Sok z popularnego warzywa działa jak najlepszy probiotyk. Odtruwa i działa jak balsam na żołądek
Soki zwykle kojarzą się ze świeżymi, owocowymi mieszankami. Jednakże ze względu na właściwości zdrowotne lepiej jest pić warzywne kompozycje. Sok przygotowywany z tego popularnego warzywa potrafi działać cuda. Gdy jest na nie sezon, warto go przygotować w większej ilości.
Biała, młoda kapusta jest dostępna w sklepach czy na targach od maja do końca sierpnia. Zwykle z jej liści przygotowuje się gołąbki, kapustę z mięsem czy świeże surówki. Warto z nich za to zrobić nietypowy przetwór, jakim jest sok z białej kapusty.
Biała kapusta to warzywo obfitujące w witaminę A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Do tego uzupełni zapotrzebowanie na minerały takie jak: wapń, potas, żelazo, siarka, fosfor, miedź, mangan. Nie sposób zapomnieć o wysokiej zawartości antyoksydantów czy błonnika pokarmowego.
Dzięki temu sok z białej kapusty zdziała cuda z układem pokarmowym. Regularne picie go złagodzi stany zapalne jelit i zapobiegnie rozwojowi następnych. Napój pomoże ukoić podrażnioną błonę śluzową żołądka i zniweluje objawy choroby wrzodowej.
Do tego zadziała jak naturalny probiotyk, przywracając mikroflorę bakteryjną jelit. Z tego powodu sok z białej kapusty polecany jest podczas niestrawności. Wesprze podczas zaparć, regulując rytm wypróżnień, zneutralizuje zgagę i palenie w przełyku.
Działanie antyoksydacyjne sprawi, że sok z białej kapusty może pomagać w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych. W szczególności może ochronić przed kobiecymi nowotworami (piersi, jajników) i męskimi (prostaty, jąder). Spowolni procesy przedwczesnego starzenia i zniweluje działanie wolnych rodników.
Ponadto sok z białej kapusty pomaga zwiększyć odporność. Jego działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe wesprze organizm nie tylko na co dzień, ale też w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienia.
Wykonanie soku z białej kapusty jest banalnie proste. W trakcie sezon przygotowuję go w większej ilości. Korzystam z tego, że jest ono w niższej cenie i starcza mi aż do następnego roku. Jest nie tylko zdrowy, ale także pyszny.
Składniki:
- 500 g białej kapusty
- 2 szklanki wody.
Kapustę oczyść i pozbądź się wierzchnich, zwiędniętych liści. Warzywo poszatkuj, a następnie przełóż je do wyciskarki wolnoobrotowej. Jeśli takiej nie posiadasz, liście można zmiksować w blenderze z dodatkiem dwóch szklanek wody.
Zmiksowaną kapustę przecedź przez sitko o drobnych oczkach. Tak otrzymany sok z białej kapusty najlepiej pij od razu po przygotowaniu. Możesz go również przelać do wcześniej wyparzonych butelek, zapasteryzować i zachować na dłużej.
Sok z białej kapusty powinny pić przede wszystkim osoby, które cierpią na wrzody żołądka. Powinien być on przyjmowany zarazem przez pacjentów cierpiących na częste dolegliwości ze strony układu pokarmowego - niestrawności, zgaga, wzdęcia, bóle brzucha. Poleca się go też kobietom w ciąży, gdyż obfituje w cenny kwas foliowy.
Natomiast soku z białej kapusty niektórzy powinni się wystrzegać. Dotyczy to przede wszystkim osób, u których wcześniej odnotowano alergie na to warzywo. Napój zaszkodzić może pacjentom z zapaleniem trzustki czy często występującymi biegunkami.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność