Odkąd zaczęłam jeść je na kolację, dobrze śpię. Wystarczą 2 łyżki
Gdy masz problem z podjadaniem pomiędzy posiłkami, to koniecznie zainwestuj w pestki dyni. Nasycą, a zamiast pustych kalorii dostarczą organizmowi solidną dawkę zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów. Nie każdy wie jednak, że pestki z dyni to specyfik na jakościowy sen. Warto pamiętać o tym, że długotrwałe problemy z zasypianiem mogą nie tylko negatywnie oddziaływać na samopoczucie w ciągu dnia, ale i odbijać się na zdrowiu. Dowiedz się, co jeść na dobry sen.
Wiele osób skarży się na problemy z zasypianiem. Odpowiadać za nie może między innymi stresujący tryb życia, zła higiena snu, a także nieodpowiednia dieta. Dlatego, jeżeli borykasz się z bezsennością, warto włączyć do jadłospisu produkty bogate w witaminy i minerały, które poprawią jakość snu. Tu z pomocą przychodzą między innymi pestki dyni. W poniższym artykule podpowiemy ci, co jeść na dobry sen.
Sprawdź także: Koktajl dla kobiet pełen wapnia, manganu i magnezu. Hormony będą wdzięczne
Przewracasz się z boku na bok, ponieważ nie umiesz zasnąć? A może wybudzasz się w nocy lub masz niespokojny sen? Problemy z zasypianiem mogą być oznaką niedoborów witamin i minerałów w twojej diecie. Ogromny wpływ na prawidłowy sen ma spożycie odpowiedniej ilości magnezu - pomaga wydłużyć czas snu, poprawia jego jakość, oraz ułatwia zasypianie. Co więcej, ułatwia wyciszenie się, pomaga zrelaksować mięśnie, a także działa przeciwskurczowo. Oczywiście możesz sięgnąć po suplementy diety dostępne w aptece, lepszym sposobem będzie jednak zadbanie o odpowiednie odżywianie. Pomóc mogą ci w tym pestki dyni. W dyniowych pestkach znajduje się także aminokwas zwany tryptofanem, który przekształcany jest w melatoninę i serotoninę, czyli związki chemiczne regulujące cykl snu.
Pozytywny wpływ na dobry sen będą miały już dwie łyżki dyniowych pestek. Możesz zjeść je jako samodzielną przekąskę, lub dodać do kolacji. Świetnie będą pasowały jako chrupiący dodatek do zupy krem, na przykład tej na bazie dyni, brokułów, kalafiora, czy pomidorów. Idealnie wkomponują się w sałatkę, z dodatkiem twojej ulubionej sałaty, np. rzymskiej, rukoli lub roszponki, pieczonego, lub wędzonego łososia, pomidorków koktajlowych oraz sera mozzarella. Wolisz kanapki na kolację? Możesz poszukać pieczywa z dodatkiem dyni, podać je z pastą jajeczną, lub jajeczno-łososiową, oraz podprażonymi pestkami. Jeżeli wolisz jeść ostatni posiłek w słodkiej wersji, pestki dyni dodaj do ulubionego jogurtu lub serka wiejskiego, zaserwuj go z dodatkiem wiśni, dobrze sprawdzą się te mrożone. Świetnie sprawdzi się również owocowy koktajl na bazie mleka, wysokobiałkowego jogurtu oraz banan, warto posypać go pestkami dyni lub migdałami.
Do produktów, które mogą pomóc ci w zasypianiu zalicza się na również: chude mięso drobiowe, na przykład kurczaka, czy indyka, a także jajka, mleko, oraz tłuste ryby, na przykład łososia. W diecie warto znaleźć również miejsce dla orzechów włoskich, migdałów, nasion sezamu, słonecznika, czy siemienia lnianego, należy jednak pamiętać, że są one dość kaloryczne, dlatego garść orzechów, czy dwie łyżki pestek w zupełności wystarczą. Wśród owoców, które zawierają sporo magnezu wyróżnia się banany, wiśnie i ananasa. Aby wesprzeć zasypianie, swoją kolację przypraw suszonym tymiankiem.
Warto jednak pamiętać, że o nasze żywienie powinniśmy dbać całościowo. Najlepiej, aby twoja dieta bazowała na nieprzetworzonych produktach, a także była bogata we wszystkie składniki potrzebne organizmowi, czyli pełnowartościowe węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze. Należy także dbać o picie przynajmniej dwóch litrów wody w ciągu dnia, pamiętaj, jednak, aby nie spożywać jej zbyt dużo przed snem. Unikniesz wówczas wybudzania w celu wizyty w toalecie. Jeśli masz trudności z zasypianiem, wieczorem unikaj picia mocnej czarnej lub czerwonej herbaty, a także kawy, zawarta w nich kofeina i teina mogą zaburzać sen. Tyczy się to także napojów gazowanych, energetycznych oraz alkoholu.
Ważną zasadą, którą należy zapamiętać, aby na kolację nie zajadać się fast-foodami, słodyczami oraz ciężkostrawnymi daniami. Potrawy te mogą niekorzystnie wpływać na trawienie, powodują wyrzut cukru we krwi, co w konsekwencji odbije się na twoim śnie. Co ciekawe, dietetycy zalecają, aby kłaść się z w miarę pustym żołądkiem, dlatego ostatni posiłek najlepiej zjeść na trzy-cztery godziny przed pójściem spać. Wówczas organizm, zamiast przeznaczać energię na trawienie ciężkostrawnego posiłku, będzie mógł w pełni skupić się na regeneracji.
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, medonet.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Za granicą płacą za niego krocie, my nie doceniamy. Sok z jego owoców to skarbca witamin
Żadne serki czy wędliny. Teraz z menu nie wychodzi u mnie pasta do chleba z pieczonych buraków
Zapomnieliśmy o tym warzywie. Poprawia pamięć, na stłuszczoną wątrobę działa jak balsam