Obniża poziom złego cholesterolu, świetnie działa na pamięć. Jak parzyć i wykorzystać gorzkie kakao?
Kakao, cenione za swoje prozdrowotne właściwości, zyskało uznanie już w czasach Majów i Azteków, którzy określali je mianem napoju bogów. Mowa tu oczywiście o prawdziwym, gorzkim kakao, słodki rozpuszczalny proszek dostępny w wielu sklepach lepiej omijać szerokim łukiem. W poniższym artykule przybliżymy ci jego właściwości, sprawdzimy, jak je przygotować oraz w jakich przepisach możesz je wykorzystać.
Kakao, uwielbiane przez wielu z nas, to nie tylko smaczna, lecz także korzystna dla zdrowia przyjemność. Choć dziś trudno wyobrazić sobie życie bez tego brązowego napoju czy czekolady, to jego obecność w Europie datuje się dopiero od XIX wieku, gdy Krzysztof Kolumb przywiózł je z Ameryki. Kakao to w rzeczywistości nasiona kakaowca, drzewa rosnącego w lasach tropikalnych. Z tych nasion otrzymuje się proszek kakaowy, masło kakaowe i masę kakaową. Sprawdź, jakie ma właściwości, oraz jak w prawidłowy sposób je przygotować.
Kakao, zwłaszcza jego ziarna, stanowi prawdziwe bogactwo minerałów i witamin. W jego składzie znajdują się:
- żelazo,
- wapń,
- magnez,
- fosfor,
- cynk,
- potas,
- witaminy A, E, C, z grupy B.
Jakie właściwości ma gorzkie kakao?
To nie tylko skarbnica przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed chorobotwórczymi czynnikami i neutralizujących wolne rodniki. Regularne spożywanie kakao może zwiększyć odporność na choroby układu krążenia, obniżyć ryzyko nowotworów, a także poprawić funkcje mózgu, pamięć i koncentrację.
Polifenole zawarte w ziarnach kakao działają przeciwzakrzepowo, regulują ciśnienie krwi, zwiększają przepływ krwi do mózgu i obniżają poziom "złego cholesterolu". Badania sugerują, że substancje zawarte w gorzkim kakao mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca, funkcje poznawcze, wspierając pamięć i koncentrację. Ziarna kakao są niezwykle bogate w antyoksydanty - mają piętnastokrotnie więcej niż czarne jagody, dwudziestokrotnie więcej niż czerwone wino i trzydziestokrotnie więcej niż zielona herbata. Wpływ przeciwutleniaczy na skórę również jest istotny, opóźniając procesy starzenia. Spożywanie naturalnego kakao może przyczynić się do utrzymania młodego wyglądu. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość produktu, unikając słabej jakości czekolad dostępnych w sklepach.
Najzdrowszą opcją jest czekolada produkowana z surowych składników, z ziaren konszowanych na zimno. Zaleca się wybór produktów z wysoką zawartością kakao (70-98%), bez dodatków takich jak nabiał czy sztuczne aromaty.
Kakao zawiera kofeinę i teobrominę, substancje dodające energii. Teobromina przyspiesza regenerację po wysiłku intelektualnym i fizycznym oraz pomaga w łagodzeniu kaszlu poprzez blokowanie odruchu kaszlu. Ziarno kakao zawiera również anandamidę i fenyloetyloaminę, wpływające na uwalnianie endorfin, czyli "hormonu szczęścia". To dlatego czekolada z wysoką zawartością kakao może poprawić nastrój.
Naturalne kakao może być również wsparciem w walce z otyłością, ze względu na niską kaloryczność (41 kcal w jednej łyżeczce proszku) oraz obecność magnezu, który pomaga w utrzymaniu uczucia sytości i hamuje apetyt na potrawy słodkie, słone i tłuste. Epikatechina, zawarta w kakao, wspomaga spalanie nadmiaru tłuszczu poprzez stymulację mięśni.
Surowe kakao oraz to tradycyjne łatwo dostępne w sklepach mogą wydawać się podobne na pierwszy rzut oka, ale istnieje między nimi znacząca różnica. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś surowego kakao, zapewne zauważyłeś, że ma ono zupełnie inny smak niż tradycyjne kakao znane z dzieciństwa. Jest gorzkie i ma intensywny aromat.
Czym się różni gorzkie kakao od zwykłego nie tylko jeśli chodzi o smak? Surowe kakao powstaje z tłoczonych na zimno, nieprażonych ziaren kakaowca. Ten proces umożliwia zachowanie żywych enzymów i usunięcie nadmiaru tłuszczu, czyli masła kakaowego. Surowe kakao może wyglądać podobnie do tradycyjnego kakao w proszku, ale jego produkcja jest korzystniejsza dla zachowania wartości odżywczych. Z drugiej strony przemysłowo wytwarzane kakao w proszku poddawane jest procesowi prażenia w bardzo wysokich temperaturach, co powoduje utratę większości cennych składników odżywczych. Dodatkowo komercyjnie dostępny proszek jest odtłuszczony, a często dodawany jest do niego cukier w celu złagodzenia gorzkiego smaku. Dlatego warto zastanowić się, który produkt lepiej spełni nasze oczekiwania żywieniowe.
Przygotowanie tego zdrowego i aromatycznego napoju jest proste i bardzo intuicyjne. Zatem, jak parzyć gorzkie kakao? Sprawdź.
Wskazówki dotyczące wykonania:
- Wybierz wysokiej jakości kakao - upewnij się, że to kakao bez dodatków sztucznych.
- Ilość kakao - zalecane proporcje to około 2-3 łyżki kakao na filiżankę, ale dostosuj dokładną ilość do siebie.
- Podgrzej mleko na średnim ogniu w garnku. Możesz używać mleka krowiego, roślinnego (np. migdałowego, kokosowego) lub wody (w zależności od swoich preferencji).
- Gdy mleko jest prawie gotowe, dodaj kakao. Uważaj, aby nie doprowadzić do przypalenia, więc mieszaj całość delikatnie.
- Dodaj słodzik w dowolnej ilości.
- Dalej mieszaj wszystko, aż całość dobrze się połączy i osiągnie odpowiednią temperaturę.
- Wylej gorące kakao do filiżanki i ciesz się prawdziwym, aromatycznym smakiem gorzkiego kakao.
Pamiętaj, że parzenie prawdziwego gorzkiego kakao może wymagać pewnej wprawy. Z czasem uda ci się przygotować idealny napój dostosowany w stu procentach do twoich kubków smakowych.
Zmielone ziarna kakao często kojarzą się z klasycznym, ciepłym napojem, idealnym na rozgrzanie w zimowy poranek lub do spożycia przed snem. Jednak aromatyczne kakao to nie tylko towarzysz chłodnych poranków czy świątecznych wieczorów. Jak zatem jeszcze możemy eksperymentować z kakao w naszej kuchni?
Kakao to oczywiście idealny dodatek do deserów. Ciasta, lody, pancakes - wszelkiego rodzaju słodkie przysmaki nabierają smaku dzięki kakao. Składnik ten świetnie komponuje się z popularnymi przyprawami cukierniczymi, takimi jak cynamon czy wanilia, nadając naszym wypiekom unikalny smakowy charakter. Dodatek miodu także może stworzyć z kakao harmonijne połączenie smakowe.
Warto również zaznaczyć, że choć często przygotowujemy kakao z użyciem mleka, można z powodzeniem zastąpić je napojami roślinnymi, tworząc wegańską wersję. Różnorodność napojów roślinnych (w tym orzechowych) daje szansę na odkrycie nowych smaków, choć warto pamiętać, że mogą one różnić się wpływem na finalny efekt. Eksperymentujmy z kakao i odkrywajmy nowe możliwości w kuchni!
Już wiesz, jak wykorzystać gorzkie kakao w kuchni. A jak w kosmetyce? Często sięga się po dobroczynne właściwości kakao, wykorzystując głównie masło kakaowe oraz samą czekoladę. Słynne stały się luksusowe terapie SPA oparte na cudownych właściwościach czekolady. Warto jednak pamiętać, że w kosmetykach czekoladowych w składzie oprócz miazgi kakaowej, która stanowi jedynie około 50% produktu, znajdują się również inne składniki. Do pozostałej części często dodaje się oleje, takie jak olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek czy olej winogronowy. Bogactwo składników uzupełniają również substancje takie jak kofeina, algi, odżywczy miód, imbir, orientalne przyprawy i owoce. Masaż czekoladowy nie tylko doskonale odpręża, ale także skutecznie odżywia i stymuluje skórę. Jego działanie obejmuje również aspekty modelujące i antycellulitowe.
Zobacz też:
Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki