kolejny krok to włożenie ich do szklanki i zalanie wrzątkiem. Wystarczy zaparzać około 20 minut. Po tym czasie należy wyciągnąć liście i ewentualnie dolać wody.

Fenkuł – przepisy

Jak przyrządzić fenkuł? Przepisy z tą rośliną w roli głównej są bardzo różnorodne. Czy wiesz, że możesz przygotować spaghetti z dodatkiem kopru włoskiego? Koniecznie sprawdź ten przepis.

Składniki:

  • 500 g makaronu spaghetti
  • jeden małych fenkuł
  • cztery orzechy makadamia
  • 100 ml oliwy z oliwek
  • pół szklanki startego parmezanu
  • sól i pieprz


Wykonanie: Fenkuł pokrój na mniejsze kawałki, a orzechy wyciągnij z łupiny. Zetrzyj parmezan na tarce o drobnych oczkach. Wszystkie produkty zblenduj razem z oliwą, a do smaku dopraw solą i pieprzem. Makaron ugotuj według przepisu zawartego na opakowaniu. Odcedź szybko, najlepiej na durszlaku. Do gorącego makaronu dodaj pesto i bardzo dokładnie połącz z makaronem. Podawaj od razu po przygotowaniu. Smacznego.

Źródło: Smaker.pl

Zobacz też:

Najlepsze dania ze szpinakiem. Sezon na świeży szpinak rozpoczęty

Dziś zapomniane, a w PRL-u było przysmakiem. I słusznie, bo to warzywo to witaminowa bomba

Zdrowsze od brzoskwiń, w sezonie warto jeść codziennie. Knedle wychodzą obłędne

INTERIA.PL