Na Wszystkich Świętych zrobię gołąbki po żydowsku. Rodzina je uwielbia
Gołąbki to pyszna potrawa, którą prosto przygotujemy. Sprawdzi się idealnie na różnego rodzaju święta oraz uroczystości. Robi się je szybko, a goście wychodzą zadowoleni i najedzeni. Jeśli mamy już dość standardowych przepisów i dobrze znanych smaków, możemy zawsze zajrzeć do przepisów z innych kuchni. Okazuje się, że jeden z najpyszniejszych sposobów na gołąbki znajdziemy w tej żydowskiej.
Gołąbki to potrawa, którą spotkamy nie tylko w kuchni polskiej. Poznaj przepis, dzięki któremu odkryjesz je w całkiem nowej odsłonie. Przygotuj holiszki na Wszystkich Świętych, a goście będą zachwyceni.
Sprawdź także: Rozgrzewający obiad z piekarnika. Inspirowany kuchnią węgierską
Gołąbki w polskiej kuchni są nam dobrze znane. Klasyczny przepis składa się z białej kapusty, białego ryżu oraz mięsa mielonego. Niewiele osób jednak wie, że spotkamy je również w kuchni żydowskiej. Farsz zawinięty w warzywa to dobrze znane danie, które zależnie od regionu przyjmuje różną formę. Gołąbki mogą być zawinięte w liście boćwiny czy winogron. Te, które składają się z białej kapusty, najczęściej podaje się na Węgrzech.
Holiszki to danie, które wyróżnia farsz. Przygotowuje się go z dodatkiem ugotowanej kaszy pęczak, która nadaje daniu całkiem innego smaku. Dodatkowo konsystencję polepsza dodatek macy, czyli przaśnego chleba popularnego w kulturze żydowskiej. Przygotowuje się ją z mąki pszennej oraz wody. Przed dodaniem do farszu należy ją jednak porządnie namoczyć. Maca to składnik, który bez problemu dostaniemy w większych sklepach oraz supermarketach.
Smak holiszek dopełniony jest przez oryginalny sos pomidorowy, który wzbogacony jest o dodatek kapusty kiszonej i zwykłej. Dzięki temu ma charakterystyczny aromat, który idealnie komponuje się z gołąbkami.
Składniki na gołąbki:
- 1 główka kapusty,
- 500 g mielonej wołowiny,
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 200 g macy,
- 400 g ugotowanej kaszy pęczak,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki,
- olej roślinny,
- sól i pieprz.
Kapustę głęboko nacinamy naokoło głąba, aby oddzielić od siebie liście. Wkładamy ją do dużego garnka głąbem do dołu, dolewamy wody i przykrywamy pokrywką. Stawiamy na ogniu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. 20-30 minut. Kapusta będzie gotowa, kiedy liście zmiękną i zaczną się oddzielać. Wyjmujemy kapustę z wody i odstawiamy do ostygnięcia. Przechodzimy do przygotowania farszu.
Macę zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy do namoczenia. Kiedy będzie całkiem miękka, wyciągamy ją i odciskamy z nadmiaru wody. Cebulę i czosnek obieramy z łupin, a następnie trzemy na najmniejszych oczkach tarki. Mięso wrzucamy do dużej miski, następnie dodajemy macę, starte warzywa, kaszę pęczak i paprykę. Mieszamy razem i na końcu doprawiamy solą i pieprzem.
Przechodzimy do zawijania gołąbków. Liście kapusty oddzielamy od siebie i wybieramy te największe i najładniejsze. Kilkoma wykładamy dno naczynia żaroodpornego. Małe listki siekamy — przydadzą się później do sosu. Zawijamy gołąbki — na środek liścia kładziemy łyżkę farszu i ciasno zwijamy w rolkę. Układamy je w naczyniu żaroodpornym. Wstawiamy do pieca rozgrzanego do 160 st. C i pieczemy przez ok. 2 godziny. Po tym czasie zwiększamy temperaturę do 180 st. C i przykrywamy gołąbki z wierzchu pozostałymi liśćmi kapusty. Pieczemy przez kolejną godzinę. Wyjmujemy i podajemy polane sosem. Doskonale smakują z domowym purée ziemniaczanym albo ze świeżym pieczywem.
Holiszki będą najlepiej smakować z sosem pomidorowym. Warto dodać jednak do niego odrobinę kapusty, która została nam po gołąbkach. W ten sposób będzie jeszcze pyszniejszy.
Składniki na sos pomidorowy:
- 400 ml passaty pomidorowej,
- 1 cebula,
- szklanka wody,
- 300 g kiszonej kapusty,
- kapusta pozostała po zawijaniu gołąbków.
Cebulę obieramy z łupiny i kroimy w piórka. Gotowaną i kiszoną kapustę drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy cebulę. Kiedy będzie zeszklona, dorzucamy do niej kapustę i chwilę podsmażamy. Następnie dolewamy szklankę wody, przykrywamy i dusimy całość przez ok. 20-30 minut. Po tym czasie dodajemy passatę pomidorową, mieszamy i pozostawiamy do zagotowania. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Gotowym sosem polewamy gołąbki.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Trochę racuchy, trochę cynamonki. Połącz dwa ulubione dania w jedno
Domowe bułeczki z 2 składników. Banalny przepis, który warto mieć pod ręką
Jesienne chili con carne. Bez tego dodatku nie może się obejść