Regularnie parzę herbatę z tych "skromnych" kwiatów. Wspaniale działa na skórę, odpręża i poprawia pracę wątroby
W Polsce rośnie na łąkach i pastwiskach, jest też popularną rośliną ozdobną. Czy wiesz, że stokrotka pospolita to także roślina jadalna? Mało tego, ma ona całe mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po napar ze stokrotki.
Bardzo często podczas spaceru możesz zobaczyć stokrotkę - ten niepozorny kwiat często rośnie na łące. Nie każdy wie o tym, jak wiele skrywa on zdrowotnych właściwości. Wyciąg ze stokrotki może pomóc w licznych dolegliwościach - sprawdź, dlaczego warto sięgać po napar ze stokrotki.
Ten niewielkich rozmiarów kwiatek zwraca uwagę swoim uroczym wyglądem - sam widok stokrotki sprawia, że się uśmiechamy. Mało kto wie jednak o tym, jak wielkie bogactwo witamin i minerałów skrywa ta roślina.
Stokrotka pospolita jest bogata w witaminę C, która wspiera układ odpornościowy, ma także działanie przeciwutleniające i pomaga w regeneracji skóry. Liście tej rośliny dostarczają także witamin z grupy B, co ma znaczenie dla metabolizmu energetycznego.
Z kolei obecny w stokrotce potas wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i utrzymanie równowagi elektrolitowej. Stokrotka ma w sobie także magnez, dzięki któremu poprawnie funkcjonować będzie układ nerwowy. W niewielkich ilościach ta roślina dostarczy także żelazo - składnik niezbędny by produkować czerwone krwinki w organizmie.
Liście stokrotki dostarczają także błonnika oraz flawonoidy i garbniki - działają one przeciwzapalnie.
Zobacz także: Tłuste, ale zdrowe dla serca. Chrup też, gdy chcesz zadbać o zdrowie kości
Jak widać, stokrotka może zdziałać wiele dobrego dla naszego organizmu. W jaki sposób zapewnić sobie dawkę witamin i minerałów pochodzącą z tej rośliny? To proste - przygotuj herbatę ze stokrotek.
1-2 łyżki suszonych kwiatów stokrotki zalej szklanką wrzącej wody, następnie parz pod przykryciem przez około 10-15 minut. Napar przecedź i wypij. Jeśli chcesz, możesz dodać odrobinę miodu.
Dla jak najlepszych efektów taki napar należy pić regularnie - 2-3 razy dziennie.
Kto powinien pić herbatę ze stokrotek?
Napar ten ułatwia odkrztuszanie, więc doskonale sprawdza się przy przeziębieniach i kaszlu. Sięgaj po niego także wtedy, gdy chcesz wesprzeć pracę nerek, ponieważ ma działanie moczopędne.
Stokrotka przyspiesza także gojenie się ran i działa korzystnie na skórę, spowalnia także proces starzenia się komórek.
Wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe - stosuj ten napar przy bólach głowy, mięśni oraz stawów. Regularnie pić go powinny także osoby, które mają problem z nerwami i zasypianiem, ponieważ pomaga się uspokoić, zrelaksować i wyciszyć.
To bardzo dobry napar również dla osób, które mają problem z trawieniem. Skutecznie zapobiega wzdęciom i niestrawności.
Kto nie może pić herbaty ze stokrotek? Chociaż przeciwwskazania do stosowania tego napoju nie są znane, na pewno powinny unikać go osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Osoby z chorobami przewlekłymi i kobiety w ciąży oraz podczas karmienia z piersią powinny skonsultować się z lekarzem.
Źródło: swiatleku.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Tego warzywa mamy pod dostatkiem. Ma mało kalorii, wzmacnia kości i poprawia trawienie
O niebo zdrowsza od ziemniaków. Ma dużo białka, syci na długo i pomaga kontrolować wagę
Znany był już od czasów biblijnych. Napar działa jak balsam na serce, dodaje witalności